Kluby Rotary Warszawa Fryderyk Chopin oraz Warszawa Konstancin powołały do życia Centrum Wsparcia i Edukacji Uchodźców w Konstancinie-Jeziornej (Ukrainian Support and Education Center). Centrum mieści się w ścisłym centrum Konstancina, jest zlokalizowane na dwóch piętrach wysokiej klasy przestrzeni biurowej o powierzchni 450 metrów kwadratowych, a jego misją jest zapewnienie wsparcia psychologicznego uchodźcom dotkniętym traumą wojenną, zapewnienie opieki dziennej nad najmłodszymi, terapii grupowych, warsztatów aktywizujących społeczność uchodźczą i lekcji języka polskiego.
W grudniu na stałe zawita do Centrum pomoc prawna pro-bono oraz zostanie utworzona sala informatyczna. W Centrum pracują praktycznie sami uchodźcy (oprócz nauczycieli języka polskiego) – aktualnie ekipa Centrum to sześć osób zatrudnionych przez RC Warszawa Fryderyk Chopin praktycznie w pełnym wymiarze czasu pracy – dwie psycholożki, dwie nauczycielki opiekujące się 11 osobową grupą dzieci, nauczycielka języka polskiego i kierowniczka Centrum. Od uruchomienia Centrum w połowie września, udało się udzielić ponad 100 sesji terapeutycznych z psychologami, przeprowadzić wiele warsztatów i terapii grupowych i zorganizować lekcje języka polskiego dla ponad 30 osób.
Pomysł na otwarcie Centrum jest wynikiem współpracy polskich klubów Rotary oraz klubów Rotary z całego świata – od drugiego tygodnia marca co niedziela o 20.00 odbywały się sesje na zoom grupy projektowej liczącej ponad 15 osób z całego świata, która opracowała ideę powołania Centrum do życia i aktywnie wspierała projekt przez ten cały okres. Kluby wchodzące w skład komitetu sterującego projektem z zagranicy to RC Long Neck Sunrise, RC Easton, Duluth Skyline Rotary, RC Lewes-Reheboth Beach, RC Reheboth, RC Syracuse (wszystkie z USA) RC North Scarborough (Kanada), RC Hamburg-Harburg (Niemcy), Dystrykty 5580 i 7630 (USA), Dystrykt 3750 (Korea Płd), Dystrykt 2640 (Japonia) – wszystkie dystrykty poprzez Granty Katastroficzne Rotary Foundation – oraz nasz Dystrykt 2231 poprzez Dystryktalne Programy Pomocowe i wsparcie RC Zamość Ordynacki. Największym darczyńcą Centrum okazał się jednak być Alex Ray z RC Plymouth, New Hampshire (USA), którego wsparcie zapewniło ponad 70% budżetu Centrum, aktualnie przewidzianego na okres do 3 lat. Akcję wsparli mocno również darczyńcy z Polscy – siedziba Centrum mieści się w udostępnionej przez Bank Spółdzielczy w Piasecznie za symboliczny czynsz powierzchni, wsparcie zapewniła również ogólnopolska akcja w sieci sklepów osiedlowych Odido, klinika dentystyczna Denta-Line z Babic k. Warszawy oraz firma farmaceutyczna Midas-Pharma. Niezmiernie ważne było wsparcie na samych początku tego projektu przez obu gubernatorów – zarówno Wojciecha Wrzecionkowskiego jak i Piotra Jankowskiego – co umożliwiło realizację i legitymizację tej idei na samym początku a potem stworzenie tego projektu.
Mieliśmy liczne trudności z realizacją projektu – od niedowierzania, że taki projekt jest w ogóle możliwy, trudności międzyludzkie i konieczność zmiany operatora i ostatecznie decyzję, że zrealizujemy ten projekt samodzielnie jako Rotary. Dzięki wsparciu i pozytywnej energii, która do nas płynie z Polski i całego świata, wszystko jest możliwe, a dzisiaj możemy zaoferować profesjonalną pomoc uchodźcom.
Michał Skup, RC Warszawa Fryderyk Chopin
Fot. z arch. RC Warszawa Fryderyk Chopin