Bank cenniejszy niż inne

Bank cenniejszy niż inne

Pierwsze pomysły, by uruchomić  Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie pojawiły się już 10 lat temu. Przygotowanie miejsca i zdobycie środków trwało 2 lata. W  dniu 24 maja 2018 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie uroczyście otwarto placówkę. Jest to pierwszy bank z kobiecym mlekiem w regionie.

Fundusze na zakup sprzętu pochodzą z darowizny Klubów Rotary, The Rotary Foundation oraz Miasta Szczecin. Czynnie zaangażowały się także: Fundacja Banku Mleka Kobiecego, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i oraz firma DanLab.

– Wreszcie dołączamy do elitarnego grona ośrodków, które posiadają Bank Mleka Kobiecego. I to dzięki ludziom o wielkich sercach – mówiła na otwarciu docent Beata Łoniewska, kierownik Kliniki Patologii Noworodka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Marcin Sygut, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach odsłaniając  tablicę pamiątkową powiedział:

– Dziś otwieramy szczególną jednostkę – Bank, który mimo że nie będzie obracał pieniędzmi, będzie najcenniejszy. To Bank Mleka Kobiecego, będzie służył tym najmniejszym, najbardziej potrzebującym pomocy – wcześniakom i innym noworodkom, które nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Już teraz dziękuję wszystkim kobietom – mamom, które zdecydują się podzielić z naszymi pacjentami swoim lekiem, ratując im życie i darując zdrowie.

– Kiedy we wrześniu 2016 roku spotkałam się z panią dr Barbarą Michalczyk, która poprosiła mnie o zbieranie funduszy na powstanie Banku Mleka Kobiecego, nie sądziłam, że ten temat będzie zajmował mnie przez kolejne 2 lata. Koszt tego przedsięwzięcia, 300 tys. zł, wydawał się tak ogromny, że pomyślałam, iż bez współpracy międzynarodowej między Klubami Rotary i zdobycia grantu nie ma szans powodzenia – opowiada Karolina Kędzierska-Kapuza z RC Szczecin Center. – Ostatecznie dzięki grantowi na kwotę 280 tys. zł i 160 tys. dofinansowania z miasta udało się wyposażyć Bank w najwyższej klasy sprzęt i kupić zapas materiałów zużywalnych na rok.

– W projekt zaangażowały się 3 Dystrykty i aż 17 Klubów, w tym 6 z Polski, 8 z Niemiec oraz po jednym ze Słowenii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii – mówiła Prezydent RC Szczecin Center, Beata Piątak – Bank Mleka Kobiecego to będzie miejsce szczególne, w którym matki karmiące będą mogły bezinteresownie pomóc innym mamom oraz ich dzieciom.

Kobiety na czas karmienia piersią otrzymują profesjonalne laktatory, ułatwiające proces ściągania pokarmu oraz pojemniki do przechowywania mleka. Położna laktacyjna przekazuje wskazówki dotyczące tego, jak powinny się odżywiać, by ich pokarm był pełnowartościowy. Dlaczego to takie ważne? Mleko zdrowej i prawidłowo odżywiającej się mamy dostarcza dziecku właściwie wszystkich witamin. Oprócz optymalnego składu białek, zdrowych tłuszczy i węglowodanów zawiera także zdrowe bakterie, które zasiedlają jelita dziecka, chroniąc je przez chorobami układu pokarmowego, komórki macierzyste, mikroelementy czy sole mineralne. Dla wcześniaka mleko matki jest lekiem, który niejednokrotnie ratuje mu życie. Z mleka, które trafi do placówki będą mogły korzystać nie tylko wcześniaki urodzone w Klinice na Pomorzanach, ale także najmłodsi z całego regionu.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum

Fot. Horacy Muszyński

Fot. z arch. Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie

Zobacz też

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Rotarianki i Rotarianie z całej Polski, Gubernator Dystryktu 2231 Krystyna Baj-Pawluk zaprasza Was do udziału w największym sportowym wydarzeniu roku…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.