W styczniowy wieczór do sopockiej Zatoki Sztuki przybyło bardzo dużo osób, zainteresowanych i z pewnością – zaintrygowanych, tematem wernisażu połączonego z akcją artystyczną pod piękną nazwą: „Kobiety kobietom. Dialogi malarskie Zoya&Cempa”.
Rychło wyjaśniło się, że dwie trójmiejskie artystki Małgorzata Karczmarzyk – Zoya i Anita Cempa, miały malować symultanicznie akt kobiecy – w technice akwareli, by następnie wystawić go na aukcję – w geście solidarności z innymi kobietami. Dochód ze sprzedaży wybranej akwareli został bowiem przeznaczony na akcję charytatywną „Serce od serca” – na rzecz kobiet zmagających się z rakiem piersi. Oprócz tego performance, przewidziane było otwarcie wystawy prac malowanych przez nie wspólnie od 2016 roku.
Dla większości zebranych obserwowanie pracy dwóch artystek było niezwykłym przeżyciem. Na naszych oczach powstawał obraz. Zdawało się przypadkowe ruchy pędzla stworzyły zarys kobiecej postaci. Każda z malarek wprowadzała nowe elementy, które w połączeniu dały ostateczny efekt – subtelny, kobiecy akt. Metodę symultanicznego malowania, pod nazwą „dialogi malarskie” stworzyła Małgorzata Karczmarzyk-Zoya i tak o niej opowiada:
„Dialogi malarskie” są kontynuacją moich działań opartych na dialogu uczestników podejmujących wyzwanie w postaci wspólnego rysowania, tworzenia, komunikowania się i jednocześnie negocjowania danej przestrzeni. Projekt ten polega na symultanicznym malowaniu akwareli z wybranym artystą. Jest, z jednej strony, osobistym działaniem artystycznym, a z drugiej poszukiwaniem drogi dla „idealnej” komunikacji z innymi. Wychodząc z założenia, że werbalizacja bywa zbyt zamknięta na innego, próbuję odnaleźć przestrzeń, w której znaczenia mogą być polisemiotyczne, negocjowalne, zaprzeczające sobie ale również uzupełniające się wzajemnie”.
Wydarzenie, poza wymiarem artystycznym, miało również znaczenie szczególne, bo charytatywne. Kwota, uzyskana z aukcji jednej z prac obu autorek została przeznaczona na zakup materiałów, z których zostaną uszyte poduszki, pomagające ulżyć w cierpieniu chorym pacjentkom, po zabiegu usunięcia raka piersi. Poduszki mają kształt serca, co jest zarazem i symboliczne i bardzo przemyślane ze względu na ich funkcję. Umieszczone pod ramieniem łagodzą bóle pooperacyjne.
Klub Rotary Gdynia Orłowo wspomagał tę inicjatywę i patronował wydarzeniu w Zatoce Sztuki. Jedna z artystek – Małgorzata Karczmarzyk jest aktualnie prezydentem naszego klubu.
Joanna Grajter-Błoniarczyk, RC Gdynia Orłowo
Fot. z arch. RC Gdynia Orłowo