Bieszczadzki rajd rotariańskich motocyklistów

Bieszczadzki rajd rotariańskich motocyklistów

Pomysł rajdu w Bieszczadach kiełkował wśród nas od dawna. I wreszcie się udało, w dniach 14-17 września 2023 roku. Obiecywaliśmy sobie wiele i nie zawiedliśmy się. Gościnę znaleźliśmy w Solinie u zapalonego motocyklisty (a jakże!) i jak się później okazało utalentowanego barda.

Dojazd dla niektórych z nas bardzo długi, bo nawet z Sopotu, Elbląga, Bartoszyc czy Kotliny Kłodzkiej okraszony był niezbyt przyjemną deszczową pogodą. Ale już od następnego dnia było coraz lepiej. Wspaniałe widoki, wędzony pstrąg nad strumieniem czy rejs statkiem po Zalewie Solińskim pozostawiły niezapomniane wrażenia. A na dodatek po kolacji nasz gospodarz dał piękny koncert, akompaniując sobie na gitarze. Świętowaliśmy też urodziny dwójki naszych przyjaciół.

Następny dzień, przy jeszcze piękniejszej pogodzie to słynne wśród motocyklistów Serpentyny Słonne, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce (pierwszy szyb naftowy na świecie!) i obiad w agroturystycznej farmie kóz. Wspaniałe domowe zupy oraz pierogi faszerowane kozim serem w licznych wariacjach smakowały wyśmienicie. Po powrocie część z nas zaliczyła jeszcze przelot gondolą nad zaporą, a potem relaks w
drewnianej balii z gorącą wodą mineralną z lokalnego ujęcia. A na drugi deser po kolacji jeszcze kibicowanie zwycięskiej walce naszych siatkarzy o Mistrzostwo Europy.

Jak zwykle wspólny czas minął niepostrzeżenie, pozostawiając nam poczucie niedosytu. Rozstając się następnego dnia rano przed podróżą do domu, rozmawialiśmy już o następnych rajdach. Być może dłuższych, trzydniowych. Pojawił się też tradycyjnie projekt charytatywny. Tym
razem kwotą 4000 zł zdecydowaliśmy się wesprzeć Ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, którym opiekuje się od lat Klub Rotary Łódź Centrum.

Najlepszą oceną atmosfery i panującego ducha, był komentarz jednego z naszych zagranicznych członków, Duńczyka: „this is when Rotary is at its best…”

Michał Marzec. IFMR Polska

Fot. Jerzy Staszczyk, Alex Heinelt, Mariusz Szpojnarowicz

Zobacz też

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.