Charter Cherkasy Ukraine Fleet

Charter Cherkasy Ukraine Fleet

15 czerwca 2019 roku w Cherkasach na Ukrainie obył się charter Floty Cherkasy. Jest to piąta Flota w naszym regionie. Nasz Region w nomenklaturze Stowarzyszenia Żeglarzy Rotarian (International Yachting Fellowship of Rotarians) nosi nazwę Wschodnia Europa. Mamy już Flotę Krymską, Flotę Giżycko, Czesko – Słowacką Rotary Fleet i Flotę Pomerania.

Flota Giżycko była sponsorem nowej floty. Pierwsze pomysły założenia nowej Floty na Ukrainie pojawiły się w Polsce podczas spotkania Gubernatora Aleksieja Kożenkina z Komandorem Światowym Sergio Santi. Wcześniej istniała tam Flota Krymska, ale z powodu sytuacji geopolitycznej, jej działanie zostało mocno ograniczone. Aleksowi marzyło się zbudowanie silnego ośrodka rotarian żeglarzy, którzy swą aktywnością przyciągali by innych do naszej organizacji. Rozpoczęte prace organizacyjne szybko jednak utknęły w miejscu. Później nastąpił podział naszego dużego dystryktu i osłabły nasze niezwykle częste relacje z kolegami z Ukrainy. Gdy na naszym PETS w 2018 roku pojawił się Nikolaj Steblianko z Odessy i spytał o dalsze dzieje projektu, spodziewaliśmy się, że skończy się to tylko na rozmowie. Nikolaj znalazł jednak lidera projektu na Ukrainie. Prezydentem RC Cherkasy została Olga Paliychuk, lekarka onkolog, która jak coś zaczyna to działa z przytupem i z pełną parą. Błyskawicznie przekonała swój klub i prawie wszyscy członkowie wstąpili do floty. Pomagał jej Gubernator Sergiej Zavadski. W rezultacie powstało 5 szwadronów w tym w Mińsku na Białorusi w Połtawie, Kijowie, Charkowie, Mikołajewie. To początek rozwoju. Podczas przygotowań do charteru do Floty zgłosiło akces 57 Rotarian, w trakcie Charteru i zaraz po uroczystościach doszło kolejnych 18 osób. Za swoje osiągnięcia w utworzeniu Floty Olga Paliychuk podczas uroczystości przekazania łańcucha gubernatora została uhonorowana statuetką Nike.  Jednocześnie Olga dostała kolejną statuetkę za wzrost liczby członków w jej klubie. W tej kategorii klub zajął pierwsze miejsce w Europie i trzecie w rankingu światowym.

Na charter do Cherkas przyjechali m. in.: Komandor Światowy IYFR Bob Burns z żoną Ann, past Komandor Światowy Filipińczyk Jun Avecilla z żoną oraz Komandor Regionu Piotr Pajdowski.

Uroczystość odbyła się w Jachtklubie w Cherkasach, w miejscu zaprzyjaźnionym, prowadzonym przez Miszę Griffina członka nowej Floty. Miejsce jest pięknie położone w zatoce cherkawskiego morza. Tak nazywają miejscowi zalew na Dnieprze. W okolicach Cherkas ma on ponad 200 km długości i ponad 20 km szerokości. Po części oficjalnej Charteru były regaty. Dwaj komandorzy światowi popłynęli na trimaranie, teoretycznie najszybszej łódce w marinie. Piotr Pajdowski i Evgenij Kudelko kapitan szwadronu Mińsk popłynęli na 33 stopowym jednokadłubowcu i wygrali wyścig.

Nagrodą był obraz o tematyce żeglarski rotariańskiej namalowany przez Włada Guriewa – kapitana szwadronu z Mikołajewa. Wład jest bardzo dobrym malarzem, kiedyś, przez siedem lat, nadwornym twórcą Króla Jordanii. Wład zorganizował też wystawę swoich prac oraz aukcję podczas wieczornego spotkania. Dochód z aukcji przeznaczony był na projekty rotariańskie.  Alla Sokol – artystka jubiler z Kijowa wykonała serię znaczków ze srebra dla nowej Floty. Znaczki zachwyciły komandorów światowych urodą i precyzją wykonania. Kilka znaczków było także przedmiotem aukcji. Klub w Cherkasach zorganizował konkurs rysunkowy dla dzieci również o tematyce żeglarskiej. Rysunki także były przedmiotem aukcji. Podczas spotkania odbył się również pokaz mody. Atrakcji było wiele. Od samego ranka do późnych godzin nocnych każda minuta pobytu wypełniona była wydarzeniami. Była to także doskonała okazja do poznania zupełnie nowej grupy Rotarian żeglarzy.

Flota Cherkasy – Ukraina na początku lipca zorganizowała kolejne regaty.  W planach ma kilka ciekawych projektów. Kilku członków przyjedzie w sierpniu do Polski na regaty dziennikarskie i pływanie po Mazurach. Będą też uczestniczyć w dorocznym Zgromadzeniu flot z Area 1 (Europa, Afryka i Bliski Wschód), które będzie miało miejsce w październiku w Atenach.

Flota Giżycko była sponsorem Floty Cherkasy – Ukraina. Podczas charteru nowa flota otrzymała dzwon ufundowany przez Komandora Floty Giżycko, oczywiście opatrzony odpowiednią tabliczką.

Wierzymy, że jeszcze nie raz wspólnie z przyjaciółmi Rotarianami z Ukrainy spędzimy wspólnie czas na wodzie w Polsce na Ukrainie a może także na innym akwenie.

Dariusz Dziedziul, Komandor, IYFR Flota Giżycko

Fot. Piotr Pajdowski, Komandor,  IYFR Region  Europa Wschodnia

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.