Druga edycja „Drobnych kroków…”

Druga edycja „Drobnych kroków…”

Chciałem podzielić się z wami ogromnym sukcesem drugiej edycji projektu „Drobne kroki ku wielkim zmianom” – w wersji międzynarodowej!

Ubiegłoroczna edycja była niesamowita. Ponad 110 Rotaractorów i Rotarian z 16 klubów zaoszczędziło w sumie ponad trzy miliony (!!!) litrów wody i 3760 kWh prądu w niecały tydzień. Gdy tylko skończyliśmy podsumowania, od razu zabrałem się za drugą edycję. Marzyło mi się, żeby cały Dystrykt 2231 celebrował marzec jako rotariański miesiąc poświęcony wodzie i higienie poprzez wspólne podjęcie rękawicy. Czy nam się udało? Poniekąd!

Dla niewtajemniczonych: projekt „Drobne kroki ku wielkim zmianom” zakłada, że przez tydzień wszyscy uczestnicy będą oszczędzać wodę, prąd (i pieniądze!) dzięki liście prostych, eko-pozytywnych kroków, np. picie kranówki (zamiast kupowania wody w butelkach), stosowanie trybów EKO w zmywarkach i pralkach, prysznice zamiast kąpieli – de facto, jest to standard, o którym każdy świadomy Rotaractor, Rotarianin i Interactor wiedzieć powinien.

Wspólnie z zespołem 13 tłumaczy (którym podziękuję w filmie i w „Żurawinie”!) przygotowałem 11 wersji językowych filmu, który promował projekt, aby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców i… udało nam się zdublować liczbę uczestników z poprzedniej edycji. W drugiej odsłonie „Drobnych kroków…” wzięło udział ponad 230 osób z sześciu krajów! Do najfajniejszych „czelendżerów” z pewnością zaliczyć można dwie polskie restauracje, które wydawały posiłki wegetariańskie (bardziej eko!) oraz szkołę podstawową… na Tajwanie, którą zaprosiłem do projektu. A co z wynikami? Sami zobaczcie.

Na sam początek chciałbym zaznaczyć, ile pieniędzy oszczędziliśmy na… niekupowaniu śmieci, bo kupując wodę w plastikowej butelce, płacimy za plastik, który po prostu wyrzucamy do kosza. Pijąc wodę z kranu przez tydzień, zaoszczędziliśmy ponad 7000 zł. Na samych plastikowych butelkach! Ta suma pomogłaby dopiąć niejeden projekt!

Czytanie książek zamiast oglądania telewizji i świadome korzystanie z domowego AGD pozwoliło nam zaoszczędzić ponad 5000 kWh prądu, co – zgodnie z naszym dość hermetycznym przelicznikiem – równa się oglądaniu Netfliksa przez 35 dni… po 24 godziny na dobę!

A co z wodą? Przebiliśmy kolejny próg, oszczędzając prawie 4,3 miliona litrów wody… i to w bardzo prosty sposób. Prysznice, zakręcanie kranów, tryby EKO. Gdyby całą tę wodę zamknąć w plastikowych butelkach, moglibyśmy ustawić z nich wieżę o wysokości 1500 kilometrów! Mount Everest i Rów Mariański mogą się schować!

Chciałbym tutaj (znowu zresztą!) bardzo podziękować za zaangażowanie osobie, dzięki której liczba uczestników wyzwania została podwojona! Dorota Wcisła i Rotary Club Elbląg Centrum – dzięki ich OGROMNEJ pracy (i dzięki ich superowości!) do „Drobnych kroków…” dołączyło 108 osób! Gdy otrzymałem kartę z wynikami waszego klubu, myślałem, że to literówka. Dzięki! Dzięki! Dzięki!

Edukacja, świadomość, zaangażowanie… ale najważniejsza jest chęć. Chęć do tego, żeby sprawdzić, zajrzeć, zacząć – postawić ten pierwszy krok ku wielkiej zmianie. Zachęcam wszystkich do tego, żebyśmy te kroki stawiali wspólnie… może podczas trzeciej edycji?

Rafał Tondera, RAC Warszawa i RC Warszawa Józefów

Fot. z arch. [klub]

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.