Działania RC Zamość dla lokalnej społeczności

Działania RC Zamość dla lokalnej społeczności

Początek Nowego Roku to nie tylko czas życzeń, ale też okazja do podsumowania naszej działalności w ciągu ostatnich 6 miesięcy bieżącej kadencji, patrząc przez pryzmat pandemii covid 19.

We wrześniu 2021 roku, po raz XV odbyły się bardzo udane Mistrzostwa Dystryktu 2231 w strzelaniu z broni sportowej o puchar Gubernatora Dystryktu. Gubernator Wojciech Wrzecionkowski uczestniczył w nich także wraz z małżonką. Dopisała frekwencja i jak zwykle dobra zabawa.

Obecnie trwa kontynuacja projektu „Dom Na Zawsze” obejmująca działania na rzecz DPS w Zamościu, którego pensjonariuszkami są kobiety z deficytami fizyczno-psychicznymi. Kosztem ok. 13 000 zł wyremontowaliśmy pomieszczenie służące dziś jako pracownia rehabilitacyjno-terapeutyczna, w której odbywają się m. in. zajęcia muzyczne i plastyczne.

W grudniu byliśmy współorganizatorem spotkania opłatkowego dla mieszkańców Domu. Była choinka i prezenty. Skorzystaliśmy z pomocy grupy wolontariuszy z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, którzy wykonali osobiste portrety-fotografie pensjonariuszek. Wręczone wraz z upominkami, zdobią teraz pokoje, w których mieszkają kobiety. Wśród niespodzianek była również biżuteria z prywatnych zasobów członków Klubu i prezenty od prywatnych sponsorów. Trzeba wiedzieć, że reakcja osób niepełnosprawnych psychicznie na niecodzienne wydarzenia, bodźce zewnętrzne, jest bardzo różna, zdecydowanie odmienna od reakcji osób zdrowych. Potrzeba wiele taktu i wrażliwości, aby zrozumieć ich zachowania. Nawet radość, a tej było wiele, jest okazywana w specyficzny sposób. Wydaje się, że stopniowo zaskarbiamy sobie sympatię tych nieszczęśliwych kobiet. Na zakończenie spotkania, obecnym członkom Klubu zostały wręczone piernikowe serca. Animatorami tego przedsięwzięcia byli Elżbieta Szymańska, Maria Zygo, Edyta Panas oraz Wiesław Rak. Wiosną tego roku nasz klubowy damski tercet, planuje w otoczeniu DPS urządzenie Ogrodu Sensorycznego przeznaczonego dla pensjonariuszek DPS.

Cyklicznym przedsięwzięciem Klubu są stypendia dla wybitnie uzdolnionych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zamościu. Wśród nich znalazł się po raz kolejny uczeń klasy fortepianu Piotr Tymura, którego talent mogli podziwiać rot arianie przybyli na obchody jubileuszu XXV-lecia powstania RC Zamość. Piotr jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, gra w salach koncertowych nawet z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Jak co roku, tradycyjnie, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pomocy potrzebującym „Szlachetna Paczka”. Zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem, zakupiliśmy nową szafę na ubrania, nowy komputer do nauki zdalnej dla dzieci, mundur „moro” dla syna uczącego się w szkole mundurowej wraz z nowymi butami wojskowymi typu „GROM”, słuchawki bezprzewodowe, zabawki dla dziewczynki, zestawy higieny osobistej, mającej długi termin ważności spożycia, żywności bezglutenowej. Wsparło nas wiele osób, firm i instytucji zarówno rzeczowo jaki i finansowo. I z tego miejsca w naszym imieniu i w imieniu obdarowanej rodziny serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i sponsorom. Z ramienia Klubu akcję pilotowali Wiesław Rak, Robert Nowosad i Krzysztof Bork.

Nie zapominamy też o mieszkańcach schroniska dla zwierząt. Staraniem Eli i Danka Szymańskich zebraliśmy w Klubie okrągłą sumę pieniędzy, za które zostanie zakupiona karma dla bezpańskich kotów i psów.

W dniu 24 listopada 2021 roku podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa, które zorganizował Oddział Rejonowy PCK w Zamościu, nasz kolega klubowy Jerzy Liberadzki został wyróżniony Kryształowym Sercem za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Kryształowe serce to odznaczenie ustanowione 27 listopada 1986 uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża jako najwyższe odznaczenie organizacyjne. Rotary Club Zamość został również uhonorowany za swoją działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża odznaką Honorową PCK II stopnia. W imieniu Klubu wyróżnienie odebrał Adam Budzyński – członek zarządu RC Zamość.

Planujemy udział Klubu w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2022 roku, przeznaczając na aukcję zakupione prace plastyczne autorstwa uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

Mirosław Piwkowski, RC Zamość

Fot. z arch. RC Zamość

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.