Artyści dla Rotary – koncert i płyta

Artyści dla Rotary – koncert i płyta

Z inicjatywy gubernatora Krzysztofa Kopycińskiego na Konferencję Dystryktu 2231 w Inowrocławiu, została wydana płyta pt. „Radość dawania – Artyści dla Rotary”.

Na zakończenie Konferencji Dystryktu 2231 odbył się wspaniały koncert, podczas którego można było posłuchać utworów z tej płyty, napisanych przez wyśmienitych kompozytorów, specjalnie dla Rotary.

 
Głównym punktem koncertu było wykonanie po 20 latach „Kantaty Rotariańskiej”, do której słowa napisał pierwszy gubernator polskiego Dystryktu 2230 Bohdan Kurowski. Muzykę do Kantaty Rotariańskiej napisał Janusz Bogdan Lewandowski.

Koncert, z udziałem solistów: Kamili Abrahamowicz (śpiew), Witolda Kawalca(fortepian), Agnieszki Olszewskiej (śpiew), Krzysztofa Bobela (śpiew) oraz Chóru Kameralnego Pro Arte w Inowrocławiu pod przewodnictwem prowadzącej Moniki Wilkiewicz, ze wspaniałym akompaniamentem Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej „PRO ARTE” poprowadzonej przez dyrygent Magdalenę Pawlisz – poprowadzili Maryla Juraszek prezes Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro Atre i Ireneusz Iwański Regionalny przedstawiciel gubernatora na Warmii i Mazurach oraz pełnomocnik gubernatora ds. Konkursu im. Bohdana Kurowskiego.

Rotarianie mieli prawdziwą ucztę dla ducha, a udział w tym wspaniałym koncercie z pewnością będą wspominali przez wiele lat.

Po koncercie uczestnicy Konferencji mogli nabyć płytę. W pięknie wydanej obwolucie płyty znajduje się książeczka, a wraz z nią szczegółowe informacje o artystach i kompozytorach tego wydania. Z pewnością jest to największe muzyczne wydarzenie ostatnich lat w polskim świecie Rotary.

We wstępie do płyty gubernator Krzysztof Kopyciński napisał: „Jestem szczęśliwy mogąc, na zakończenie mojej gubernatorskiej służby, złożyć w Wasze ręce płytę, której wydanie zamyka ten szczególny dla mnie czas. Podczas dzisiejszego koncertu usłyszycie utwory, które znalazły się na płycie. Niektóre z nich zostały specjalnie skomponowane dla Rotary, z myślą o naszych rotariańskich ideach i naszym dzisiejszym spotkaniu. Dlaczego tytuł płyty to „Radość Dawania”?

Kiedy odwiedzałem w roku mojej służby rotariańskiej wszystkie kluby w Polsce – ze wzruszeniem i podziwem obserwowałem wielkie rezultaty nawet tych najdrobniejszych gestów dobroci i zaangażowania.

Radość dawania była widoczna w spojrzeniach, gestach i czynach ludzi, którzy angażują swój prywatny czas, swój potencjał i środki materialne, po to, aby służyć innym.

Ja również miałem okazję doświadczać tej radości, być jej częścią i móc ją pomnażać. Niech płyta „Radość Dawania” będzie symbolem pasji czynienia dobra, budowania lepszego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Muzyka dla nas, Polaków, ma znaczenie wielowymiarowe – uosabia naszą historię, pokazuje tradycje i naszego narodowego ducha. Wypływa prosto z naszych serc.

Każdy z utworów, który znalazł się na płycie, symbolicznie utożsamia wartości niezbędne do tego, aby w pracy dla innych móc nieustannie odczuwać radość płynącą z dawania.

Płytę zadedykowaliśmy pamięci wybitnego Rotarianina – Bohdana Kurowskiego, dla którego radość dawania w służbie Rotary była życiową pasją.”

Bohdan Kurowski – wyróżniony rotariańskim odznaczeniem „Paul Harris Fellow” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, był pierwszym powojennym gubernatorem polskiego Dystryktu 2230 w latach 1997 – 1998.

