Dobre uczynki i duch pojednania w cieniu Auschwitz – Dziesięciolecie RC Oświęcim

Dobre uczynki i duch pojednania w cieniu Auschwitz – Dziesięciolecie RC Oświęcim

Dziesięciolecie RC Oświęcim: ponad 100 projektów wartych 3,7 mln zł dla mieszkańców miasta i powiatu

 „Gratuluję osiągnięć, bądźcie dalej darem dla świata” – napisała gubernator Barbara Pawlisz w księdze pamiątkowej oświęcimskiego klubu Rotary, który z kilkumiesięcznym poślizgiem świętował właśnie 10-lecie swej działalności. W jubileuszu wzięło udział ponad 70 rotarian z całej Polski oraz Niemiec, w tym aż czworo byłych lub obecnych gubernatorów. Był też gubernator – elekt Krzysztof Kopyciński.

Konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Werner Köhler, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec oraz i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut długo i wylewnie dziękowali rotarianom za realizowaną z poświęceniem misję edukacji i pojednania oraz pomoc niesioną codziennie mieszkańcom ziemi oświęcimskiej.

RC Oświęcim został przyjęty do międzynarodowych struktur Rotary 21 maja 2005. Od tego czasu – jak skrupulatnie wyliczyła sekretarz klubu Iwona Sobala – członkowie spotkali się oficjalnie 546 razy, w tym ponad 100 razy w tzw. terenie (w domach, firmach, na łonie natury…) i odwiedzili prawie 100 klubów na całym świecie, realizując przy tym 105 mniejszych i większych projektów pomocy dla społeczności Oświęcimia i powiatu oświęcimskiego. Projekty realizowane były we współpracy z prawie 50 klubami Rotary, głównie z Niemiec i Polski, a ich łączna wartość przekroczyła 3,7 mln zł.

Jeszcze przed charterem grupa inicjatywna RC Oświęcim koordynowała realizację skomplikowanego technicznie, finansowo i logistycznie projektu przekazania niezwykle cennego sprzętu medycznego z Lubeki dla Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Oświęcimscy rotarianie nawiązali wówczas bardzo bliskie kontakty z ośmioma polskimi i niemieckimi klubami, m.in. RC Ratzeburg-Alte Salzstraße, a także władzami dystryktu D1940. Kolejnym przedsięwzięciem był Matching Grant zrealizowany wspólnie z RC Aschaffenburg-Schönbusch i D1950: urządzenie ogrodu i obiektów małej architektury dla pensjonariuszy ośrodka dla osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie w podoświęcimskim Bobrku; dzięki temu wielu podopiecznych ośrodka po raz pierwszy – dosłownie – zobaczyło niebo i soczystą zieleń.

Kolejny duży projekt – „Rotariańskie Centrum Młodzieżowe w Oświęcimiu” polegał na kompletnym wyposażeniu Akademii Radości księży Salezjanów na Zasolu. Dwa granty o wartości blisko 70 tys. dol. realizowane były siłami trzech dystryktów (D2230, D1940, D1890) oraz ośmiu klubów (Oświęcim, Kraków Wawel, Hamburg-Bergedorf, Herzogtum Lauenburg-Mölln, Dortmund-Westentor, Bonn-Siegburg, Wangen-Isny-Leutkirch, Ratzeburg-Alte Salzstrasse). Zakupiono m.in.: komputery, kamery video, aparaty foto, instrumenty muzyczne, urządzenia fitness, wyposażenie świetlicy i kuchni, składana scena, projektor – dzięki temu na zapomnianym osiedlu powstały kluby i kółka zainteresowań, socjalna kuchnia, nauczyciele-wolontariusze prowadzą darmowe korepetycje, młodzi ludzie spędzają ciekawie i pożytecznie wolny czas.

RC Oświęcim koordynuje też coroczną akcję wręczania paczek mikołajkowych przygotowanych przez rotarian z Niemiec: w ciągu 10 lat do ośrodków pomocy i opieki w powiecie oświęcimskim trafiło ponad 2 tysiące paczek, w tym roku będzie ponad dwieście kolejnych.

