Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary

Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary

W dniach 13-15 października, w 14 miastach na terenie całego kraju, odbyły się akcje rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS. Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary były zainspirowane Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku, jaki miał miejsce 13 października. To właśnie przy okazji tego dnia, Rotary Polska postanowiło przyłączyć się do Fundacji DKMS w misji walki z nowotworami krwi i zainicjowało ogólnopolską akcję o nazwie: „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”.

W wydarzenie zaangażowało się 18 Klubów Rotary. Są to: Rotary Club Chełm, Rotary Club Elbląg Centrum, Rotary Club Gorzów Wielkopolski, Rotary Club Grudziądz Centrum, Rotary Club Jelenia Góra, Rotary Club Koszalin, Rotary Club Kraków Wanda, Rotary Club Kraków Wawel, Rotary Club Lublin, Rotary Club Łódź Centrum, Rotary Club Poznań, Rotary Club Szczecin Center, Rotary Club Szczecin International, Rotary Club Warszawa Konstancin, Rotary Club Warszawa Sobieski, Rotary Club Warszawa Żoliborz, Rotary Club Wrocław Centrum, Rotary Club Zamość Ordynacki.

Podczas planowanych akcji można było zarejestrować się, jako potencjalny Dawca szpiku oraz wesprzeć Fundację DKMS poprzez darowiznę pieniężną do skarbon. Rejestrację potencjalnych Dawców wspierali wolontariusze, członkowie Klubów Rotary. Wolontariat w ramach organizacji rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych daje każdemu Rotarianinowi możliwość służenia społeczeństwu i zastosowanie ideału służby poprzez propagowanie międzynarodowej idei jaką jest Dawstwo Szpiku.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Kto może zostać Dawcą?

 

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 151 985 (wrzesień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, a już ponad 4 459 (wrzesień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 180 zł. Rejestracja w bazie jest bezpłatna. Od początku istnienia Fundacja DKMS rozwija bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli Fundacji pozyskać więcej potencjalnych Dawców, dlatego podczas akcji odbędzie się również zbiórka do puszek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone dla Fundacji DKMS na częściowe pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców zarejestrowanych podczas akcji Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary.

 

Małgorzata Wojtas, RC Szczecin International
Przewodnicząca Komitetu ds. Wizerunku Rotary 2017-2018
Gubernator Nominat D2231 2019-2020
mail: m.wojtas@rotary.org.pl
tel.: +48 693 484 782

Zobacz też

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Rotarianki i Rotarianie z całej Polski, Gubernator Dystryktu 2231 Krystyna Baj-Pawluk zaprasza Was do udziału w największym sportowym wydarzeniu roku…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.