Antoni Słodkowski nagrodzony Alumni of the year 2021/2022

Antoni Słodkowski nagrodzony Alumni of the year 2021/2022

Antoni Słodkowski otrzymał nagrodę Alumni of the year 2021/2022. Jest to wielkie wydarzenie, gdyż do tej pory nikt z Europy środkowo-wschodniej nie otrzymał takiej nagrody. 

 

Mimo że w naszym kraju Antoni Słodkowski nie jest bardzo znany, to bez wątpienia jest najwybitniejszym polskim dziennikarzem zajmującym się sprawami zagranicznymi. Dziennikarz od 2015 do 2019 roku był szefem Biura Agencji Reutersa w Birmie. Od sierpnia 2017 r. ponad 740 000 muzułmanów Rohingya uciekło z Birmy do sąsiedniego Bangladeszu, aby uniknąć przemocy, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych nazwała „książkowym przykładem czystek etnicznych”. Jako szef biura birmańskiego agencji informacyjnej Reuters, Antoni Słodkowski kierował zespołem dziennikarzy, którzy prowadzili śledztwo w sprawie masakry 10 mężczyzn z mniejszości etnicznej Rohingya dokonanej przez buddyjskich mieszkańców wsi i żołnierzy Myanmaru.

 

Jego zespół otrzymał w 2019 roku nagrodę Pulitzera za ujawnienie tej masakry, jednak w wyniku pracy nad materiałem dwójka dziennikarzy, Wa Lone i Kyaw Soe Oo, z jego zespołu została skazana na siedem lat birmanskiego więzienia. Po 511 dniach dziennikarze zostali wypuszczeni.

 

Antoni Słodkowski, który pochodzi z Łodzi, zainteresował się problemami międzynarodowymi jako student Rotariańskiej Wymiany Młodzieży w Japonii. „Ten rok w Osace ukształtował moje życie” — wspomina. „Dało mi to niesamowity fundament i odwagę do podróżowania po świecie i rozwijania skrzydeł”. [cytaty Antoniego Słodkowskiego pochodzą z wywiadu Diany Schoberg jaki ukazał się w The Rotarian w maju 2020 roku – link do wywiadu: https://www.rotary.org/en/our-world-qa-antoni-slodkowski] Od 2019 roku Antoni Słodkowski jest korespondentem Agencji Reutersa w Japonii.

 

Procedura nominowania Antoniego Słodkowskiego do tej nagrody rozpoczęła się z inicjatywy Rotarianina Andrzeja Jaskólskiego i Rotary e-club Poland. Nominację do nagrody złożyła Karolina Kędzierska-Kapuza, która była wtedy prezydentem Rotary e-club Poland i oficerem naszego dystryktu ds. Alumnów.

 

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Na fot. Antoni Słodkowski, ilustracja Viktor Miller Gausa

 

Źródło: grafika pochodzi ze strony https://www.rotary.org/ z wywiadu Diany Schoberg jaki ukazał się w The Rotarian w maju 2020 roku – link do wywiadu: https://www.rotary.org/en/our-world-qa-antoni-slodkowski

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.