Koniec roku to czas sprawozdań. Tym razem moja relacja obejmie dwa rotariańskie lata – 2022/2023 i 2023/2024. Wiąże się to z konfliktem, który przybrał rozmiary wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku. To wtedy wiele polskich klubów zajęło się różnymi formami pomocy dla zaatakowanego kraju. Była ona i wcześniej, choćby w postaci subsydiowanych przez polski Dystrykt 2231 już od 2014 roku turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci ukraińskich. Agresja w 2022 roku spowodowała, że do pomocy przyłączyły się inne kraje. To nie tylko nasi europejscy sąsiedzi ale i Stany Zjednoczone, o których tu więcej chcę napisać.
Rotary Club Zamość Ordynacki, położony w mieście bliskim granicy stał się pośrednikiem i organizatorem działań charytatywnych czynionych dla Ukrainy. Niewiele później został też bardziej
formalnie „oddelegowany” przez D 2231 do takich zadań. Nic więc dziwnego, że staliśmy się adresatem zapytań o potrzeby i możliwości. Tak nawiązałem kontakt z rotarianinem Anil Puri (RC Twin Cities, D 5020, Washington). To właśnie on stał się koordynatorem działań D 5020 angażując inne kluby. Środki finansowe przeznaczone dla Ukrainy zbierały więc RC Twin Cities, RC Centralia, RC Chehalis, RC Kelso, RC Longview, RC Longview Early Edition i RC Woodland.
Już w marcu 2022 mogliśmy przeznaczyć 10 000 USD na zakup żywności. Zaraz potem 1 675 USD zostało wydane na zakup bandaży izraelskich i ty razem akcja objęła USA, Izrael, Polskę i docelowo Ukrainę. Kolejne zbiórki w kwietniu, czerwcu, wrześniu 2022 oraz lutym i czerwcu 2023 roku zamknęły się kwotą 92 500 USD. Umożliwiło to organizację kolejnych pięciu transportów.
To jednak nie wszystko. Zapytanie o możliwość wspólnego działania wysłała do mnie Nena Peltin z RC Bainbrige Island, także należącego do D 5020. Już wcześniej jej klub przeznaczył 13 000 USD w ramach Rotary International Ukraine Disaster Found. Dzięki jej zaangażowaniu klub ten w 2022 i 2023 roku uzupełniał kwoty zbierane przez RC Twin Cities. 2024 rok okazał się rekordowy – dwie zbiórki ze stycznia i maja to kwota 20 900 USD.
W sumie to więc 125 075 USD zebranych przez kluby D 5020, co dla RC Zamość Ordynacki oznaczało organizację kolejnych akcji – poszukiwanie dostawców, negocjacje cen, zakupy, rozładunki i ładunki na ukraińskie samochody.
Transport do Ukrainy zawdzięczamy RC Kijev Sofia, a ich organizatorem jest rotarianka Tamara Nedobor. Cała ta pomoc dociera do Kijowa, stamtąd dzięki wolontariuszom rozprowadzana jest do
rejonów przyfrontowych, szpitali, domów dziecka i gospodarstw domowych. Nie sposób wymienić wszystkich zakupionych dóbr, trudno mi też określić tonaż wysłanego ładunku. Zakupów dokonywaliśmy zawsze po uzgodnieniach z naszymu ukraińskimi przyjaciółmi, oni przecież wiedzą co jest najbardziej potrzebne. To zmieniało się głównie w zależności od pory roku i bieżącej sytuacji. Zima to ciepłe ubrania, piecyki na drewno i węgiel, śpiwory, koce, ogrzewacze do rąk i nóg, latarki, generatory prądu, zawsze żywność dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne – pampersy, chemia, kremy pielęgnacyjne dla niemowląt, chusteczki dezynfekcyjne. Były też inne potrzeby – schody rehabilitacyjne dla szpitala czy plecaki dla pomocy medycznej. To zapewne nie wszystko co udało nam się przesłać w ramach pomocy.
Choć wymieniłem znaczne kwoty nie one są najważniejsze. Istota Rotary to działanie na rzecz pokrzywdzonych, to bezinteresowna pomoc niesiona ponad granicami. Takie właśnie postępowanie zostało docenione przez Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie Obywatelskie „Kraina”. Medal nr 424 za „gidnij wczinok” co możemy tłumaczyć jako uznanie za szlachetny czyn Komitet Nominacyjny Stowarzyszenia przyznał Anilowi Puri. Odznaczenie to zostało wręczone przez Gubernatora D 5020 w Chehalis WA w lutym 2024. Podobne wyróżnienie. ale z numerem 425 stało się moim udziałem. W obu przypadkach to symboliczne uznanie pracy wszystkich rotarian zaangażowanych w pomoc Ukrainie i to właśnie im należy się wielkie podziękowanie, które to składam w imieniu ukraińskich beneficjentów.
Włodzimierz Bentkowski, RC Zamość Ordynacki