Drobne kroki ku wielkim zmianom

Drobne kroki ku wielkim zmianom

Warszawę od Berlina dzieli ok. 570 km. Teraz wyobraźcie sobie, że polskie kluby Rotaract i Rotary w tydzień zaoszczędziły tyle plastiku. Niezły wynik, prawda? Tylko że w rzeczywistości udało nam się zaoszczędzić go o wiele więcej. Słyszeliście o ogólnopolskim projekcie „Drobne kroki ku wielkim zmianom”?

Marzec jest wyjątkowym miesiącem w Rotary – to oficjalny miesiąc czystej wody i kanalizacji, a kluby Rotaract z całego świata właśnie wtedy obchodzą Światowy Tydzień Rotaractu. Tegoroczny marzec był jednak szczególny z jeszcze jednego powodu. W tej kadencji Rotary International poszerzyło pulę obszarów działań podstawowych o ochronę środowiska.

Nasz wspólny projekt

Przygotowania zaczęły się już w styczniu, gdy Rafał Tondera z RAC Warszawa i RC Warszawa Józefów wraz z Jagodą Zmarz z RAC Kraków Wawel i Martą Jagodą z RAC Wrocław postanowili przeprowadzić ogólnopolski projekt ekologiczny, który miał złączyć w działaniu kluby Rotary i Rotaract oraz udowodnić, że nawet najmniejsze działania („drobne kroki”) mogą mieć ogromny wpływ na otaczający nas świat („wielkie zmiany”). Wystarczy tylko stawiać je wspólnie.

Zainspirował nas projekt eko-wyzwania niemieckiego Rotaractu z Dystryktu 1920, ale postanowiliśmy dorzucić do niego swoje trzy grosze. Przygotowaliśmy listę 19 prostych czynności, które sprawiają, że zużywamy mniej wody i energii oraz produkujemy mniej śmieci. Były to, m.in. picie wody z kranu zamiast kupowania wody w butelkach, nastawianie prania w trybie eko czy sięganie po książkę zamiast oglądania serialu. Proste, prawda? A zaoszczędzoną wodę liczyliśmy w milionach litrów!

 

Szesnaścioro wspaniałych

Gdy lista była już gotowa, zaprosiliśmy wszystkie polskie kluby Rotary i Rotaract do wzięcia udziału w wyzwaniu. Rękawicę podjęło osiem klubów Rotaract i osiem klubów Rotary. Były to Kluby Rotaract: Warszawa, Kraków Wawel, Wrocław, Warszawa Fryderyk Chopin, Warszawa Victory, Giżycko, Szczecin i Bydgoszcz oraz Kluby Rotary: Warszawa Józefów, Ziębice, Warszawa City, Zamość Ordynacki, Elbląg Centrum, Bydgoszcz Brda, Warszawa Fryderyk Chopin i Łódź Centrum. Gratuluję odwagi i dziękuję za Wasze zaangażowanie!

Na czym polegało wyzwanie?

Każdy uczestnik musiał przez tydzień dokładnie monitorować, ile razy udało mu się zrealizować każdy z 19 eko-kroków. Liczyliśmy wypite szklanki wody z kranu, notowaliśmy, ile razy zakręciliśmy kran przy myciu zębów oraz ile posiłków zamieniliśmy na wegetariańskie lub wegańskie. Dla dociekliwych: aby wyprodukować 1kg wołowiny, trzeba zużyć aż 15 TYSIĘCY litrów wody! Łatwo nie było, ale Jagoda – nasza dystryktalna specjalistka od filozofii Zero Waste – przygotowała specjalny poradnik, który wyjaśniał, jak w prosty sposób zaaplikować każdą z 19 zasad. Po zakończonym tygodniu Marta zadbała o to, żeby wszystkie dane z całej Polski były poukładane i żeby wszystko się zgadzało, co do szklanki!

Same niespodzianki

Nadszedł czas analiz. Rafał i Jagoda przeliczyli wszystkie szklanki, prania i zmywania na litry zużytej  (lub zaoszczędzonej!) wody – oraz na kWh energii! Każdy kolejny wynik zaskakiwał nas bardziej niż poprzedni. Zdajecie sobie sprawę, że przez tydzień oszczędziliśmy prawie 1400 zł… tylko i wyłącznie na plastikowych butelkach?  Do tego doszło prawie 60 tysięcy litrów zaoszczędzonej wody na kąpielach, bo 10-minutowy prysznic zużywa ok. 90l wody, a kąpiel – nawet 240! Najbardziej chyba zaskoczył nas fakt, że na czymś tak prostym i oczywistym, jakim jest zakręcanie wody podczas mycia zębów, zaoszczędziliśmy ok. 35 000 litrów wody.

Razem możemy więcej

Wspólnymi siłami udało nam się zaoszczędzić ok. 3760 kWh energii, 655 butelek plastikowych i… ponad 3 003 750 litrów wody. Przypomnijcie sobie te liczby następnym razem, gdy sięgniecie po plastikową butelkę z wodą albo po ręcznik papierowy! Rafał przedstawia dokładne wyniki całego dystryktu w filmie, który nagrał i zmontował. Możecie obejrzeć go na facebookowym fanpejdżu polskiego Rotaractu (Rotaract District 2231 Poland) oraz Rotary (Rotary Polska, Dystrykt 2231), a znajdziecie w nim też mnóstwo ekologicznych ciekawostek.

Kropla drąży skałę

Nie udałoby się nam, gdyby nie zaangażowanie tych szesnastu klubów Rotary i Rotaract z całej Polski, za co bardzo Wam dziękuję w imieniu całego zespołu projektowego. Sukces akcji „Drobne kroki ku wielkim zmianom” był uzależniony od zaangażowania członków naszego Dystryktu, gdyż kropla drąży skałę. Wystarczy tylko, że spadnie odpowiednią liczbę razy! Szczególne wyrazy uznania należą się Klubowi Rotary Elbląg Centrum, którego członkinie zaprosiły do projektu swoje rodziny, dzięki czemu w wyzwaniu – tylko z tego klubu! – wzięły udział aż 54 osoby.

Udało nam się. Poprzeczka wisi naprawdę wysoko i mamy nadzieję, że to dopiero pierwsza edycja naszego eko-wyzwania i że każdy kolejny marzec – miesiąc czystej wody i kanalizacji – będzie łączyć coraz więcej klubów naszego Dystryktu w projekcie „Drobne kroki ku wielkim zmianom”.

Rafał Tondera, RC Warszawa Józefów,
RAC Warszawa

Grafiki: Rafał Tondera

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.