Czas kryzysu umacnia Rotarian

Czas kryzysu umacnia Rotarian

Kiedy dwa lata temu zaczynałem swoją przygodę w Rotary nie przypuszczałem, że jest to tak silna i zaangażowana w pomoc organizacja, byłem co prawda członkiem Rotaract Warszawa Śródmieście, gdzie organizowaliśmy wspólnie różne akcje pomocowe i działaliśmy zgodnie z hasłem: „służba ponad własne interesy”.

W naszym Klubie Rotary Warszawa City podoba mi się to, że mamy wspólne podejście i jedność, która nas umacnia. Trzymamy się razem. Organizujemy wiele ciekawych projektów zachęcając przy tym do współpracy inne kluby w Polsce i na świecie. Nasze dwa flagowe projekty „Stop Cancer” i „Good Start” to sukces. Pierwszy z nich wyśle lekarzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na drugim roku specjalizacji do najlepszych europejskich klinik w celu nauki wczesnego diagnozowania nowotworów. Taka umiejętność jest niezwykle ważna, chcemy być pewnego rodzaju prekursorami pomocy tej dziedzinie medycyny, wyprzedzając czas.

Drugi projekt dostarczył Domom Dziecka, Świetlicom, Miejskim Ośrodkom Pomocy Społecznej i wielu innym pełne zestawy do nauki języka angielskiego (można też uczyć się innego języka) tj. tablice interaktywne, komputery, projektory, materiały np. książki etc. Dziesiątki placówek w Polsce zostały profesjonalnie wyposażone, statystyki użytkowania są bardzo wysokie, te sprzęty niekiedy pełnią też funkcję rozrywkową, choćby dlatego, że mogą wyświetlać filmy, gry czy muzykę.

Aktualnie mamy bardzo trudny czas. W RC Warszawa City działamy na pełnych obrotach, nasza reakcja i pomoc w pandemii była natychmiastowa. Dajemy z siebie jeszcze więcej, weszliśmy w kolejne, nowe, odpowiedzialne projekty, aby jak najlepiej móc walczyć z COVID-19. Szpitalowi w Otwocku przekazaliśmy środki ochrony osobistej. Nasz klubowy członek wraz ze Społecznością Wietnamską w Polsce przekazali 4000 testów na obecność koronawirusa. Dostarczyliśmy także do Mikołajek do Szkoły społecznej im. Marion von Donhoff 4 komputery do nauki online z przeznaczeniem dla dzieci nie posiadających ich w domu lub posiadających jeden komputer w wielodzietnej rodzinie. Charytatywnie prowadzimy zajęcia online dla Seniorów w Domu Opieki Społecznej im. Matysiaków w Warszawie. Organizujemy również zbiórki sprzętu elektronicznego w tym komputerów, które przekażemy dzieciom, aby mogły uczestniczyć w lekcjach online. Jestem przekonany, że ten trudny czas umocni nas – Rotarian. Cieszę się, że coraz więcej osób chce pomagać i działać aktywnie, jestem dumny z tego, że jestem Rotarianinem, już myślimy o kolejnych projektach, analizujemy potrzeby i będziemy je wdrażać na cotygodniowych naszych poniedziałkowych spotkaniach online.

Mateusz Dackiewicz, RC Warszaw City

Na zdjęciu: Rotarianka Anna Wieczorek podczas zajęć z seniorami w ramach programu Good Start, Fot. z arch. RC Warszawa City

Zobacz też

Rotariańscy kolarze zapraszają

Rotariańscy kolarze zapraszają

Fellowship Kolarzy FCS Cycling to Serve – Poland Chapter zaprasza do udziału w swoich wydarzeniach i imprezach. Naszym cyklicznym wydarzeniem…

119 urodziny Rotary International

119 urodziny Rotary International

Rotary ma 119 lat. Historia naszej organizacji rozpoczęła się od wizji jednego człowieka — Paula Harrisa. Adwokat z Chicago założył…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.