Do USA, aby wydorośleć

Do USA, aby wydorośleć

Z Jakubem Szatkowskim o korzyściach płynących z wymiany młodzieżowej, poznawaniu obcych kultur, ludzi i ich sposobu patrzenia na świat rozmawia Dorota Kowalewska.

Czy ten wyjazd był tylko po to, aby nauczyć się języka?

Jeśli ktoś chce wyjechać tylko po to, aby dobrze nauczyć się mówić w obcym języku, to nie powinien myśleć o wymianie. Ten wyjazd ma dać coś więcej. Mają poznawać obcą kulturę, ludzi, ich sposób patrzenia na świat. Wrócić do Polski i przekazać tę wiedzę i oczywiście z niej korzystać. To jest główny cel wymiany.

Byłeś bardzo młodym człowiekiem, gdy wyjechałeś.

Tak. Miałem 18 lat. W USA mieszkałem, tak jak każdy, u amerykańskiej rodziny. To byli moi przybrani, amerykańscy rodzice, którzy przez rok sprawowali nade mną pieczę. Mówiłem do nich host mother i host father. Ale musiałem bardzo szybko wydorośleć, bo przecież nie znałem tamtej rzeczywistości. Czym innym jest oglądać filmy, czym innym mieszkać tam, chodzić do szkoły, spotykać się z rówieśnikami.

Chodziłeś w USA do szkoły?

Do szkoły średniej, tzw. high school. W stanie, w którym mieszkałem w USA niestety nie mogłem chodzić do klasy maturalnej, bo takie były przepisy. Przez rok więc uczęszczałem na zajęcia w klasie młodszej. Gdy wróciłem do Polski dopiero zdawałem maturę. Ale to był rok, gdy nauczyłem się więcej niż podczas kilku lat pobytu w polskiej szkole.

Masz na myśli wiedzę naukową?

Nie tylko. To dobra szkoła życia. Mieszkanie przez rok w obcym kraju i radzenie sobie samodzielnie z wieloma problemami. Poza tym zobaczyłem wiele ciekawych miejsc i oczywiście poznałem niesamowitych ludzi.

Czy rodziny są przygotowane do przyjęcia na rok obcego człowieka?

Oczywiście. Zarówno rodziny w Polsce, jak i te w innych krajach. Często są to osoby zaprzyjaźnione z Rotarianami. Przechodzą też odpowiednie szkolenia. Nie jest wcale tak łatwo sprawować opiekę nad obcym, prawie dorosłym człowiekiem, często z innego kręgu kulturowego. Młodzież wyjeżdża nie tylko do USA, ale np. do Brazylii. Z jednej strony trzeba mu zapewnić pewną swobodę, z drugiej kontrolować. Nie jest to przecież ich dziecko, które znają od urodzenia.

Do nas też przyjeżdżają ludzie z całego świata

Obecnie w Bydgoszczy przebywa 11 osób z: USA, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Niemiec i Tajwanu. Chodzą do szkoły, zwiedzają Polskę, mają przyjaciół. Chcemy, aby ta cenna inicjatywa wymiany między krajami się rozwijała, dlatego promujemy tę ideę wśród ludzi.

Niedługo będzie można starać się zakwalifikować na wyjazd

Tak. Jeśli ktoś chce poznać inną kulturę, jest ciekawy świata, a jednocześnie ma sam coś ludziom do zaoferowania, zapraszamy. Jesienią rozpoczną się rozmowy z kandydatami. Więcej informacji znajdą na naszej stronie o wymianie międzynarodowej wymiana.rotary.org.pl. Wymiana międzynarodowa młodzieży do nie tylko czas, w którym poznaje się obcą kulturę i zwyczaje. To dobry sposób na wejście w dorosłe życie.

Jakub Szatkowski, Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu w Mewat Sp. z o.o., dziesięć lat temu, jako młody człowiek wyjechał na wymianę młodzieżową z Rotary Club. Spędził rok u rodziny w USA.

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.