Eko Port Rotary w Giżycku, czyli Imagine Rotary!

Eko Port Rotary w Giżycku, czyli Imagine Rotary!

Koledzy, miłośnicy żeglarstwa, pragniemy opowiedzieć Wam o naszej wizji i marzeniu stworzenia Eko Portu Rotary w Giżycku. To wyjątkowe miejsce na Mazurach, które ma służyć lokalnej społeczności, turystom zakochanym w naturze oraz całej organizacji Rotary.

Dwa lata temu w Rotary Club Giżycko doszliśmy do wniosku, że musimy zawalczyć o czystość naszego miejsca na ziemi.

Inicjatywa powstała w wyniku naszej działalności rotariańskiej w Giżycku. Od 20 lat organizujemy regaty żeglarskie o Puchar Gubernatora Dystryktu 2231 i międzynarodowe obozy żeglarskie. Organizując cyklicznie te imprezy, zauważyliśmy gwałtownie postępującą degradację środowiska na Mazurach, a w szczególności zanieczyszczenie wód w jeziorach. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Na Mazurach brakuje infrastruktury do odbioru ścieków z jachtów i łodzi jachtowych. Możemy też zaobserwować gwałtowny wzrost liczby łodzi, które nie mieszczą się w portach i zmuszone są cumować na dziko. Niszczeją linie brzegowe, straty ponosi środowisko naturalne, m.in. płoszy się ptaki w okresach lęgowych.

W obliczu dewastacji taki bliskiego nam świata naturalnego zdecydowaliśmy, że Rotary Club Giżycko z własnej inicjatywy stworzy wzorcowy port jachtowy z dużą stacją odbioru ścieków. Będzie posiadała wiatę z sortownią śmieci i centrum szkoleń proekologicznych dotyczących wód śródlądowych w Polsce.

Nad realizacją naszych planów pracujemy już od kilku lat.

W czerwcu 2021 roku podpisaliśmy umowę z miastem Giżycko na dzierżawę 6390 m2 działki na okres 25 lat. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń przystąpiliśmy do czyszczenia kanału łączącego jezioro Popówka Duża z jeziorem Kisajno, który od czasów wojny był zaniedbany. Wycięliśmy 22 drzewa zagrażające bezpieczeństwu żeglugi na kanale oraz usunęliśmy śmieci z dna, w tym przedwojenną konstrukcję mostu i siedemnaście min przeciwpiechotnych z okresu II wojny światowej. Łączny koszt tych działań wyniósł 23 700 zł.

Zapewniając bezpieczeństwo żeglugi, mogliśmy przystąpić do budowy portu. Przyznajemy, że plany mamy ambitne, ale inwestycja ma służyć lokalnej i turystycznej społeczności i w żaden sposób nie może zagrażać wspaniałej naturze mazurskiego jeziora.

Zaprojektowaliśmy port na 70 miejsc postojowych ze stacją pomp, 6 stanowiskami do odbioru ścieków, wiatę śmietnikową z sortownią odpadów, budynkiem kapitanatu z salą konferencyjną do szkoleń. Odbiór ścieków i śmieci ma być bezpłatny, opłata portowa w pakiecie, a rezerwacje miejsc będzie można dokonywać przez telefon.

Na potrzeby realizacji projektu stworzyliśmy już kartę informacyjną przedsięwzięcia, podpisaliśmy umowę na projekt portu, sporządziliśmy raport oddziaływania na środowisko oraz przeprowadziliśmy ekspertyzę dendrologiczną. Koszt tych działań wyniósł 38 300 zł. Obecnie czekamy na zezwolenia budowlane i wodnoprawne.

Eko Port Rotary to przedsięwzięcie zaawansowane i wymagające. Musimy pokonać wiele barier i trudności, żeby urzeczywistnić wizję wyjątkowego i przyjaznego naturze miejsca. Ma ono służyć też członkom klubów Rotary. Chcemy zapraszać do nas zaprzyjaźnionych klubowiczów z Polski, Europy a nawet i świata. Imagine Rotary! jak podpowiada nam tegoroczne hasło Rotary International.

Rotarianie, zwracamy się do Was o wsparcie. Idea Eko Portu Rotary potrzebuje wspólnego działania klubów z Polski i zagranicy. Możecie nas wesprzeć na wiele sposobów:

– przekazać 1,5% podatku w zeznaniu rocznym na nasze Stowarzyszenie,

– wykupić fragment pomostu w Eko Porcie, który zostanie oznaczony specjalną tabliczką z informacją o donatorze,

– wykupić specjalne miejsca eksponujące sponsorów,

– wykupić wieloletnie rezydencje w Eko Porcie.

W każdym razie prosimy o kontakt. Zbudujmy razem port, który będzie służył pokoleniom.

Stowarzyszenie Rotary Club Giżycko Dystrykt 2231

Organizacja Pożytku Publicznego KRS 0000077097

Al. Wojska Polskiego 37

11-500 GIŻYCKO

konto PEKAO S.A. 17 1240 5787 1111 0010 7459 9252

 

Łukasz Staniszewski, RC Olsztyn

Wizualizacje: architekt Jerzy Walasek

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.