Nagroda klubów Lubelszczyzny im. Marcela Stefańskiego

Nagroda klubów Lubelszczyzny im. Marcela Stefańskiego

W dniach 14-20 września 2024 odbył  się w Lublinie XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego . Wzięło w nim udział 47 młodych skrzypków z 21 krajów świata, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – juniorskiej (do 17 lat) i seniorskiej (do 25 lat).

Inicjatorem konkursów, które odbywają się co trzy lata i są cenione w całym świecie muzycznym, był lubelski rotarianin śp. Jacek Ossowski, wieloletni dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Stało się już tradycją , że rotarianie z Lubelszczyzny fundują Nagrodę Specjalną od Lubelskich Klubów Rotary im. Marcela Stefańskiego, która jest wręczana zwycięzcom w obydwu grupach. Jest to nasza wspólna nagroda i zależało  nam, żeby była znacząca i zauważalna. Tak stało się i tym razem, zebraliśmy łącznie 7000,- zł , a złożyły się na tę kwotę kluby; RC Biała Podlaska, RC Chełm, RC Lublin, RC Lublin Centrum, RC Lublin Stare Miasto, RC Puławy, RC Zamość (kolejność alfabetyczna).

W porozumieniu z Dyrekcją Towarzystwa Muzycznego ustalono że 3000 zł przypadnie za I miejsce w kategorii Junior Group – zwycięzcą okazała się Natalia Dragan z Polski, zaś pozostałe  4000 zł przeznaczono na nagrodę w kategorii Senior Group ,  gdzie pierwsze miejsce zajęli ex aequo Sofia Dematriades z Wielkiej Brytanii i Richard Kollert z Czech. Nagrody na koncercie laureatów wręczono w postaci czeków okolicznościowych na których widnieje logo Rotary i Towarzystwa Muzycznego, na czekach wymieniono także organizatora konkursu Towarzystwo Muzyczne i Kluby Rotary jako fundatorów.

Specjalne podziękowania otrzymał prof. Zakhar Bron (Niemcy/Szwajcaria) Przewodniczący Międzynarodowego Jury, który od wielu lat jest honorowym członkiem klubu RC Lublin Centrum. Na widowni konkursu laureatów dało się zauważyć rotarian z klubów  m. Lublin,  a także z RC Zamość i RC Puławy.

Korzystając z okazji chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim klubom rotariańskim za pomoc w ufundowaniu nagrody im. Marcela Stefańskiego, zaś rotarianom melomanom i sympatykom muzyki skrzypcowej serdecznie podziękować za obecność na wcześniejszych przesłuchaniach koncertowych i konkursie laureatów.

Sławomir Krucikowski, Prezydent RC Lublin Centrum

Zobacz też

Pomóż ofiarom powodzi

Pomóż ofiarom powodzi

Południe Polski walczy z powodzią. Żywioł zaatakował południowo-zachodnią Polskę i zbiera straszne żniwo. Powódź ogarnęła takie miejscowości jak Kłodzko, Ustroń…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.