30 lat Rotary Club Zamość

30 lat Rotary Club Zamość

27 września 2024 roku w Hotelu Koronnym w Zamościu odbyła się jubileuszowa uroczystość 30-lecia działalności RC Zamość. Nasz klub powstał w 1994 roku, obecnie zrzesza 24 członków, którzy w myśl motta Rotary International „Service above self” (Służba ponad własne interesy) poświęcają swój wolny czas na bezinteresowną pomoc różnym społecznościom, organizacjom i osobom indywidualnym, a także w ostatnich dwóch latach, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, różnym grupom, instytucjom i lokalnym społecznościom właśnie tam.

 

Na obchody 30-lecia przybyli liczni goście (ok.130 osób). Przyjechali Rotarianie z Wolsztyna, Jarosławia, Janowa Lubelskiego, Krakowa, Poznania, Warszawy, Lublina, Białej Podlaski, Puław, Elbląga oraz Chełma. Zaszczyciła nas swoją obecnością Gubernator Rotary Polska Dystrykt 2231 Krystyna Baj-Pawluk. Byli również Gubernator elekt Greg Gregorczyk oraz Gubernator nominat Michał Sowa, a także Dorota Wcisła Przewodnicząca Komitetu Wizerunku Publicznego Rotary Polska wraz z mężem Jerzym Wcisła, Senatorem RP. Przyjechał Past Gubernator na Ukrainę Vołodymyr Bondarenko wraz z małżonką.

Z Ukrainy mieliśmy więcej gości: Stanisława Patkowska-Kołysenko wraz z mężem przyjechała z zaprzyjaźnionej z klubem Komomyi. To szefowa Stowarzyszenia Kultury Polskiej „Pokucie” oraz Sobotniej Szkoły Polskiej im. Stanisława Vincenza, które to instytucje wspomagamy od lat, jak również lokalną społeczność polonijną. Z Iwanofrankowska przyjechała Marianna Kuchińska kierująca Stowarzyszeniem „Jedność narodu” wraz z córką Sofiją. Im również pomagamy od wybuchu wojny. Gościem specjalnym był żołnierz ukraiński Dmytro Romaniuk, który w wojnie stracił nogę, a nasz klub wsparł finansowo i zorganizował zbiórkę funduszy na zakup protezy. Był wiceprezydent Zamościa Marek Kudela, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Jarosław Miechowiecki. Zaproszenie przyjęli także i byli obecni m.in. Marcin Zamoyski, wieloletni Prezydent Zamościa, Marek Ciastoch, były prezydent również, pierwszy Prezydent RC Zamość Zbigniew Litwajtis, Adam Bachta. Wszyscy Panowie byli kiedyś związani z RC Zamość.

 

Na spotkanie przybyła dr Maria Król, szefowa Stowarzyszenia pomocy dzieciom niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Placówka jest naszym beneficjentem od wielu lat. A także m.in. przedstawiciele DPS „Dom na zawsze”, PLSP, Szkoły Muzycznej, Przedszkola nr 1, Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy oraz przyjaciele ruchu rotariańskiego. Honory gospodarza pełnił Prezydent RC Zamość Bogdan Szymański, a wspomagał Sylwester Borkowski jako prowadzący całość.

 

Uroczystość rozpoczęła się niekonwencjonalnie, bo od mini recitalu Studia Piosenki „Metro” z Ostrowca Świętokrzyskiego, które prowadzi nasza klubowa koleżanka Jagoda Dadia. Po czym nastąpiło odśpiewanie po raz pierwszy w języku polskim hymnu Rotary, w wykonaniu młodzieży. Następnie Prezydent Bogdan Szymański przywitał wszystkich zacnych gości oraz przedstawił RC Zamość zapraszając wszystkich członków na scenę.

 

Kolejnym punktem programu była 30-letnia historia klubu, jej inicjatywy, główne kierunki działania, beneficjenci, osiągnięcia. Podsumowania w formie prezentacji multimedialnej dokonał wieloletni członek i Past Prezydent RC Zamość Jerzy Liberadzki.

 

Jubileusz 30-lecia był okazją, by uhonorować naszego wspaniałego kolegę, Rotarianina Jurka Liberadzkiego, który zawsze i dla wszystkich, ma „serce na dłoni”, taką właśnie statuetką.

Z bogatą historią klubu można było się również zapoznać na wystawie towarzyszącej obchodom 30-lecia.

 

Następnie Prezydent Bogdan Szymański poprosił o zabranie głosu Gubernator Rotary Polska Krystynę Baj-Pawluk, która m.in. gratulowała osiągnięć i życzyła dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Potem były kolejne wystąpienia, składane gratulacje, życzenia, upominki. Prezydent Szymański odwzajemniał się i w podziękowaniu wręczał wszystkim występującym okolicznościowe medale wybite z okazji 30-lecia RC Zamość oraz zamojskie pamiątki.

Wzruszającym momentem było muzyczne podziękowanie za pomoc dla Iwanofrankowska. A wyśpiewała je Sofija, córka Marianny Kuchińskiej ze stowarzyszenia „Jedność narodu”, któremu pomagamy od początku wojny w Ukrainie.

 

To nie jedyny muzyczny akcent tej uroczystości. Po przerwie kawowej Jagoda Dadia, nasza klubowa koleżanka pięknie zaśpiewała kultową polską piosenkę „Kasztany” z towarzyszeniem Big bandu Szkoły Muzycznej, a potem Big band pod kierownictwem Waldemara Skóry i soliści sprawili nam prawdziwą ucztę muzyczną grając i śpiewając standardy jazzowe, klasykę muzyki rozrywkowej oraz muzykę latynoamerykańską. Koncert prowadziła Anna Cichoń-Hereta ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu.

„Wisienką na torcie” jubileuszu było wręczenie odznaczeń naszym trzem kolegom Rotarianom – Paul Harris Fellow.

Odznaczenia za wybitne zasługi, szczególne zaangażowanie w działalność klubu, w pracę na rzecz drugiego człowieka otrzymali:

  • Adam Budzyński, nominowany przez RC Wolsztyn
  • Robert Nowosad, nominowany przez Ryszarda Łuczyna
  • Arkadiusz Gajewski, nominowany przez RC Zamość.

 

Odznaczania wręczyli Gubernator Rotary Polska Krystyna Baj-Pawluk, Rotarianie z RC Wolsztyn oraz Ryszard Łuczyn, Krajowy Koordynator Komitetów Międzykrajowych Rotary Polska, który przekazał również naszemu klubowi dwie prace wykonane przez ukraińskie dzieci z turnusu rehabilitacyjnego w Zakopanem.

 

Obchodom 30-lecia towarzyszyła wystawa filatelistyczna znaczków Rotary z całego świata z kolekcji naszego kolegi Leszka Sikory. Z okazji jubileuszu wyemitowany został, tak, jak na poprzednie 25-lecie, znaczek pocztowy.

Jubileusz 30-lecia RC Zamość uświetniło wieczorne spotkanie, podczas którego odbyła się licytacja obrazów Jerzego Tyburskiego i Dariusza Piekuta, waloru filatelistycznego, vouchera do hotelu Hampton w Lublinie oraz tortu. Wszystkie środki finansowe zebrane na bankiecie przekażemy powodzianom.

 

Elżbieta Jawor, RC Zamość

 

Zobacz też

Pomóż ofiarom powodzi

Pomóż ofiarom powodzi

Południe Polski walczy z powodzią. Żywioł zaatakował południowo-zachodnią Polskę i zbiera straszne żniwo. Powódź ogarnęła takie miejscowości jak Kłodzko, Ustroń…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.