Konferencja Dystryktu w Lubniewicach

Konferencja Dystryktu w Lubniewicach

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w pierwszy weekend października 2021 roku, w pięknie położonym Hotelu Woiński SPA w Lubniewicach, odbyła się Konferencja Dystryktu 2231 Rotary International pod hasłem „W trosce o naszą planetę”. Konferencja to największe wydarzenie rotariańskie, które każdego roku odbywa się w innym z miast w Polsce. W tym roku gospodarzem konferencji był Rotary Club Gorzów Wielkopolski. W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 Rotarian z całej Polski. Wśród uczestników znaleźli się także goście zagraniczni: Gubernator Dystryktu 1940 – Martin Klein wraz z małżonką. Prezydenta Rotary International Shakhara Mehtę reprezentowała członek Zarządu Rotary International Virpi Honkala. W spotkaniu wzięli także udział: PDG Barbara Pawlisz, PDG Małgorzata Wojtas, PDG Janusz Potępa, PDG Janusz Koziński, Gubernator Elekt Piotr Jankowski i Gubernator Nominat Marek Wcisło.

Bezpośrednie spotkania w pięknych zakątkach Polski, mają niesamowity urok i nie da się ich tak do końca zastąpić ich spotkaniami online. Tą myśl powtarzało wielu uczestników tegorocznej konferencji. Stęskniliśmy się już wszyscy za takimi spotkaniami. Wydarzenie tradycyjnie już było wspaniałą okazją do przyjacielskich spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń.

W sobotni poranek Gubernator Dystryktu Wojciech Wrzecionkowski wraz z Trener Dystryktu Angeliką Przeździęk dokonali uroczystego otwarcia konferencji.

Przedstawicielka Prezydenta Shakhara Mehty – członek Zarządu Rotary International Virpi Honkala przedstawiła najważniejsze założenia kadencji obecnego Prezydenta Rotary International. Mówiła m. in. o wzroście członkostwa i o tym, że każdy z Rotarian powinien przyprowadzić do klubu jedną nową osobę. Podczas swojego wystąpienia Virpi Honkala podkreśliła rolę kobiet w naszej organizacji a także potrzebę pomocy w wyrównywaniu szans dla kobiet z różnych środowisk.

Gubernator niemieckiego Dystryktu Martin Klein powiedział o ciekawym projekcie krótkich spotkań podczas których można spotkać nowych przyjaciół czy zaprosić nowych Rotarian do klubów.

PDG Janusz Koziński podsumował swoją kadencję. Powiedział o sukcesach, ale i także o sprawach, których nie udało się zrealizować. Była to także doskonała okazja do podziękowań dla osób szczególnie zaangażowanych w poszczególne działania podczas poprzedniej kadencji.

Burmistrz Lubniewic Pan Radosław Sosnowski powitał wszystkich Rotarian i opowiedział o miejscowości, jej historii i atrakcjach.

Prezentację z okazji 25 lecia RC Gorzów Wlkp. przygotowała Prezydent RC Gorzów Wlkp. Krystyna Baj-Pawluk. Podczas tej prezentacji uczestnicy mogli poznać wielość i skalę projektów zrealizowanych przez klub w czasie jego działalności. Dotychczasowe osiągnięcia oraz bogate plany na przyszłość wzbudziły podziw i wielki szacunek wśród uczestników konferencji. Gratulacjom i oklaskom nie było końca.

Podczas konferencji zaprezentowane były także ciekawe projekty ekologicznych. Pierwszy z nich przedstawił PDG Janusz Potępa, który w zastępstwie PDG Jerzego Korczyńskiego, opowiedział o projekcie Rotary Hands Across Water. Jest to projekt, którego celem jest zapewnienie uczniom szkół średnich i gimnazjów międzykulturowej edukacji inspirowanej tematyką wody i jej poszanowania. Rafał Tondera opowiedział o projekcie Drobne kroki ku wielkim zmianom. Był to projekt zrealizowany wspólnie przez osiem klubów Rotaract i osiem klubów Rotary podczas którego każdy z uczestników dokładnie monitorował, ile razy udało mu się zrealizować każdy z 19 eko-kroków. Uczestnicy liczyli m. in. wypite szklanki wody z kranu, notowali, ile razy zakręcili kran przy myciu zębów oraz m. in. ile posiłków zamienili na wegetariańskie lub wegańskie. Kolejnym projektem jaki przedstawił Rafał Tondera w zastępstwie Marka Krawczyńskiego był BASRAN. Inicjatywa ta ma na celu ustanowienie wspólnej silnej interwencji, w celu poprawy stanu Morza Bałtyckiego i połączenia wszystkich Rotarian we wspólną inicjatywę na rzecz ratowania Morza Bałtyckiego. Bardzo ciepło przyjęte zostały wystąpienia dotyczące projektów ekologicznych.

Gościem specjalnym wydarzenia był Artur Czepczyński, który podczas swojego panelu zatytułowanego „Możesz osiągnąć wszystko, jeśli zechcesz” opowiedział o sposobach realizacji swoich celów.   

Gubernator Wojciech Wrzecionkowski wspólnie z Dyrektor Zarządu Rotary International Virpi Honkala dokonał podsumowania konferencji.

Wydarzenie zakończyło przejście ulicami Lubniewic w okolice Ratusza, gdzie odbyło się symboliczne sadzenie drzew rotariańskich.

Podczas Konferencji można było w hotelowym lobby powstał Hall of Friendship, gdzie można było m. in. wesprzeć Fundację Rotary w eliminacji wirusa POLIO na świecie, układając specjalne puzzle z logo END POLIO NOW. Akcja ta cieszyła się duży zainteresowaniem i dzięki niej udało się zebrać 950 zł i 43 euro. Uzbierane środki zostały przekazane na Fundusz walki z Polio.

Na Hall of Friendship można było także obejrzeć prezentację projektów ABC Ekonomii i ABC Empatii, zakupić znaczki rotariańskie i nabyć produkty lokalne z m. in. miody, świece zapachowe, produkty ceramiczne i wiele innych.

Uczestnicy Konferencji podkreślali wspaniałą organizację i przyjazną atmosferę całego wydarzenia.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Fot. z arch. RC Gorzów Wlkp.

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.