Staraniem Klubu Rotary Lublin Centrum zakupiono sześć zestawów pomp dla pacjentów z Lubelszczyzny, cierpiących na Zespół Krótkiego Jelita.
Jest to dokuczliwa choroba, będąca najczęściej skutkiem chirurgicznego usunięcia znacznej części, lub całego, jelita cienkiego. Są też przypadki chorobowe. Dolegliwość ta uniemożliwia chorym normalne funkcjonowanie. Podłączenie do kroplówki żywieniowej praktycznie uniemożliwia opuszczenie domu, czy szpitala. Zmagający się z tą chorobą żyją wyłącznie dzięki specjalnym preparatom i urządzeniom do żywienia pozajelitowego. Posiłki przygotowuje się im w specjalnym worku i podaje dożylnie przez cewnik umieszczony w układzie żylnym. Ten roztwór odżywczy podaje się przez kilkanaście godzin dziennie. Ten sposób postępowania pozostaje dla nich jedyną szansą na przeżycie.
Komfort życia osobom chorym na Zespół Krótkiego Jelita może podnieść specjalna pompa, którą da się przenosić na przykład w plecaku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, chory odzyskuje swobodę przemieszczania się, niemal normalnego funkcjonowania w rodzinie, czy społeczeństwie. Pacjenci posługujący się takim urządzeniem utrzymują kontakty towarzyskie, chodzą do szkoły, studiują, zakładają rodziny, podejmują pracę zawodową.
Istotną przeszkodą dla pacjentów w posiadaniu przenośnej pompy są najczęściej względy finansowe. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie preparaty lecznicze i żywieniowe, co czyni wręcz niemożliwym opuszczenie domu (szpitala), a więc aktywność zawodowa, czy nauka, są niemożliwe.
Dlatego też członkowie Klubu Rotariańskiego Lublin Centrum, którzy już wielokrotnie śpieszyli z pomocą osobom potrzebującym wsparcia finansowego i rzeczowego, i tym razem nie odmówili wsparcia. Wspomniane sześć zestawów pomp przekazanych zostało Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Pacjentów Leczonych Żywieniowo „Mogą Żyć”, znajdujących się w szczególnie trudnej, pod względem medycznym, sytuacji. W imieniu tej organizacji podziękowanie rotarianom przekazali: Iza Bylińska oraz dr Przemysław Matras. Powiedzieli także, iż grupa pacjentów pilnie potrzebująca takiej pomocy, liczy kilkanaście osób.
Znaleźli się na szczęście i inni sojusznicy. Otóż Lubelska Akcja Charytatywna, służąca od 6 lat pomocą osobom znajdującym się w trudnej życiowo sytuacji, zakupiła i przekazała cierpiącym na Zespół Krótkiego Jelita, dwa komplety mobilnych pomp infuzyjnych.
Lubelscy Rotarianie zwrócili się także z prośbą do kolegów z polskich i zagranicznych klubów Rotary, z prośbą o wspomożenie ich w tym dziele i liczą na życzliwą uwagę.
Tekst i fot.: Zbigniew Miazga
RC Lublin Centrum