Koledzy, miłośnicy żeglarstwa, pragniemy opowiedzieć Wam o naszej wizji i marzeniu stworzenia Eko Portu Rotary w Giżycku. To wyjątkowe miejsce na Mazurach, które ma służyć lokalnej społeczności, turystom zakochanym w naturze oraz całej organizacji Rotary.
Dwa lata temu w Rotary Club Giżycko doszliśmy do wniosku, że musimy zawalczyć o czystość naszego miejsca na ziemi.
Inicjatywa powstała w wyniku naszej działalności rotariańskiej w Giżycku. Od 20 lat organizujemy regaty żeglarskie o Puchar Gubernatora Dystryktu 2231 i międzynarodowe obozy żeglarskie. Organizując cyklicznie te imprezy, zauważyliśmy gwałtownie postępującą degradację środowiska na Mazurach, a w szczególności zanieczyszczenie wód w jeziorach. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Na Mazurach brakuje infrastruktury do odbioru ścieków z jachtów i łodzi jachtowych. Możemy też zaobserwować gwałtowny wzrost liczby łodzi, które nie mieszczą się w portach i zmuszone są cumować na dziko. Niszczeją linie brzegowe, straty ponosi środowisko naturalne, m.in. płoszy się ptaki w okresach lęgowych.
W obliczu dewastacji taki bliskiego nam świata naturalnego zdecydowaliśmy, że Rotary Club Giżycko z własnej inicjatywy stworzy wzorcowy port jachtowy z dużą stacją odbioru ścieków. Będzie posiadała wiatę z sortownią śmieci i centrum szkoleń proekologicznych dotyczących wód śródlądowych w Polsce.
Nad realizacją naszych planów pracujemy już od kilku lat.
W czerwcu 2021 roku podpisaliśmy umowę z miastem Giżycko na dzierżawę 6390 m2 działki na okres 25 lat. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń przystąpiliśmy do czyszczenia kanału łączącego jezioro Popówka Duża z jeziorem Kisajno, który od czasów wojny był zaniedbany. Wycięliśmy 22 drzewa zagrażające bezpieczeństwu żeglugi na kanale oraz usunęliśmy śmieci z dna, w tym przedwojenną konstrukcję mostu i siedemnaście min przeciwpiechotnych z okresu II wojny światowej. Łączny koszt tych działań wyniósł 23 700 zł.
Zapewniając bezpieczeństwo żeglugi, mogliśmy przystąpić do budowy portu. Przyznajemy, że plany mamy ambitne, ale inwestycja ma służyć lokalnej i turystycznej społeczności i w żaden sposób nie może zagrażać wspaniałej naturze mazurskiego jeziora.
Zaprojektowaliśmy port na 70 miejsc postojowych ze stacją pomp, 6 stanowiskami do odbioru ścieków, wiatę śmietnikową z sortownią odpadów, budynkiem kapitanatu z salą konferencyjną do szkoleń. Odbiór ścieków i śmieci ma być bezpłatny, opłata portowa w pakiecie, a rezerwacje miejsc będzie można dokonywać przez telefon.
Na potrzeby realizacji projektu stworzyliśmy już kartę informacyjną przedsięwzięcia, podpisaliśmy umowę na projekt portu, sporządziliśmy raport oddziaływania na środowisko oraz przeprowadziliśmy ekspertyzę dendrologiczną. Koszt tych działań wyniósł 38 300 zł. Obecnie czekamy na zezwolenia budowlane i wodnoprawne.
Eko Port Rotary to przedsięwzięcie zaawansowane i wymagające. Musimy pokonać wiele barier i trudności, żeby urzeczywistnić wizję wyjątkowego i przyjaznego naturze miejsca. Ma ono służyć też członkom klubów Rotary. Chcemy zapraszać do nas zaprzyjaźnionych klubowiczów z Polski, Europy a nawet i świata. Imagine Rotary! jak podpowiada nam tegoroczne hasło Rotary International.
Rotarianie, zwracamy się do Was o wsparcie. Idea Eko Portu Rotary potrzebuje wspólnego działania klubów z Polski i zagranicy. Możecie nas wesprzeć na wiele sposobów:
– przekazać 1,5% podatku w zeznaniu rocznym na nasze Stowarzyszenie,
– wykupić fragment pomostu w Eko Porcie, który zostanie oznaczony specjalną tabliczką z informacją o donatorze,
– wykupić specjalne miejsca eksponujące sponsorów,
– wykupić wieloletnie rezydencje w Eko Porcie.
W każdym razie prosimy o kontakt. Zbudujmy razem port, który będzie służył pokoleniom.
Stowarzyszenie Rotary Club Giżycko Dystrykt 2231
Organizacja Pożytku Publicznego KRS 0000077097
Al. Wojska Polskiego 37
11-500 GIŻYCKO
konto PEKAO S.A. 17 1240 5787 1111 0010 7459 9252
Łukasz Staniszewski, RC Olsztyn
Wizualizacje: architekt Jerzy Walasek