Kompozytorzy muzyki i tytuły utworów jakie znalazły się na płycie

Aleksandra Brejza – Kasjopea

Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. Konkursy Kompozytorskie Związku Kompozytorów Polskich im. Tadeusza Bairda, finalistka New London Choir Choral Composition. Jej utwory były wykonywane na Węgrzech, Łotwie, w Rosji, Francji, USA, Niemczech, Austrii. Uzyskała stypendia Ministra Kultury i Sztuki (1998) oraz Związku Kompozytorów Polskich (1989). Została dwukrotnie wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Młodego Kompozytora ZKP im. T. Bairda. Jest też finalistką Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego The London Prize, zorganizowanego przez Londyński Chór Kameralny (2000) oraz laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Psalmodycznym w Katowicach (2002).

Magdalena Cynk – Rotary Tango

Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiej Szkoły Carillonowej w Mechelen w Belgii. Magdalena Cynk pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy. Pisze dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz kwintetu Multicamerata, ale jej utwory wykonywali również m. in. Gotlands Blassarkvintett, Hevelius Brass, Cappella Bydgostiensis, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Narodowa Orkiestra Łotewska, Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna „Probaltica” oraz Norddeutche Sinfonietta.
Jej działalność została wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami. Na początku 2009 roku Prezydent miasta wręczył jej Honorowy Medal Thorunium za zasługi w dziedzinie kultury, a 2013 Statuetkę Toruńskiego Anioła. Z jej inicjatywy w 2012 reaktywowane zostało Pomorskie Towarzystwo Muzyczne, którego została prezesem.

Konstanty Vilensky – Wariacje na temat Chopina

Pochodzi z rodziny inteligencji kijowskiej o głębokich tradycjach muzycznych. Jego dziadek, kompozytor Ilia Wileński, był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli 3 teatrów dramatycznych. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, kameralną do jazzowej. Był laureatem szeregu międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak: Festiwal Muzyki Żydowskiej (w Wielkiej Brytanii i Izraelu) – jako kompozytor, GOŁOSIJEWO 88 (Kijów,Ukraina), XI Międzynarodowy Moskiewski Festiwal, SOLO-DUO-TRIO (Kraków 1989), Festiwal Bethovena (Falsterbo, Szwecja 1998) – jako pianista. Ma w swoim dorobku sześć płyt z własnymi kompozycjami.

Janusz Bogdan Lewandowski – Rotary Cantata (1996)

Muzykolog, pedagog, organizator i animator kultury, laureat Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych.W swoim dorobku naukowym ma kilkadziesiąt wygłoszonych i wydrukowanych artykułów naukowych, poświęconych Ignacemu Krasickiemu, Feliksowi Nowowiejskiemu oraz dotyczących szkolnictwa artystycznego. W latach 1992-1999 oraz 2003-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego olsztyńskiej filharmonii. Był pomysłodawcą i autorem koncepcji wybudowania nowego budynku filharmonii w Olsztynie i nadzorował realizację całego projektu budowy, od wmurowania kamienia węgielnego po koncert inauguracyjny w nowej filharmonii.

Janusz Bogdan Lewandowski o utworze Kantata Rotariańska

„Z pierwszym Gubernatorem naszego polskiego dystryktu Rotary – Bohdanem Kurowskim wiele wieczorów poświęciliśmy na dyskusje o muzyce związanej z Rotary. W roku 1996 namówiłem Bohdana, żeby przygotował tekst do większego utworu poświęconemu naszemu ruchowi. Wzniosły i piękny tekst, który powstał, zainspirował mnie do komponowania i nawiązania do różnych stylów i technik kompozytorskich. Stąd nawiązanie do muzyki renesansu, romantyzmu, wreszcie folku, jazzu i pop music. Chcieliśmy wyrazić wiele. Chcieliśmy zainspirować słuchaczy do refleksji na temat uniwersalnych wartości, obecnych także w ideach Rotary. Jeżeli tak się stanie, to będzie dla nas wyraz najwyższego uznania.”

Muzyka jaka znalazła się na płycie wzrusza i za każdym razem przywołuje przepiękne wspomnienia z koncertu w Inowrocławiu.

Tekst i fot. Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum
Fot. okładka płyty i zdjęcia z koncertu

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.