„ZIELONE PŁUCA DLA ROWERZYSTÓW” to kolejny projekt RC Zamość skierowany do lokalnej społeczności który powstał w czasie, kiedy miejskie przestrzenie zmieniają się w betonowe pustynie, a dla poprawy miejskiej infrastruktury wycinane są hektary drzewostanu będącego ozdobą naszego środowiska. Tworzone są ścieżki rowerowe przy ciągach pieszo-jezdnych – jest to między innymi wymóg dla pozyskania środków finansowych przez samorządy dla remontu nawierzchni ulic.
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Ela Szymańska, Prezydent Elekt 2022/2023. Projekt zakłada dwa kierunki działania: edukacyjny i praktyczny ( nasadzenia drzew ). Spotkał się z akceptacją Wydziału Oświaty UM, dzięki czemu dotarliśmy do wytypowanych przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, który w osobie pani Katarzyny Fornal-Urbańczyk, sprawuje nadzór merytoryczny nad częścią praktyczną.
Szczególnym działaniem było ogłoszenie konkursu na logo projektu wśród uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki, jury przyznało dwie bardzo cenne pierwsze nagrody. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w obecności uczniów i członków Klubu w tajemniczych pomieszczeniach Zamojskiej Synagogi.
Przyszedł dzień, w którym obchodzone jest Święto Ziemi i na wyznaczonym przez miasto odcinku ścieżki rowerowej bulwaru nad rzeką Łabuńką zgromadzili się wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia zaopatrzeni w sadzonki, paliki, siekiery, piły i łopaty. Było bardzo kolorowo – padał deszcz, a krajobraz rozweselały różnobarwne pelerynki przedszkolaków, kolorowe kurtki i parasole dzieci, młodzieży i Rotarian ( vide foto ).
Przy zajęciach ziemno-stolarskich wyróżniała się męska część Klubu: Prezydent Zbyszek Żukowski, Mirek Piwkowski, Robert Nowosad, Bogdan Szymański, Wiesław Rak, Rafał Pasieka, których do pracy dopingowały Rotarianki: Edyta Panas, Marysia Zygo, Ela Jawor i oczywiście spiritus movens przedsięwzięcia – Ela Szymańska. Nie można pominąć zasług uczniów zamojskich szkół, którzy chętnie chwycili za łopaty.
Rozczarowane aurą były przedszkolaki dla których był przygotowany specjalny program, a okolicznościowe naklejki spływały z ubrań razem z deszczem.
Posadzono, zabezpieczono palikami oraz osłonami przeciwko bobrom i zającom, 156 drzewek.
Rowerzyści na start!!!
Druga część projektu przewiduje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży we współpracy z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego, nasadzenia kolejnych drzewek oraz w finale w miesiącu październiku, panel szkoleniowy będący zwieńczeniem projektu.
Zapraszamy
Jerzy Liberadzki, RC Zamość
Fot. z arch. RC Zamość