Dni Dawcy Szpiku z udziałem poznańskich Rotarian

Dni Dawcy Szpiku z udziałem poznańskich Rotarian

Dzień Dawcy Szpiku przypada 13 października. Z tej okazji Kluby Rotary w całej Polsce wspierały Fundację DKMS, której misją jest „znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych” w rejestracji potencjalnych Dawców.

W ogólnopolską akcję „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary” włączyły się dwa poznańskie Kluby Rotary – RC Poznań oraz RC Poznań-Starówka, a także poznańscy Rotaractorzy. Koordynatorem Dnia Dawcy był Marcin Stachowiak z RC Poznań.

Przez dwa dni, od 14 do 15 października 2017, wolontariusze z tych Klubów gromadzili dane i próbki (wymazy) potencjalnych Dawców na specjalnym stanowisku stworzonym w Centrum Handlowym King  Cross Marcelin w Poznaniu. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Dyrekcji tego Centrum za wsparcie naszej akcji.

Rola wolontariuszy polegała nie tylko na przeprowadzaniu zainteresowanych osób przez proces prawidłowego pobrania wymazu z jamy ustnej, ale też na edukowaniu  i rozwiewaniu wątpliwości rozmówców. Niejednokrotnie potencjalni Dawcy byli przekonani, że zostanie Dawcą jest skomplikowane, a zabieg – niezwykle bolesny. Zaskoczeniem była dla nich nie tylko nowoczesność metody pobierania komórek macierzystych, ale też szybkość pobierania wymazu za pomocą specjalnego zestawu, przygotowanego przez Fundację DKMS. Cała operacja zajmowała około 4 minut, przeprowadzenie krótkiego wywiadu wstępnego i wypełnienie dokumentów – około 6 minut. Czym jest 10 minut wolnego czasu wobec możliwości uratowania czyjegoś życia?

Wszystkim potencjalnym Dawcom chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania i wyrazić podziw dla ich ofiarności i szlachetnej chęci pomagania potrzebującym.

Biorącym udział w akcji 16 wolontariuszom, udało się przekonać 50 osób do zarejestrowania się, jako potencjalny Dawca! Poświęcając swój wolny czas, członkowie obu Klubów Rotary oraz Rotaractorzy z Poznania, poprzez włączenie się w inicjatywę Fundacji DKMS, po raz kolejny mieli okazję zrealizować motto Rotary –Service above self Służba ponad własne interesy.

Hanna Przezwicka – autorka tekstu

Wojciech Smorawiński – Prezydent RC Poznań

Dorota Wrońska-Pilarek – Prezydent RC Poznań-Starówka

Zuzanna Strauchmann – Prezydent Rotaract Poznań

 

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.