Handbike dla Szczepana

Handbike dla Szczepana

W czerwcu br. zakończyła się zbiórka środków na zakup specjalnego roweru ręcznego „handbike’a”dla Szczepana Ligary, który, jako nastolatek, w wyniku nieszczęśliwego wypadku wpadł pod pociąg i stracił obie nogi. Zbiórkę na ten kosztowny, bo wart blisko 20 000 zł sprzęt zainicjował i poprowadził Cezary Bogdański w ramach swojego projektu „600 km pomocy”. RC Elbląg Centrum przyłączył się do inicjatywy nie tylko udostępniając konto do zbiórki, ale ostatecznie zasilając ją brakującą, po zakończeniu akcji kwotą nieco ponad 2 000 zł.

Szczepan Ligara pochodzi z wielodzietnej rodziny z Gromnika. Ma ośmioro rodzeństwa. Gdy skończył trzy lata, jego rodzina pożarze straciła cały dobytek, a on sam trafił do domu dziecka w Tarnowie. Na dwa miesiące przed 18-tymi urodzinami wydarzył się ów wypadek. Dokładnie w dniu osiemnastych urodzin odebrał pierwsze protezy. Dzięki wsparciu wychowawczyni i kolegów z klasy nie poddał się i zdał maturę. Podjął pracę, poznał miłość swojego życia Gosię i założył rodzinę.

Jest szczęśliwym mężem i ojcem usamodzielnionej trójki dzieci: córki i dwóch synów, oraz dumnym dziadkiem czwórki wnucząt. Szczepan wygrał życie, sam kocha i jest kochanym, przez ponad 30 lat spełniał się zawodowo, a w wieku 50 lat kończył studia.

W ramach „600 km pomocy” Czarek organizuje akcję raz w roku. Nasz Klub nie pierwszy też raz z nim współpracuje. Zainteresował nas losami wychowanków Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku i wspieramy ich od kilku lat, wraz ze Strażą Graniczną w Elblągu.

Czarek również uległ wypadkowi kilka lat temu. Przeszedł operację krwiaka mózgu i poruszał się na wózku inwalidzkim. Po długotrwałej rehabilitacji powrócił do częściowej sprawności i postanowił, że będzie wspierał potrzebujących. Chciał przy tym powrócić do ukochanej jazdy rowerem. Tak urodził się pomysł akcji „600 km pomocy”. W zbiórce środków na rower dla Szczepana wspierała go rodzina i przyjaciele.

Ekipa w składzie Cezary Bogdański z siostrą Moniką Bogdańską, Tomasz Kling, Jan Adamczyk i Grzegorz Małaszuk dziennie pokonywała dla Szczepana ok 80 km. W przybliżeniu to łącznie trasa z Giżycka przez Bartoszyce, Lidzbark, Ornetę, Młynary do Milejewa i z powrotem. Łącznie ok 500 km. Pozostałe 100 pozostało do „dokręcenia” na rowerach stacjonarnych. W połowie dystansu, na trasie spotkali się też z nami na kawce i opowieściach z drogi.

Ostatecznie udało się z naszą pomocą uzbierać całą kwotę i obecnie Szczepan szczęśliwie korzysta ze swojego roweru.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum

Fot. z arch. RC Elbląg Centrum i 600 km pomocy

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.