Bardzo kobiecy dialog malarski pod egidą Rotary

Bardzo kobiecy dialog malarski pod egidą Rotary

W styczniowy wieczór do sopockiej Zatoki Sztuki przybyło bardzo dużo osób, zainteresowanych i z pewnością – zaintrygowanych, tematem wernisażu połączonego z akcją artystyczną pod piękną nazwą: „Kobiety kobietom. Dialogi malarskie Zoya&Cempa”.

Rychło wyjaśniło się, że dwie trójmiejskie artystki Małgorzata Karczmarzyk – Zoya i Anita Cempa,  miały  malować symultanicznie akt kobiecy – w technice akwareli, by następnie wystawić go na aukcję – w geście solidarności z innymi kobietami. Dochód ze sprzedaży wybranej akwareli został bowiem  przeznaczony na akcję charytatywną „Serce od serca” – na rzecz kobiet zmagających się z rakiem piersi. Oprócz  tego performance, przewidziane było otwarcie wystawy  prac malowanych przez nie wspólnie od 2016 roku.

Dla większości zebranych obserwowanie pracy dwóch artystek było niezwykłym przeżyciem. Na naszych oczach powstawał obraz.  Zdawało się przypadkowe ruchy pędzla stworzyły zarys kobiecej postaci. Każda z malarek wprowadzała nowe elementy, które w połączeniu  dały ostateczny efekt – subtelny, kobiecy akt.  Metodę symultanicznego malowania, pod nazwą „dialogi malarskie” stworzyła Małgorzata Karczmarzyk-Zoya i tak o niej opowiada:

 „Dialogi malarskie” są kontynuacją moich działań opartych na dialogu uczestników podejmujących wyzwanie w postaci wspólnego rysowania, tworzenia, komunikowania się i jednocześnie negocjowania danej przestrzeni. Projekt ten polega na symultanicznym malowaniu akwareli z wybranym artystą. Jest, z jednej strony, osobistym działaniem artystycznym, a z drugiej poszukiwaniem drogi dla „idealnej” komunikacji z innymi. Wychodząc z założenia, że werbalizacja bywa zbyt zamknięta na innego, próbuję odnaleźć przestrzeń, w której znaczenia mogą być polisemiotyczne, negocjowalne, zaprzeczające sobie ale również uzupełniające się wzajemnie”.

Wydarzenie, poza wymiarem artystycznym, miało również znaczenie szczególne, bo charytatywne. Kwota, uzyskana z aukcji jednej z prac obu autorek została przeznaczona na zakup materiałów, z których zostaną uszyte poduszki, pomagające ulżyć w cierpieniu chorym pacjentkom, po zabiegu usunięcia  raka piersi. Poduszki mają  kształt serca, co jest zarazem i symboliczne i bardzo przemyślane ze względu na ich funkcję. Umieszczone pod ramieniem łagodzą bóle pooperacyjne.

Klub Rotary Gdynia Orłowo wspomagał tę inicjatywę i patronował wydarzeniu w Zatoce Sztuki. Jedna z artystek – Małgorzata Karczmarzyk jest aktualnie prezydentem naszego klubu.

Joanna Grajter-Błoniarczyk, RC Gdynia Orłowo

Fot. z arch. RC Gdynia Orłowo

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.