Pierwsze pomysły, by uruchomić Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie pojawiły się już 10 lat temu. Przygotowanie miejsca i zdobycie środków trwało 2 lata. W dniu 24 maja 2018 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie uroczyście otwarto placówkę. Jest to pierwszy bank z kobiecym mlekiem w regionie.
Fundusze na zakup sprzętu pochodzą z darowizny Klubów Rotary, The Rotary Foundation oraz Miasta Szczecin. Czynnie zaangażowały się także: Fundacja Banku Mleka Kobiecego, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i oraz firma DanLab.
– Wreszcie dołączamy do elitarnego grona ośrodków, które posiadają Bank Mleka Kobiecego. I to dzięki ludziom o wielkich sercach – mówiła na otwarciu docent Beata Łoniewska, kierownik Kliniki Patologii Noworodka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Marcin Sygut, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach odsłaniając tablicę pamiątkową powiedział:
– Dziś otwieramy szczególną jednostkę – Bank, który mimo że nie będzie obracał pieniędzmi, będzie najcenniejszy. To Bank Mleka Kobiecego, będzie służył tym najmniejszym, najbardziej potrzebującym pomocy – wcześniakom i innym noworodkom, które nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Już teraz dziękuję wszystkim kobietom – mamom, które zdecydują się podzielić z naszymi pacjentami swoim lekiem, ratując im życie i darując zdrowie.
– Kiedy we wrześniu 2016 roku spotkałam się z panią dr Barbarą Michalczyk, która poprosiła mnie o zbieranie funduszy na powstanie Banku Mleka Kobiecego, nie sądziłam, że ten temat będzie zajmował mnie przez kolejne 2 lata. Koszt tego przedsięwzięcia, 300 tys. zł, wydawał się tak ogromny, że pomyślałam, iż bez współpracy międzynarodowej między Klubami Rotary i zdobycia grantu nie ma szans powodzenia – opowiada Karolina Kędzierska-Kapuza z RC Szczecin Center. – Ostatecznie dzięki grantowi na kwotę 280 tys. zł i 160 tys. dofinansowania z miasta udało się wyposażyć Bank w najwyższej klasy sprzęt i kupić zapas materiałów zużywalnych na rok.
– W projekt zaangażowały się 3 Dystrykty i aż 17 Klubów, w tym 6 z Polski, 8 z Niemiec oraz po jednym ze Słowenii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii – mówiła Prezydent RC Szczecin Center, Beata Piątak – Bank Mleka Kobiecego to będzie miejsce szczególne, w którym matki karmiące będą mogły bezinteresownie pomóc innym mamom oraz ich dzieciom.
Kobiety na czas karmienia piersią otrzymują profesjonalne laktatory, ułatwiające proces ściągania pokarmu oraz pojemniki do przechowywania mleka. Położna laktacyjna przekazuje wskazówki dotyczące tego, jak powinny się odżywiać, by ich pokarm był pełnowartościowy. Dlaczego to takie ważne? Mleko zdrowej i prawidłowo odżywiającej się mamy dostarcza dziecku właściwie wszystkich witamin. Oprócz optymalnego składu białek, zdrowych tłuszczy i węglowodanów zawiera także zdrowe bakterie, które zasiedlają jelita dziecka, chroniąc je przez chorobami układu pokarmowego, komórki macierzyste, mikroelementy czy sole mineralne. Dla wcześniaka mleko matki jest lekiem, który niejednokrotnie ratuje mu życie. Z mleka, które trafi do placówki będą mogły korzystać nie tylko wcześniaki urodzone w Klinice na Pomorzanach, ale także najmłodsi z całego regionu.
Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum
Fot. Horacy Muszyński
Fot. z arch. Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie