Koncerty dla dzieci w Elblągu

Koncerty dla dzieci w Elblągu

Z okazji Dnia Dziecka, we wtorek 5 czerwca br. Rotary Club Elbląg Centrum zaprosił elbląskie dzieci na warsztaty pod hasłem: „Uwolnij muzykę” które poprowadził muzyk jazzowy i członek RC Warszawa-Żoliborz, Michał Sołtan.

W sali koncertowej elbląskiego Ratusza Staromiejskiego tego dnia od rana było wesoło i głośno. Odbyły się dwa koncerty, jeden po drugim, połączone z warsztatami muzycznymi, w których uczestniczyło łącznie blisko 400 dzieci z sześciu szkół. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Elblągu. Podczas ich trwania, kilkoro dzieci zostało wybranych z publiczności i zaproszonych na scenę, aby z muzykiem i jego gościem, współpracującym z nim na co dzień trębaczem Rafałem Dubickim, wspólnie nagrać utwór, który od razu można było odsłuchać. Po raz kolejny okazało się, że na wyobraźnię dzieci można zawsze liczyć – nagrywając dźwięki z kilku instrumentów i kilka linijek improwizowanego na żywo tekstu, stworzyły piosenkę pod „wiele” mówiącym tytułem: „Tak średnio, nie wiem” oraz – tu już konkretniejsza w swoim przesłaniu – „Dlaczego klocki lego, dlaczego?”

Przy nagrywaniu dźwięków i głosu było mnóstwo zabawy, a cała publiczność dzielnie wspierała swoich kolegów i koleżanki na scenie. Po koncercie dzieci otrzymały drobne upominki. Wychodziły rozbawione, roztańczone i uśmiechnięte.

Bardzo dziękujemy Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej za udostępnienie sprzętu nagłośnieniowego, który umożliwił profesjonalne przeprowadzenie warsztatów.

Michał Sołtan zagrał dzieciom również kilka utworów ze swojej nowej płyty – „MaloGranie”. Dzieci poznały „Weź”, utwór z najlepszym przyjacielem artysty w roli głównej, psem Bruno, (który pokazał się w sali zaraz po nim), „Najlepiej” oraz „Dzieje się”, który mieliśmy okazję usłyszeć 8 czerwca podczas koncertu Debiutów na 55 KFPP w Opolu. Debiut w Elblągu się udał się znakomicie.

– To był zaszczyt zagrać dla tak cudownej i żywiołowej publiczności – mówił Michał Sołtan zaraz po warsztatach – podczas interaktywnych koncertów dzieci potrafią nas nieźle zaskoczyć swoją kreatywnością i muzykalnością. Tutaj nie było inaczej. Wzorowa organizacja imprezy, znakomite nagłośnienie i energia. Serdecznie dziękujemy RC Elbląg Centrum za zaproszenie.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum
Fot. Damian Nowacki

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.