Od sześciu lat, w ramach rotariańskiego programu długoterminowej wymiany młodzieży, RC Oświęcim organizuje w maju Auschwitz Meeting – Spotkanie Pamięci i Pojednania.

– Młodzi z różnych zakątków świata po raz pierwszy w życiu biorą udział w studyjnym zwiedzaniu autentycznego Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, dowiadują się o najczarniejszych wydarzeniach w historii Europy, potem w odbudowanej z pietyzmem i wyposażonej m.in. przez Stevena Spielberga oświęcimskiej synagodze zapoznają się z historią wielowiekowej harmonijnej koegzystencji Polaków i Żydów. W finale programu edukacyjnego rozmawiamy na temat przemocy i ksenofobii we współczesnym świecie, również w krajach, z których pochodzą młodzi – w kontekście świeżo zdobytej wiedzy o Auschwitz i emocji towarzyszących zwiedzaniu Miejsca Pamięciopisuje Zbigniew Bartuś, jeden z założycieli RC Oświęcim, koordynujący Auschwitz Meeting z ramienia Komitetu Wymiany Młodzieży. W części pozaoficjalnej uczestnicy wymiany spotykają się z członkami RC Oświęcim oraz uczniami oświęcimskich szkół średnich, którzy organizują gry edukacyjne  oraz pieczenie „prażonego”, czyli tradycyjnej miejscowej potrawy.

Wśród wielu grantów zrealizowanych przez rotarian w Oświęcimiu jest też m.in. Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim. Będąca wypełnieniem testamentu byłych więźniów  Auschwitz placówka, zbudowana i kierowana przez członkinię RC Oświęcim Helenę Wisłę,  powstała przy silnym zaangażowaniu RC Oświęcim oraz wielkich przyjaciół klubu, w tym dwóch wyjątkowych, nieżyjących już, ludzi: Augusta Kowalczyka, słynnego uciekiniera z Auschwitz (po wojnie znanego aktora i reżysera) oraz ówczesnego konsula generalnego Niemiec dr Thomasa Glaesera.

Obecnie RC Oświęcim realizuje drugi już grant dla czyli Międzynarodowego Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. To warte ponad 63 tys. dolarów Rotariańskie Centrum Dokumentacji – specjalistyczny sprzęt niezbędny do realizacji oraz poszerzenia misji tej wielce zasłużonej placówki.

Prowadzona wzorcowo przez sekretarz Iwonę Sobalę księga opisująca działania, w tym większe i mniejsze projekty RC Oświęcim, liczy setki stron: obejmuje wsparcie materialne, zakupy sprzętu, lekarstwa ratujące życie i zdrowie, stypendia, komputery, korepetycje, praktyki zagraniczne dla dzieci i młodzieży …

– Będziemy te inicjatywy kontynuować – zapewniła prezydent Alicja Białecka.

Niebagatelną, a często wręcz kluczową rolę w wielu projektach RC Oświęcim odegrał nieoceniony Richard Pyritz z RC Ratzeburg Alte Salstrasse, honorowy członek RC Oświęcim. – To jego determinacja sprawiła, że ostatecznie zdecydowałem się na założenie klubu i zaproszenie do tego projektu moich przyjaciół – przyznał Leszek Szuster, pierwszy prezydent RC Oświęcim.

– Możecie liczyć na nasze dalsze wsparcie i zaangażowanie – podkreślił Michael Ziethen, prezydent RC Ratzeburg-Alte Salzstraße. I zaprosił wszystkich członków RC Oświęcim do Ratzeburga.

Wnioski z historii

Inicjatorami powołania klubu w Oświęcimiu byli przedstawiciele różnych dziedzin: biznesu, edukacji, medycyny, kultury, prawa, mediów – z terenu powiatu oświęcimskiego, ale obszarem działania stowarzyszenia została objęta cała zachodnia Małopolska.

