Elbląski Klub Rotary gościł przyjaciół z Leer

Elbląski Klub Rotary gościł przyjaciół z Leer

Po raz kolejny przez trzy dni gościliśmy naszych przyjaciół z RC Leer w Niemczech. Od dwudziestu lat nie zdarzyło się nam nie spotkać przynajmniej raz w roku. Na zmianę u nich i u nas. Bo jak wiadomo czas i przestrzeń to pojęcia względne. Dlatego te 1000 km wcale nas nie dzieli, a wręcz przeciwnie.

Do tej pory poznali już całe nasze miasto i wszystko co warte pokazania w bliższej i dalszej okolicy. Od Olsztyna i Torunia, aż do Gdańska. Ale na ich prośbę wróciliśmy raz jeszcze do grodu nad Motławą. Bo choć mieszkają przy samej granicy z Holandią to pilnie śledzą wydarzenia w naszym kraju. Po prostu chcą być i są od lat naszymi prawdziwymi i bezinteresownymi ambasadorami.

Tym razem poprosili o możliwość zwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej. Placówki o której, jak się okazuje, głośno nie tylko w Polsce, ale i daleko poza granicami naszego kraju. I mieli okazję poznać to absolutnie niezwykłe wielowątkowością swojej narracji, a wręcz porażające ilością eksponatów muzeum. I to w towarzystwie zastępcy dyrektora tej wyjątkowej instytucji Tomasza Glinieckiego (elblążanina), który osobiście i wolontarystycznie przez ponad cztery godziny był naszym wyjątkowym przewodnikiem.

Wcześniej odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. I tu też dzięki uprzejmości dyrekcji mogliśmy naszym kolegom z Niemiec pokazać nie tylko stałą ekspozycję, ale przede wszystkim pracę Centrum „od środka” a zwłaszcza przepastne zbiory Działu Archiwum, z którymi zaznajomił nas pracujący w nim Jakub Jagodziński (też elblążanin).

Fot. Adam Domiński dyr. Biura Prezydenta Lecha Wałęsy

Zupełnie oddzielnym, a dla naszych przyjaciół – jak to sami określili – „absolutnie ponadczasowym przeżyciem” było osobiste spotkanie z Lechem Wałęsą, które udało nam się zorganizować w jego biurze. Spotkanie wielce pouczające również dla nas, bo warto się naocznie przekonać, jak beztrosko i bezmyślnie trwonimy szczery podziw i szacunek dla naszej historii i osiągnięć, którym darzą nas ludzie na świecie. Zaiste, niełatwo być prorokiem we własnym kraju.

Tak więc, był ten jeden dzień spędzony w Gdańsku prawdziwym, kilkunastogodzinnym maratonem. Od 7 rano do 21 wieczorem. Dawką wrażeń, która na długo pozostanie w pamięci. Nic więc dziwnego, że reszta pobytu naszych gości miała już czysto kameralny, domowy, ale i towarzyski charakter.

Za rok obchody 25 lecia naszego klubu. Już wiemy, że na pewno nie zabraknie na nich licznej delegacji naszych przyjaciół z Fryzji. Nic tylko się cieszyć.

Paweł Kasperczyk
RC Elbląg

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.