Polsko-koreańska współpraca

Polsko-koreańska współpraca

Wojna w Ukrainie budzi silne emocje. U Rotarian wywołuje chęć działania i pomocy. Akcje podejmowane w ramach dystryktu D2231 Polska stały się wzorem dla wielu. Rotarianie z Korei Płd. D-3750 zainteresowani sytuacją w Ukrainie i zainspirowani wiadomościami o konieczności działań pomocowych postanowili wesprzeć walczących mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców  z walczącego kraju. Kontakt z Polską zainicjowała  Suhyeon Park, młoda Koreanka, która spędziła w Polsce rok na wymianie  młodzieży w RC Gorzów Wlkp.

Powstała  6-osobowa grupa przedstawicieli D-3750:

  • Mr. YOUNGJOUNG YUN ( ARFC OF Zone 11, DRFCC of D.3750)
  • Ms. MOONOK KANG ( Chair of the Grant Subcommittee of D.3750)
  • Mr. BYUNGUK MIN ( Chair of Benefactor of D.3750)
  • Ms. SUHYEON PARK ( 2017-18 Korean exchange student of D.3750 in Poland )
  • Ms. GYUNGHEE BACK ( member of Grant Subcommittee of D.3750)
  • Mr. SEUNGGYE LEE ( Chair of Media Part of D.3750)

Koreańscy goście przyjechali na rekonesans do Polski. Celem wizyty było zapoznanie się z sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce, zdiagnozowanie ich aktualnych potrzeb i określenie  sposobów i metod pomocy, która udzielona zostanie za pośrednictwem rotarian z Polski.

Program wizyty, jak zwykle przy takich okazjach, ale również na prośbę gości był  bardzo bogaty, a co za tym idzie niezwykle intensywny.

Wizyta rozpoczęła się  30 maja 2022 roku wieczorem powitaniem przez IPDG Janusza Kozińskiego w Warszawie po 15 godzinach lotu z Seulu. Następnego dnia odbyły się  oficjalne  rozmowy o sytuacji w Ukrainie i Polsce oraz możliwościach współpracy. Nasz Dystrykt 2231 reprezentowali: Piotr Jankowski,  Janusz Koziński,  Krystyna Baj-Pawluk, Mark Krawczyński, Greg Gregorczyk. Uczestniczył także wolontariusz z USA Frank Gunsallus (autor zdjęć).

Pierwszy wyjazd w teren odbył się do Konstancina, gdzie powstaje centrum pomocy psychologicznej dla uchodźców. Projekt ten bardzo  zainteresował gości.  Z ideą projektu oraz podjętymi działaniami zapoznała naszych przyjaciół Katarzyna Strzelecka z RC Warszawa Konstancin.

Następny etap to obóz uchodźców w Tomicku. Dzieci ukraińskie, początkowo onieśmielone, dostały pluszaki przywiezione z Korei Płd., a goście zadawali wiele dociekliwych pytań dotyczących życia w ośrodku. Popołudniu niewielka chwila na odpoczynek i spotkanie z RC Warszawa Żoliborz. Przemówienie PDG YOUNGJOUNG YUN (w języku koreańskim) zrobiło na wszystkich wrażenie. Miały też miejsce ciekawe rozmowy z członkami klubu na tematy interesujące obie strony.

Następny dzień to nowe doświadczenie –  przejazd pociągiem do Lublina, gdzie czekał na nas Dariusz Matosiuk. Trochę zwiedzania na Starym Mieście w Lublinie. Opinia Suhyeon Park:

– Nigdy nie byłem tak daleko od Gorzowa, pierwszy raz widzę Lublin i Zamość. Tu jest tak pięknie. Każde miasto w Polsce na pewno ma swój charakter i inne atrakcje.

Wieczorem odbyło się spotkanie z klubami lubelskimi i znów wiele konkretnych pytań od koreańskich rotarian, a później  przejazd do Zamościa.

Wizyta w Zamościu wywarła ogromne wrażenie na naszych gościach. To piękne miasto, ale możliwość bezpośredniego bliskiego kontaktu z działającymi na południowym wschodzie Polski rotarianami, zetknięcie się z ogromem pracy i jeszcze większymi potrzebami uchodźców pozwoliło gościom docenić kolegów i koleżanki z Zamościa i Chełma, ale także zainspirować się do działania. Wiedza Ryszarda Łuczyna o potrzebach Ukraińców w Ukrainie i uchodźców w Polsce jest tu nie do przecenienia.

Popołudniu przejazd do Warszawy na spotkanie z RC Warszawa Konstancin i RC Warszawa Józefów. Kluby zaprezentowały swoje działania na rzecz dla Ukrainy.

Podczas pobytu gości zostały podpisane pierwsze dokumenty o współpracy. Podpisali je Janusz Koziński i Youngjoung  Yun.

 

Krystyna Baj- Pawluk, RC Gorzów Wlkp.

 

Fot. Frank Gunsallus, wolontariusz z Maryland, USA, Paweł Kaczmarczyk z RC Gorzów Wlkp. oraz Artur Suski z RC Zamość Ordynacki

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.