We wspomnieniach z prapoczątków podkreślano wielokrotnie, że nieocenionej pomocy w utworzeniu klubu w cieniu Auschwitz udzielili rotarianie z krakowskiego klubu Wawel, z prezydentem Janem Dudkiem oraz Markiem Wcisło, pełniącym wtedy funkcję asystenta gubernatora dystryktu. Fundamentalne znaczenie miało  wsparcie ze strony oddanych przyjaciół Ziemi Oświęcimskiej z niemieckich klubów – RC Ratzeburg Alte Salstrasse i RC Isny, przede wszystkim Richarda Pyritza, ówczesnego przewodniczącego rotariańskiego Komitetu Międzykrajowego Polska-Niemcy, Helmuta Morloka, znanego dobrze wszystkim oświęcimianom architekta Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim, a także Manfreda Bernera z RC Ratzeburg. Całej trójce oświęcimscy rotarianie przyznali jednogłośnie tytuły Honorowych Członków klubu.

W grupie inicjatywnej RC  Oświęcim, która spotkała się po raz pierwszy wiosną 2004 roku, znalazło się pięciu oświęcimian: prezes zaborskiego Plantpolu Jerzy Starzyński, wiceszef ZZOZ Oświęcim Andrzej Jakubowski, menedżer ds. projektów w firmie Computerland Krzysztof Gabryszak, szef regionalnej redakcji „Dziennika Polskiego” Zbigniew Bartuś oraz dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszek Szuster. Dwaj ostatni działają w klubie do dziś. Na jubileuszowej uroczystości gubernator Barbara Pawlisz wręczyła Zbigniewowi Bartusiowi medal Paul Harris Fellow. Leszek Szuster otrzymał to wyróżnienie dwa lata temu.

Liczący obecnie 16 osób RC Oświęcim jest od początku klubem mieszanym, z silną ostatnio dominacją pań. Obecnym prezydentem klubu Jest Alicja Białecka, będąca na co dzień Pełnomocnikiem ds. Nowej Wystawy Głównej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Funkcję skarbnika pełni od początku Mariola Senkowska, znana oświęcimska bizneswoman, a sekretarzem jest od 9 lat Iwona Sobala – obie panie otrzymały podczas jubileuszowej uroczystości tytuły i dyplomy „Filarów RC Oświęcim”.

Dla niemieckich rotarian, współinicjatorów założenia klubu w Oświęcimiu, pojawienie się RC Oświęcim miało od początku olbrzymie znaczenie, i to nie tylko historyczne, czy symboliczne. W czasie uroczystości podkreślali wielokrotnie, że owocna współpraca pomiędzy nimi a oświęcimskimi klubowiczami pokazuje, jak wiele udało się uczynić w sprawie pojednania obu narodów i jak wiele zmieniło się we wzajemnych stosunkach. Słowa te miały szczególny wydźwięk w mieście starającym się budować swój nowy wizerunek w Polsce i świecie: jako miejsce owocnej edukacji o prawach człowieka i intensywnej współpracy młodych ludzi wielu krajów. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka ma w cieniu Auschwitz szczególny wydźwięk.

W miejscu, które przez blisko osiem stuleci było symbolem tolerancji i pokojowej koegzystencji różnych grup kulturowych i etnicznych, a w którym w czasach II wojny światowej uczyniono tyle zła, dzieje się ponowie – tak wiele dobra. Rotarianie mają w tym swój znaczący udział.

Wiktoria Bartuś

Zapraszamy do galeriikliknij, aby ppowiększyć

fot.1 – 10 lat RC Oświęcim – wpis pani gubernator

fot.2 – 10 lat RC Oświęcim – księga klubu

fot.3 – 10 lat RC Oświęcim – pierwszy prezydent Leszek Szuster

fot.4 – 10 lat RC Oświęcim –  sekretarz – filar klubu Iwona Sobala

fot.5 – 10 lat RC Oświęcim – gubernator Barbara Pawlisz wręcza Zbigniewowi Bartusiowi medal Paula Harrisa

fot.6 – 10 lat RC Oświęcim -Goscie z Polski – na pierwszym planie Marek Wcisło z zaprzyjaźnionego RC Kraków Wawel z małżonką

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.