Act Out „Dzieci i Ryby głosu nie mają”

Act Out „Dzieci i Ryby głosu nie mają”

Interact to młodzieżowa część Rotary International – największej organizacji charytatywnej na świecie. Szczecin ma jeden z największych i najprężniej prosperujących klubów Interact w Europie – Interact Szczecin International. Jest on organizatorem pokazu mody FashnAct, a w 2023 roku stworzył nowy projekt ACT OUT, który na przekór przysłowiu Dzieci i Ryby głosu nie mają, jest manifestem młodzieży przeciwko problemom i trudnym sytuacjom z jakimi młodzi ludzie się zmagają. Jest to również prośba, aby ktoś w końcu ich wysłuchał, aby i oni – młodzi ludzie mieli prawo do zmagania się z trudnościami życia, które nie będzie ignorowane.

ACT OUT to nowe wydarzenie, które łączy piękno pomagania ze światem sztuki teatralnej. Mentorami tego wydarzenia są Edyta Niewińska-Van der Moeren, Katarzyna Klimek oraz Rafał Hajdukiewicz, czyli osoby związane od wielu lat z Teatrem Lalek „Pleciuga” w Szczecinie.

Act out to nie tylko sztuka teatralna młodzieży, to również nasz manifest. Manifest naszych problemów, trudnych sytuacji z jakimi się zmagamy, czy braku akceptacji siebie. Ale jest to również prośba, aby ktoś w końcu nas wysłuchał, abyśmy również i my – młodzież mieli prawo do zmagania się z trudnościami życia, które nie będzie zignorowane. Czas, aby przysłowie „dzieci i ryby głosu nie mają” przestało kształtować rzeczywistość, i abyśmy w końcu zostali usłyszani.

Za nami wytężony okres przygotowań. W tym pracochłonnym, aczkolwiek stosunkowo krótkim okresie udało nam się stworzyć sztukę, która miejmy nadzieje jest pierwszym krokiem ku zastanowieniu się, jak można pożegnać się ze stwierdzeniem, iż „Dzieci i ryby głosu nie mają”.

Przez 3 miesiące szczecińska młodzież przygotowywała spektakl, który ma na celu otworzyć oczy dorosłym, i pokazać im, że my również przeżywamy własne ważne problemy, na które trzeba zwrócić uwagę. Zebraliśmy szerokie grono osób, które włączyło się w próbę przedstawienia aspektu naszych problemów, z którymi musimy walczyć nawet kiedy tracimy już siły.

Inspiracją do stworzonego scenariusza było ponad 30 monologów napisanych przez młodzież licealną. Tak wiele naszych kolegów i koleżanek miało odwagę i chęć by podzielić się swoimi własnymi doświadczeniami i emocjami. Temat sztuki jest o tyle unikalny, ponieważ nieczęsto mówimy o tym, co pragniemy zmienić.

Premiera odbyła się 3 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga. Podczas dwóch dni, 3 oraz 4 czerwca udało nam się zebrać ponad 700 osób na widowni. Podczas godziny spektaklu udało nam się wywołać u naszych odbiorców, śmiech, łzy ale także przemyślenia. „Przedstawienie było znakomite, głębokie, refleksyjne, parodiujące „w punkt” nauczycieli i dorosłych, mocno wzruszające zatańczone z cudowną młodzieńczą energią i śmiechem”. Właśnie z takimi i wiele innymi refleksjami zostali nasi odbiorcy.

Czas przygotowań jak i samego spektaklu był zdecydowanie niezapomniany. Przedstawienie pozwoliło nam wykazać się na scenie ale również wyjść z pewnej strefy komfortu. Mówienie o problemach nie jest łatwe, ale dzięki niesamowitej atmosferze i ciepłym przyjęciu oraz pomocnej dłoni od naszych mentorów udało nam się to zrobić z największym zaangażowaniem i szczerością. Pomimo tego, że każdy młody aktor, był amatorem, to wszyscy zagrali bezbłędnie, chwytając za serca widzów swoją autentycznością.

Udało się to również dzięki Stanisławowi Jabłońskiemu oraz Gabi Klimek odpowiedzialni za muzykę (którą sami stworzyli) w trakcie spektaklu. „Sądząc po reakcji widowni – spektakl trafił w sedno”.

Takie komentarze mieliśmy zaszczyt usłyszeć. Jest nam niezmiernie miło, że udało nam się stworzyć coś, wbrew pozorom bardzo trudnego, co zostało tak cieple przyjęte. Mamy nadzieje, że dorośli stali się bardziej świadomi problemów z jakimi borykają się nastolatkowie. Cieszymy się, że 3 oraz 4 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga nasz głos został oficjalnie usłyszany, ponieważ „Dzieci NIE ryby, Mają głos”.

Autorka tekstu: Karolina Kurczak, Interact Szczecin International oraz aktorka „Dzieci i Ryby głosu nie mają”

Fot. z arch. Interact Szczecin International

Organizatorzy i pomysłodawcy sztuki ACT OUT – „Dzieci i Ryby głosu nie mają” – Interact Szczecin International
Prezydent Piotr Szularz oraz opiekun i Wice Prezydent Rotary Club Szczecin International – Isobel Perera-Turostowska

Zdjęcia oraz plakat promocyjny – Marta Dąbkowska – Interact Szczecin International

Patronaty i Sponsorzy :
* Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
* Mecenat Miasta Szczecin
* Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
* Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin
* Teatr Lalek “Pleciuga”
* Rotary Club Szczecin International
* Prestiż – Magazyn Szczeciński
* Radio Super FM
* wSzczecinie.pl
* McDonald’s Kaskada
* Polchar
* Dentus
* Paula Ewa Maluje

Beneficjentem ACT OUT jest fundacja – Instytut Nowoczesnej Edukacji ze Szczecina.

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.