Balansując ze słońcem

Balansując ze słońcem

„Balansując ze słońcem” – to tytuł wystawy obrazów Sylwii Kalinowskiej, otwartej 13 sierpnia w Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim w Foyer Sali Dantyszek. Sylwia Kalinowska jest rotarianką, członkinią RC Biała Podlaska, pochodząca z Janowa Podlaskiego, absolwentką historii sztuki Collegium Civitas w Warszawie i wydziału artystycznego – grafiki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Artystka tworzy malarstwo wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Nie decyduje o tym technika wykonania prac. Wiele z nich powstało na starych deskach, mających w sobie historię, deskach o specyficznej fakturze, dotkniętych przez czas, lecz to także nie stanowi o wyjątkowości malarstwa rotarianki.

Dzieła Sylwii Kalinowskiej przepojone są kobiecością, a w zasadzie są jej emanacją. Autorka w swych dziełach przekazuje emocje towarzyszące kobietom, ich różnorodność, od zadumy, przez smutek, uniesienie, po niepewność. Kobiety malowane przez malarkę, bez względu na to jakie wyrażają uczucia, są zawsze zmysłowe i nieodgadnione, przykuwają wzrok zatrzymaną chwilą w czasie. Mimo, że wizualnie piękne, są zawsze metaforyczne i tak naprawdę ukazują kobiecą duszę.

Malarstwo Sylwii Kalinowskiej jest jedyne w swoim rodzaju, przepojone jest pięknem wewnętrznym kobiet, ich różnorodnymi przeżyciami i związanymi z tym stanami emocjonalnymi. Sam cykl Anielice na deskach jest po prostu urzekający, a cała twórczość artystki ma w sobie klimat nadbużańskich terenów z okolic Janowa Podlaskiego.

Tekst i fot. Janusz Matusiak
RC Biała Podlaska

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.