BASRAN o ratowaniu Morza Bałtyckiego

BASRAN o ratowaniu Morza Bałtyckiego

Co 6 miesięcy Baltic Sea Regional Action Network of Rotarians (BASRAN) organizuje webinar poświęcony konkretnym rozwiązaniom, które mają na celu zadbanie o czystość wód Bałtyku. Podnoszenie świadomości dotyczącej możliwości, jakie oferuje najnowsza technologia, jest istotna dla 90 milionów ludzi i ich dzieci, którzy mieszkają i pracują w basenie Morza Bałtyckiego. Tematem przewodnim marcowego webinaru były „Substancje niebezpieczne w głębinach”.

Ponad 100 aktywnych Rotarian i naszych przyjaciół zarejestrowało się na nasz webinar 11 marca. W oczekiwaniu na prelekcje, mieliśmy okazję obejrzeć dwa rotariańskie filmy o tematyce ekologicznej. Prowadzącą i moderatorką wydarzenia była ARC Z18 Angelika Przeździęk. Wszystkich serdecznie powitał Przewodniczący Rady BASRAN Mark Krawczynski, który pokazał specjalną prezentację na temat ratowania Bałtyku dla przyszłych pokoleń. Po niej nastąpiły pozdrowienia od Gubernatora Dystryktu 2231 Piotra Jankowskiego oraz DG 1940 Jessiki Schwedy z Niemiec. Na zakończenie części powitalnej zaprezentowaliśmy specjalne nagranie z pozdrowieniami dla uczestników webinaru od Prezydenta Elekta Rotary International R. Gordona R. McInally, w którym przedstawił swoje przesłanie dotyczące tworzenia nadziei dla świata i pogratulował BASRANOWI misji ratowania Bałtyku i podnoszenia świadomości na temat tych krytycznych kwestii środowiskowych.

W części głównej siedmiu międzynarodowych ekspertów przedstawiło swoje prezentacje, które zafascynowały wszystkich gości z krajów nadbałtyckich, jak również z innych regionów Rotary, w tym nawet z dalekiej Australii.

Nasi prelegenci pokazali najnowsze, wiodące technologie oraz projekty pilotażowe, które pokazują, że usunięcie ponad pół miliona ton powojennych materiałów toksycznych i wybuchowych z dna Bałtyku jest obecnie możliwe i powinno być traktowane jako priorytet. Musimy wszyscy wspólnie działać na rzecz ratowania wodnych skarbów i równowagi ekologicznej naszego pięknego Bałtyku, aby zapewnić bezpieczną egzystencję przyszłym pokoleniom.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia nagrania z całego webinarium na naszej stronie internetowej: Basran.eu.

Wyzwania są ogromne, ale wyobraźcie sobie, jak wiele możemy osiągnąć jeśli wszyscy będziemy działać razem!

Mark Krawczyński, Przewodniczący Rady BASRAN 2021-23

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.