Od 24 lutego 2022 roku, czyli już od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę, Rotarianie zrzeszeni w RC Bydgoszcz podjęli aktywnie działania związane z udzielaniem pomocy Ukrainie. W pierwszej kolejności zaczęliśmy poszukiwać w swoim otoczeniu lokali, które mogłyby stać się przystanią dla uciekających przed wojną. Jednocześnie rozpoczęliśmy spontaniczne zbiórki produktów, które w naszej opinii miały szanse być dostarczone na front. W krótkim czasie objęliśmy opieką kilkadziesiąt osób (kobiety z dziećmi), zapewniając im opiekę – dach nad głową i wyżywienie.
Niezależnie, zaangażowaliśmy się przy współpracy zaprzyjaźnionych organizacji charytatywnych w zbiórki darów przeznaczonych zarówno do wysyłki na Ukrainę jak i do dystrybucji na miejscu.
Uczestniczyliśmy w działaniach m. in. Fundacji Sztuka Wyboru poprzez wolontariat oraz poprzez bezpośrednie zakupy niezbędnych dóbr (głównie żywności i środków czystości). Nasz kolega wspomógł zbiórkę, udostępnił swoje magazyny i swój samochód ciężarowy z naczepą do transportu darów do Dorohuska. Wspieraliśmy Konwój Dobroci regularnie przewożący towary na Ukrainę i przywożący do naszego regionu uchodźców.
Jesteśmy w bliskim kontakcie z prof. Olgą Iliasz z Uniwersytetu we Lwowie, która koordynuje pomoc docierającą do mniejszych regionów i obszarów wiejskich na Ukrainie. Dzięki uruchomieniu projektu DPP zwiększyliśmy skalę naszych działań dalej wspierając wskazane wyżej i inne instytucje, jak również obejmując większą liczbę uchodźców bezpośrednią pomocą.
W ogólnym ujęciu wsparliśmy około 500-600 uchodźców w regionie poprzez zakup żywności, środków czystości, zapewnienie podstawowego sprzętu AGD oraz laptopów dla najmłodszych do nauki. Sfinansowaliśmy także koszt zakupu paliwa do celów transportu dóbr i uchodźców w obszarze działań opisanym powyżej.
Dzięki uruchomionym kanałom nadal będziemy wspierać osoby z Ukrainy wymagające pomocy. Wiemy też, że aktualnie charakter tej pomocy zaczyna ewoluować w kierunku konieczności zapewnienia chętnym do pozostania w naszym kraju umiejętności językowych, kompetencji zawodowych oraz socjalizacji, dzięki której nie będą odczuwać wyobcowania i łatwiej staną się częścią naszego społeczeństwa.
Michał Frelichowski, RC Bydgoszcz
Fot. z arch. RC Bydgoszcz