W dniu 9 czerwca br., w czytelni Biblioteki Naukowej Uniwersytetu im. Ivana Franko we Lwowie, miała miejsce oficjalna uroczystość przekazania na ręce dyrektora Biblioteki Vasyla Kmeta nowoczesnego skanera firmy Zeutschel, wraz z profesjonalnym oprzyrządowaniem, o wartości 38 000 EUR.
Skaner ten, będący wynikiem realizacji międzynarodowego projektu zainicjowanego przez RC Kraków Wawel, RC Lviv Ratusha i RC Berlin Brucke der Einheit przekazali prezydenci tych klubów, a mianowicie Andrzej Tekiel, Oleg Kutsakh i Reiner Sahm. Wydarzenie zbiegło się z obchodami XV-lecia Rotary Klubu Lviv Ratusha i dzień 9 czerwca był świętem całego ruchu Rotary we Lwowie.
Historia projektu sięga do wiosny roku 2016, kiedy to RC Lviv Ratusha zaprosił jako quest-speakera dyrektora biblioteki. Bilateralne kontakty klubów Polski i Ukrainy, inicjowane jeszcze przed podziałem Dystryktu 2230, zaowocowały podjęciem decyzji o rozpoczęciu realizacji projektu i uruchomiły proces poszukiwania dostawcy sprzętu oraz kolejnych współuczestników. Mając na względzie fakt, że zbiory Biblioteki Uniwersytetu Lwowskiego są skarbnicą rękopisów, map, starodruków, książek i gazet wydanych w prawie każdym języku Europy, liczyliśmy na pomoc i zaangażowanie się również klubów zagranicznych.
Oficjalne rozpoczęcie prac związanych z realizacją projektu ogłosiliśmy podczas XX-lecia naszego klubu w czerwcu ub. roku. I rzeczywiście na nasz apel odpowiedziały: RC Grudziądz Centrum, tak licznie uczestniczący w uroczystości we Lwowie, RC Kraków-Centrum, którzy jako pierwsi zadeklarowali wsparcie projektu, RC Łódz-Centrum oraz RC Belluno z Włoch, niemieckie klubom RC Hamburg-Bergedorf, RC Hannover-Leineschloss i RC Idar-Oberstein. Dołączyły też firmy CRH Materials Polska i UZIN UTZ Polska oraz prywatnie prezydent RC Berlin Brucke der Einheit – Reiner Sahm i Romuald Loegler, obecnie prezydent naszego klubu. Ostatnim ofiarodawcą, który dołączył do projektu, byli aktorzy kabaretu Piwnica pod Baranami, którzy w maju, podczas charytatywnego koncertu, wystąpili za symboliczną złotówkę pozwalając pozyskać nam dodatkowe środki z rozprowadzonych cegiełek.
Wielowiekowe zbiory Biblioteki Uniwersytetu Lwowskiego, liczące ponad 3,5 mln woluminów, zostaną po przeprowadzeniu procesu digitalizacji, udostępnione wszystkim zainteresowanym osobom i instytucjom poprzez serwery Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Umiejętności. Dokumenty zgromadzone były przez 409 lat istnienia Biblioteki ulegają niszczeniu w związku z upływającym czasem i postępującym procesem zakwaszania papieru. Dotyczy to szczególnie zbiorów z XIX i początku XX wieku. Jedynym ratunkiem dla zachowania tej wielo-kulturowej spuścizny historycznej Europy jest właśnie zabezpieczenie dokumentów i ich digitalizacja.
Droga do Lwowa poprzez granice, urzędy celne, skarbowe, firmy spedycyjne i fundację New Country na Ukrainie, co umożliwiło zwolnienie z tamtejszych opłat celnych i podatkowych, była długa i wyboista. Cel został jednak osiągnięty i jak zwykle w takich przypadkach nagrodą był uśmiech na twarzach wszystkich uczestników i nasza ogromna satysfakcja. I tą też drogą składamy wszystkim zaangażowanym w realizacje projektu gorące podziękowania za wzięcie udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że zarówno ten projekt i kolejne podobne projekty międzynarodowe będą chlubą Dystryktu 2231.
Koordynator projektu Marek Wcisło, AG 2018-19
RC Kraków-Wawel
Autor zdjęć Tadeusz Skarbek