Darowizna Wspólnoty Rotariańskiej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Darowizna Wspólnoty Rotariańskiej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Z inicjatywy niemieckiego dyplomaty Frieda Nielsena, wraz z partnerami strategicznymi – Ambasadą Niemiec w Polsce, Miastem Stołecznym Warszawa, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, jak również wspólnie z polskimi i niemieckimi partnerami – w Parku Skaryszewskim w Warszawie powstają Ogrody Przyjaźni Polsko-Niemieckiej.

Ogrody położone są w pięknym, idyllicznym miejscu, pomiędzy jeziorkiem Kamionkowskim a fabryką czekolady Wedel.

Dla niemieckojęzycznego Rotary Club Warszawa Goethe realizowanie zadań z obszaru współpracy polsko-niemieckiej, ochrona środowiska oraz zrównoważony rozwój odgrywają ważną rolę. Dlatego był to naturalny krok, aby zaangażować się w tą inicjatywę i przejąć symboliczny patronat nad Ogrodami.

Ogrody Polsko-Niemieckie w Warszawie to projekt ogrodu przyjaźni, który łączy ludzi.

Jako symbol tej przyjaźni Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier nie tylko zainaugurował otwarcie Ogrodów podczas swojej wizyty państwowej w czerwcu 2018 roku, ale również zasadził własne drzewo, co było wielkim przeżyciem o wspaniałej wartości symbolicznej dla wszystkich zainteresowanych.

Celem inicjatywy jest stworzenie cichego i przyjaznego miejsca do refleksji i spędzania wolnego czasu na łonie natury wkomponowanej w gęsto zabudowaną część Warszawy.

Pierwszy wspólny rotariański projekt w Ogrodach Przyjaźni Polsko-Niemieckiej objął darowiznę na budowę najwyższej w Polsce huśtawki, która znajduje się tam w tak zwanym „Ogrodzie do nieba”.

Huśtawka ta kołysze się symbolicznie  w kierunku Warszawa – Berlin oraz jest wspaniałą i intensywnie wykorzystywaną atrakcją w Ogrodach – nie tylko przez dzieci.

Nic więc w tym dziwnego, że uroczyste przekazanie prezydentury odbyło się tym razem w Ogrodach Polsko-Niemieckich. W dniu 28 czerwca 2020 roku Ogrody zgromadziły z tej okazji ponad 50 Rotarian RC Warszawa Goethe oraz ich przyjaciół. Po prezentacji najważniejszych wydarzeń mijającego roku przez ustępującego prezydenta Joachima Franke, prezydentura oraz tradycyjny klubowy łańcuch zostały uroczyście przekazane  Alexandrowi Heinelt – nowemu prezydentowi klubu na rok 2020/2021.

Podczas spotkania do klubu uroczyście przyjęto czterech nowych członków, jak również odbyło się symboliczne przekazanie „Rotariańskiej Ławki” przedstawicielce dzielnicy Praga Południe, Pani Małgorzacie Czerniakowskiej. Ławka osadowiona w Ogrodach jest wspólną darowizną Klubów Rotary: Warszawa Goethe, Mettmann, Berlin Mickiewicz i Berlin Zitadelle, a także ICC Niemcy-Polska i Naszego przyjaciela Frieda Nielsena.

Przekazanie służby w Ogrodach było również okazją do zaprezentowania działalności w nadchodzącym roku. Szczególnie miłą inicjatywą była darowizna piłki nożnej sygnowanej ręcznie przez Łukasza Podolskiego w ramach projektu „Arche/ARKA” (miejsce nauki dla pokrzywdzonych przez los dzieci z Pragi) jako głównej nagrody licytacji na kolejnym koncercie charytatywnym Rotary Club Warszawa Goethe.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rotarian będących gościnnie w Warszawie do odwiedzania Ogrodów jak również na  niemieckojęzyczne spotkania RC Warszawa Goethe, które odbywają się w środy o godz. 12:30 (więcej informacji: https://rc-warszawa-goethe.eu/pl/spotkania-klubowe/).

Alexander Heinelt, RC Warszawa Goethe

Fot. z arch. RC Warszawa Goethe

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.