Konferencja Dystryktu Rotaract Polska

Konferencja Dystryktu Rotaract Polska

Czerwcowa konferencja dystryktalna kadencji 2019-20 odbyła się w październiku 2020 r., a organizacja tego wydarzenia przypominała lawirowanie na ostrzu noża… w płonącym budynku, gdy z pokoju obok dochodzi nas dźwięk tykającej bomby. Na szczęście komitet organizacyjny mógł liczyć na wspaniałą pomoc partnerów wydarzenia, Rotaractorów i Rotarian. Zapraszam do lektury tej quasi sensacyjnej powieści.

Wszystko zaczęło się w lipcu 2019 r., gdy ówczesna DRR, Maria Sobczyk, powierzyła opiekę nad Konferencją Dystryktalną klubowi RAC Warszawa. Od razu powstał plan otwartego pikniku ekologicznego na terenie Pałacu w Jabłonnie. Przygotowywaliśmy stoiska edukacyjne, gry, konkursy, a całe wydarzenie miało przybrać formę otwartego eko-festynu dla chętnych rodzin i aktywnej społecznie młodzieży. Na wydarzenie zarejestrowało się prawie 500 osób.

Nagle zaskoczyła nas pandemia. Czy byliśmy zdenerwowani? Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że „zdenerwowani” nawet w połowie nie oddaje tego, co wtedy czuliśmy. Ale nie poddaliśmy się. Analizowaliśmy obostrzenia, możliwości i pozostałe opcje – i postawiliśmy na październikową konferencję z Galą Superbohaterów. Oto, co zastali nasi goście.

Konferencja odbyła się w przepięknym, XVIII-wiecznym Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą gdzie mieliśmy do dyspozycji cały kompleks – pałac, hotel przypałacowy i ponad 40 hektarów parków. Podczas części szkoleniowo-konferencyjnej każdy klub miał szansę zaprezentować swoje projekty z kadencji 2019-20, a Zarząd przedstawił swoje sprawozdanie. W międzyczasie zorganizowaliśmy otwarty panel dyskusyjny, na którym poruszaliśmy tematy rotaractorsko-rotariańskie, takie jak materiały szkoleniowe na stronie rotary.org, organizacja europejskiego spotkania Rotaractów REM (które odbędzie się w Krakowie) czy proces przechodzenia z Rotaractu do Rotary.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na Gali Superbohaterów mogliśmy gościć aż tylu Rotarian z klubów warszawskich i ich przyjaciół – stanowili oni prawie połowę wszystkich gości. Dziękujemy za godną reprezentację klubom RC Warszawa Żoliborz, RC Warszawa Sobieski i RC Warszawa Józefów oraz Dustinowi z klubu Rotaract Hamburg! Danke!

Gala rozpoczęła się wręczeniem nagród w corocznym konkursie organizowanym przez Rotaract Polska. Gratulujemy tegorocznym nagrodzonym w kategoriach:

Najlepszy Klub Rotaract:

  • I miejsce – RAC Warszawa
  • II miejsce – Rotaract Bydgoszcz
  • III miejsce – Rotaract Warszawa Victory

Najlepszy projekt:

  • I miejsce – RAC Warszawa
  • II miejsce – Rotaract Warszawa Victory
  • III miejsce – Rotaract Club Wrocław

Najlepszy klub sponsorski:

  • I miejsce – Rotary Club Warszawa Józefów
  • II miejsce – Rotary Club Warszawa Konstancin
  • III miejsce – Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin

Po wręczeniu nagród i podziękowań wysłuchaliśmy też wystąpień Gubernator Dystryktu 2019-20, Małgorzaty Wojtas oraz obecnej DRR, Tiny Czapiewskiej, które uczestniczyły w konferencji w trybie online. Część nieoficjalna upływała pod znakiem wspólnych, rotariańsko-rotaractorskich rozmów, integracji i wspomnień minionej kadencji. Ta konferencja była bardzo potrzebna. I nie chodzi o sprawy formalne czy utrzymanie kontaktu z przyjaciółmi z całej Polski – od dawna używamy do tego mediów społecznościowych. Ale w tak trudnych i abstrakcyjnych czasach trzeba stworzyć sobie choć namiastkę normalności, żeby naładować akumulatory, odszukać w sobie pokłady optymizmu i utrwalić się w przekonaniu, że działamy wspólnie – i gramy do jednej bramki.

Dla gości Gali przygotowaliśmy również niespodzianki dzięki uprzejmości naszych Partnerów i Sponsorów. Dziękujemy Finao Events za przygotowanie oświetlenia i oprawy muzycznej oraz za niesamowitego DJ-a; BATEAM Wytwórnia Zabawy za zorganizowanie kasyna i pełnej obsługi krupierskiej; Arthur Murray Dance Studio Warsaw za przygotowanie fantastycznego pokazu tanecznego i organizację zabawy tanecznej z nagrodami; Sklep Animatora PL za podarowanie wielu setek balonów do dekoracji pałacu; O Ciacho! za przygotowanie najlepszego tortu w historii wszystkich konferencji dystryktalnych. Poza tym każdy gość otrzymał ekologiczny prezent, w skład którego wchodziły bambusowa słomka wielorazowa i bambusowa szczoteczka do zębów – w końcu pierwotnie Konferencja miała być eko-piknikiem! Mam osobistą prośbę. Wejdźcie na profile Partnerów Gali i wystawcie im pozytywną ocenę, napiszcie miły komentarz. Poświęcili swój czas i udostępnili swoją wiedzę, dzięki czemu mogliśmy zorganizować wspaniałą konferencję. Zadbajmy o firmy, które pomagają nam realizować nasze projekty.

Chcieliśmy również bardzo podziękować Partnerowi Finansowemu, niezastąpionemu klubowi RC Warszawa Józefów oraz Partnerowi Głównemu wydarzenia – Pałacowi w Jabłonnie, który nie tylko przewyższył oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości swoimi standardami, gościnnością i wyjątkową kuchnią, ale i wspierał nas przy całym procesie przygotowania wydarzenia i pomógł nam zorganizować wspaniałą i bezpieczną konferencję. (Już) Past DRR, Marysia Sobczyk, podsumowała ją słowami: „To nie była konferencja dystryktalna. To była konferencja odpowiedzialności”. I udało nam się.

Ta konferencja nauczyła nas – organizatorów, Rotaractorów, przyszłych (i obecnych!) Rotarian – bardzo wiele. Nie tylko o organizacji uroczystości w czasach pandemii – mamy szczerą nadzieję, że ta umiejętność szybko odejdzie do lamusa – ale i o zarządzaniu kryzysowym, o zdolności dostosowywania się do różnych sytuacji, o ludziach – Rotarianach, Rotaractorach i osobach spoza RI – oraz o tym, że Rotaractorzy potrafią robić rzeczy wielkie… Chociaż w Polsce wiedzieliśmy już o tym od ponad 25 lat.

Rafał Tondera, RAC Warszawa / RC Warszawa Józefów

Fot. z arch. RAC Warszawa

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.