RC Urbino (Włochy) prawie 10 lat temu zainicjował spotkania rotarian z miast wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO. Pretekstem do wzajemnych odwiedzin były konferencje naukowe dotyczące ochrony zabytków i miejsc zabytkowych. Każda miała inny temat i odbywała się w innym miejscu zgodnie z naszą rotacyjną zasadą. Pierwsza w 2013 r w Urbino, później 2015 – Stambuł, kolejno – 2015 Florencja i 2019 Zamość. Tu właśnie zdecydowano by następna, w roku 2021 odbyła się w Sienie. Niestety czas pandemii, który dotknął szczególnie Włochy uniemożliwił organizację konferencji. Teraz są jednak optymistyczne wieści. W dniach 14-16 kwietnia 2023 roku odbędzie się Konferencja w Sienie.
Tym razem organizację konferencji przyjęły na siebie RC Chiusi-Chianciano-Montepulciano i RC Siena. Główna kwatera będzie w Sienie, a kolejne etapy 3-dniowej konferencji odbywać się będą także w Montepulciano, Pienzy, San Gimignano. Tematem będzie najprawdopodobniej wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem miast zabytkowych w obliczu natłoku turystów. Problemy takie dotykają atrakcyjnych miejsc w sposób szczególny, nie tylko we Włoszech, ale i w innych państwach europejskich. Szczegóły konferencji mają być sprecyzowane jesienią, a o tym dowiedzieliśmy się odwiedzając naszych przyjaciół z RC Siena i RC Chiusi-Chianciano-Montepulciano.Spotkaliśmy więc Roberto Imperato (RC Urbino), który osobiście zajmuje się przygotowaniem konferencji, rozmawialiśmy z past prezydentem RC Chiusi-Chianciano-Montepulciano Fabio Fiorini będącym gospodarzem projektu.
Tu także spotkały nas słowa uznania i pochwały za przeprowadzenie konferencji Rotary-UNESCO w Zamościu. Nasi ówcześni goście wspominają dobrą organizację pobytu, piękny Zamość, ciekawą konferencją, a w szczególności naszą gościnność.
Piszemy o tym wszystkim głównie by zainteresować kolegów z miast Listy Dziedzictwa – Warszawy, Krakowa i Torunia. Byłoby wspaniale większą ekipą pojechać do Sieny, by przekazać także naszą wizję związaną z tematem konferencji.
Anna Kaczmarczyk i Włodzimierz Bentkowski, RC Zamość Ordynacki
Fot. z arch. Anny Kaczmarczyk i Włodzimierza Bentkowskiego, RC Zamość Ordynacki