Dziesiąte urodziny RC Olsztyn Varmia

Dziesiąte urodziny RC Olsztyn Varmia

W styczniu 2014 roku oficjalnie rozpoczęliśmy swą działalność jako Rotary Club Olsztyn Varmia. W lutym 2024 roku uroczyście świętowaliśmy X-lecie i mieliśmy zaszczyt obchodzić jubileusz w naprawdę zacnym gronie.

Wśród zaproszonych znakomitości znaleźli się Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Starosta Olsztyński Andrzej Abako, dyrekcja Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego Dariusz Lubojemski i Dorota Dziedziula, prezes ds. Finansów w Olimpiadach Specjalnych Warmińsko-Mazurskich Aneta Łabanowska, dyrektor PSONI w Biskupcu Piotr Kubarewicz, dyrektor kreatywny magazynu Made In Warmia&Mazury Michał Bartoszewicz oraz redaktor naczelny tego pisma Rafał Radzymiński.

Oczywiście nie zabrakło Gości szczególnie bliskich naszym sercom – Rotarianek i Rotarian. Swoją obecnością zaszczycili nas PDG Piotr Wygnańczuk, Regionalny Przedstawiciel Gubernatora Tomasz Frączak, Prezydent RC Olsztyn Gilbert Heith wraz z liczną reprezentacją swojego klubu, przedstawiciele klubów RC Giżycko oraz Lidzbark Warmiński i Bartoszyce, a także nasi Członkowie Honorowi Robert Listwan i Eda Yukov oraz zaprzyjaźnione z nami Nila Pritula Past Prezydentka klubu Zaporoże-Chortyca (Ukraina) z córką Maszą.

Ten okrągły jubileusz byś świetną okazją do przedstawienia zarówno Gościom, jak i nam samym, podsumowania dekady działań. Prezydent RCOV Wojciech Łempicki przygotował prezentację multimedialną, która wywołała falę wzruszeń i sentymentalnych wspomnień. Z zaskoczeniem uzmysłowiliśmy sobie, że zysk jedynie z Charytatywnych Balów Halloween przekroczył ćwierć miliona złotych! A przecież za nami szereg innych imprez, jak choćby nasze sztafety integracyjne. Oj, działo się, dzięki czemu mogliśmy wesprzeć liczne podmioty potrzebujące pomocy.

Nasze urodziny były też świetną okazją do wręczenia wyróżnień, w tym tych najważniejszych w Rotary – Paul Harris Fellow. Zarząd i klub zdecydowali o przyznaniu nagród dwójce członków RCOV: Ewie Czułowskiej i Markowi Borowskiemu, a także koledze z RC Olsztyn Aleksandrowi Radziunowi.

Podczas wręczania PHF nie obyło się bez salw śmiechu, gdy wyróżnienie z rąk Piotra Wygnańczuka odbierała Ewa Czułowska. Piotr przytoczył dykteryjkę związaną z Dolly Parton i momentu jej odznaczania. Treści i puenty można się domyślić, ale było naprawdę przezabawnie i z klasą, bo taki jest Piotr Wygnańczuk!

Wyjątkowych wrażeń dostarczyła nam także Masza Pritula, była Prezydentka Interactu Zaporoże-Chortyca. Ta uzdolniona muzycznie dziewczyna przygotowała fenomenalny recital, a wisienką na torcie było „Happy Birthday” w wykonaniu zarówno Maszy, jak i wszystkich Gości.

Nam pozostało już tylko podziękować za wszystkie życzenia, dobre słowa, wsparcie i obecność. Obiecujemy działać jeszcze intensywniej i na jeszcze większą skalę. Wierzymy w siebie, bo mamy w Was wsparcie. Taka jest siła Rotary!

Ewa Czułowska, RC Olsztyn Varmia

Fot. Piotr Ratuszyński, RC Olsztyn Varmia 

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.