Chełmscy rotarianie wspierają młode talenty

Chełmscy rotarianie wspierają młode talenty

Rotary Club Chełm znów wesprze finansowo rodzinne domy dziecka. Podczas Charytatywnej Kolacji Karnawałowej Rotarianie zebrali 10 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na stypendia dla utalentowanych dzieci otoczonych pieczą zastępczą. Podczas tego wydarzenia prezydent klubu Wanda Jaroszczuk wręczyła także trzy stypendia uzdolnionym uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. Paderewskiego w Chełmie.

– W wydarzeniu, które w takiej formule odbywało się w Chełmie po raz pierwszy, wzięło udział ponad 80 osób, nie tylko z naszego miasta i okolic, ale także Lublina, Zamościa, Białej Podlaskiej i Janowa Lubelskiego. Z naszego zaproszenia skorzystali przedstawicieli zaprzyjaźnionych klubów Rotary, ale także przedsiębiorcy, ludzie sukcesu, sympatycy naszego klubu – mówi Wanda Jaroszczuk. – Uczestnicy kolacji wykazali się hojnością i zrozumieniem dla potrzeb dzieci, których życie nie rozpieszcza, a które chcą rozwijać swoje talenty i osiągać wymarzone cele.

W programie imprezy charytatywnej nie zabrakło akcentów muzycznych. Krótki recital dał saksofonista, tegoroczny stypendysta RC Chełm Miłosz Lipczuk. Gwiazdą wieczoru był lubelski bard Piotr Selim, któremu towarzyszyła autorka tekstów, poetka Hanna Lewandowska. –  Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym gościom, że w natłoku zajęć znaleźli czas i chęci by wystąpić z dobroczynnym koncertem – dodaje prezydent RC Chełm.

Była to kolejna impreza charytatywna zorganizowana przez chełmskich rotarian, w której mogli wziąć udział wszyscy chętni, zainteresowani działalnością klubu.

– Otwieramy się na środowisko lokalne i chętnie widzielibyśmy w naszym gronie nowe osoby, które, podobnie jak my, lubią pomagać innym i chcą się zaangażować w działalność charytatywną – dodaje prezydent Rotary Club Chełm. – Przypomnę, że w maju 2023 roku zorganizowaliśmy Charytatywny Piknik Rodzinny, dużą imprezę plenerową nad zalewem Żółtańce. Pomagała nam wówczas cała rzesza ludzi o otwartych sercach, były występy taneczne i wokalne, pokazy sportowe, różne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Dzięki naszym partnerom, a były to firmy, placówki kultury, kluby sportowe, szkoły, koła gospodyń wiejskich i indywidualne osoby, zebraliśmy ponad 20 tysięcy złotych. Za te pieniądze obdarowaliśmy dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka na terenie Chełma i gminy Chełm. Skontaktowaliśmy się z rodzinami rekomendowanymi przez MOPR i GOPS i wysłuchaliśmy ich potrzeb. Zakupiliśmy i przekazaliśmy im m.in. komputer, drukarkę, kilka pralek, kuchnię gazową, rozkładane sofy, gdyż dzieci nie miały na czym spać, odkurzacz, szafę na ubrania i stół z krzesłami, by cała rodzina mogła zasiąść do wigilijnej wieczerzy.

Każdego roku Rotary Club Chełm wspiera finansowo utalentowaną młodzież uczęszczającą do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chełmie. Podczas kolacji charytatywnej stypendia, każde o wartości 1500 zł, otrzymali: Iga Babicz, Izabela Lenart i Miłosz Lipczuk.

Miłosz Lipczuk uczęszcza do klasy saksofonu. W minionym roku wraz z zespołem Mashup Company, do którego należy, występował w Sindelfingen w Niemczech na Międzynarodowym Festiwalu Ulicznym i w Beit Sahor w Palestynie w tamtejszym konserwatorium oraz podczas festiwalu miejskiego. Odnosi też sukcesy solowe, zdobył m.in. III miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty dęte” w Jastrzębiu Zdroju, II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Saksofonowym Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. w Łodzi, III miejsce na XXIII Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej i II miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Uczniów Szkół Muzycznych I st. w Biłgoraju. Poza szkołą muzyczną należy do zespołu folkowego „Cuda wianki”.

Iga Babicz rozwijała swoje umiejętności pod okiem profesorów w kraju i zagranicą. Trzykrotnie brała udział w zagranicznych projektach, m.in. w Giwatajim w Izraelu. Zdobyła mi.n. wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023 w Łodzi, wyróżnienie w Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie, Grand Prix podczas I Włodawskich Spotkań Fletowych, III miejsce w XXI Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej, II miejsce w XI Makroregionalnym Konkursie Instrumentów Dętych w Biłgoraju.

Izabela Lenart zdobyła m.in. wyróżnienie na Lubelskim Konkursie Akordeonowym w 2023 r. Jest członkinią zespołu MASHUPComp., flecistką w Orkiestrze Dętej Cementowni Chełm i zespole folkowym „Cuda wianki”.

Wanda Jaroszuk, RC Chełm

Fot. Ryszard Karczmarski, RC Chełm

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.