Fash’n’act, czyli jak moda łączy się z pomaganiem

Fash’n’act, czyli jak moda łączy się z pomaganiem

Fash’n’act to charytatywny pokaz mody organizowany od kilku lat przez lokalną młodzież w Szczecinie. To właśnie my wymyślamy, planujemy i przygotowujemy stylizacje, aby uzbierać fundusze potrzebne dla naszego corocznego beneficjenta lub beneficjentki. Jednak to wydarzenie, to coś więcej niż tylko ubrania i wybieg.

Kilka lat temu członkowie szczecińskiego Interactu wymyślili wydarzenie, które zupełnie zmieniło postrzeganie pomagania o 180 stopni.  Połączyli swoją miłość do mody z główną ideą Rotary, czyli służby innym i tak właśnie powstał charytatywny pokaz mody Fash’n’act. To wielkie przedsięwzięcie, na które składa się wiele czynników. Organizacja eventu zaczyna się już wiele miesięcy przed samym wydarzeniem. Wybieramy beneficjenta, miejsce pokazu, motyw przewodni i wiele innych aspektów. Kolejnym etapem są castingi modeli i modelek oraz warsztaty dla projektantów, a w przypadku tegorocznej edycji – stylistów. Warsztaty prowadzone są przez mentorów, którymi są studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Profesjonalne oko Pani Anny Gregorczyk, Weroniki Łobejko, Isobel Perera – Turostowskiej i Iwony Rząd umożliwia nam nieprzerwany rozwój Fash’n’actu. Po wielu próbach i niezliczonych przymiarkach, mniej więcej w okolicach czerwca odbywa się pokaz, na którym prezentowane są kreacje zgłoszonych wcześniej projektantów oraz studentów wymienionej wyżej uczelni. Wydarzenie jest biletowane, a zebrane pieniądze są przekazywane na leczenie beneficjenta.

W tym roku ze względu na pandemię, zorganizowanie takiego typu eventu nie było możliwe. Długo głowiliśmy się nad tym jak nie rezygnować z tego projektu, a zarazem przeprowadzić go w bezpieczny i efektywny sposób. Zaczęło się od MasterClasses, czyli filmów nagrywanych w formie warsztatów lub wywiadów z osobami ze świata mody. Naszą akcję wsparła między innymi projektantka Sylwia Majdan. Kolejnym krokiem był pokaz bez publiczności, który został nagrany, a potem udostępniony w social mediach. W tym czasie stworzyliśmy zbiórkę, na którą można wpłacać datki. Zbieramy środki na protezy nóg dla Julii, uczennicy jednego ze szczecińskich liceów, którą postanowiliśmy wesprzeć w tegorocznej edycji Fash’n’act. Dzięki wartościom jakie wspólnie wyznajemy w naszym klubie Interact zebraliśmy rzeszę osób zgadzających się z naszą ideą pomagania, przez co po raz kolejny udowodniliśmy, że moda połączona z pomaganiem to mieszanka idealna! Ze względu na bardzo wysoką cenę protez (400 tysięcy złotych!) zorganizowaliśmy licytację internetową, która rozpoczęła się 4 grudnia i nadal trwa. Serdecznie zapraszamy do śledzenia grup licytacyjnej INTERAuCTion oraz naszych social mediów.

Można także dokonywać wpłat na konto organizatora zbiórki. Oto numer konta: 76 1030 0019 0109 8533 0003 8573 SWIFT bank Citi Handlowy: CITIPLPX Rotary Club Szczecin International ul. Bohaterów Warszawy 34/35 70-340 Szczecin z dopiskiem: Julia 2021

Zuzanna Reszkiewicz, Prezydent Interact Szczecin International

Zdjęcia z pokazu wykonali: Janusz Bekas i Lesław Kopecki – Cube Media i Mateusz Kupś. 

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.