W piątek, 18 września 2020 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej RZECZYWISTE ≠ RZECZYWISTE. POJEDYNEK NA WSPÓŁCZESNOŚĆ, podczas której prezentowane są prace dwóch Rotarian: Pawła Sadaja z Klub Rotary Warszawa-Żoliborz i Jerzego Macieja Koby z Rotary Club Łódź .
Klub Rotary Białystok, z pomocą koleżanek i kolegów z klubów Biała Podlaska, Łódź i Warszawa, zainicjował powstanie Wspólnoty Rotarian Artystów (International Art Fellowship of Rotarians). Chcielibyśmy, aby nasza organizacja była bardziej rozpoznawalna zarówno w kręgach Rotary, jak i w miastach, w których działa. Możemy to osiągnąć poprzez wspólne działania, organizację imprez promujących sztukę, spotkań z artystami. Niestety okres epidemii Covid, z oczywistych przyczyn, nie sprzyjał realizacji naszych planów, a organizacja jakichkolwiek spotkań czy wydarzeń była utrudniona lub wręcz niemożliwa. Musieliśmy między innymi odwołać dużą wystawę prac pod tytułem „Dialogi Sztuki”, planowaną na początek maja 2020, która była już prawie dopięta na przysłowiowy ostatni guzik.
Ale nie poddaliśmy się i kiedy tylko sytuacja nam pozwoliła, wraz z niezawodną Joasią Dolecką z OiFP ECS postanowiliśmy zrealizować projekt wystawy prac naszych kolegów – artystów fotografów z klubów Rotary Łódź i Warszawa Żoliborz. Paweł Sadaj i Jurek Koba należą do grupy inicjatywnej naszej Wspólnoty Artystów Rotarian. Prawdziwym wyzwaniem były ramy czasowe, narzucone przez sytuację, chcieliśmy bowiem zdążyć z naszą wystawą przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze Podlaskiej. Jednak obecność Jurka i Pawła gwarantowała wydarzenie na najwyższym możliwym poziomie, więc pomimo napiętego czasu wszystko udało się zorganizować.
Wystawa okazała się sukcesem, a przesądziła o tym między innymi wyjątkowa koncepcja połączenia dwóch – pozornie zupełnie różnych – kolekcji artystycznych fotografii. Koncepcja ta opiera się na swoistej synergii cyklu prac Pawła Sadaja pt. „Hotel Meduza”, przedstawiającej nieuchronność cyklu historycznego i prac Jurka Koby pt. „Rycerze XXI wieku”, prezentujących portrety ludzi w maskach i przyłbicach – jedyne w swoim rodzaju symbole czasów, w których żyjemy tu i teraz. Łącząc te dwie kolekcje, stworzyliśmy zupełnie nową wartość – wystawę, która skłania do zadawania pytań dotyczących rzeczywistości. Tego, w jakim momencie cyklu życia jesteśmy, co możemy zrobić i co od nas zalezy, kogo zapraszamy do naszego życia i jak te osoby mogą na nie wpłynąć. Więcej na temat wystawy oraz artystów możecie znaleźć na stronie OiFP ECS https://www.oifp.eu/repertuar/rzeczywiste-%e2%89%a0-rzeczywiste-pojedynek-na-wspolczesnosc/ .
Mieliśmy niewiele czasu zarówno na organizację i przygotowanie wystawy, jak i na działania promocyjne, które realizowaliśmy wspólnie z OiFP ECS. Nie mieliśmy żadnego „zapasu” czasowego na pomyłki. Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, jaki będzie odbiór naszego wydarzenia wśród publiczności. Zwłaszcza że w Białymstoku, w tym samym czasie, odbywały się konkurencyjne imprezy artystyczne, w tym i wernisaże. Jednakże w piątek 18 września, o godzinie 18:00, sala wystawowa wypełniła się naszymi gośćmi. Bardzo dbaliśmy o przestrzeganie wszelkich zaleceń związanych z epidemią Covid. Silnie reprezentowany był nasz białostocki klub, ale na wernisaż przyszło też wiele innych osób, spoza kręgu Rotary. Paweł i Jerzy opowiedzieli nam o wystawie, a Prezydent Klubu Rotary Białystok o samym stowarzyszeniu i celach, jakie stawiamy sobie jako Rotarianie. Sam wernisaż trwał ponad dwie godziny, zwiedzanie wystawy umilał nam zespół jazzowy „The Consonant Trio”. Wojtek, Max i Piotrek zaprezentowali nam interesujący wybór standardów jazzowych. O dobry nastrój pomógł zadbać niezawodny Jurek Łapiński z Salonu M&P Alkohole i Wina Świata, zapewniając zarówno białe, jak i czerwone wino. W sumie w wernisażu uczestniczyło około 80 osób.
Podczas uroczystości mieliśmy wiele zapytań o Rotary, o nasz Klub a także o to, czym się zajmujemy. Pytania płynęły ze strony widzów, jak również obecnych przedstawicieli mediów. Po wernisażu relacje ukazały się zarówno w lokalnych rozgłośniach radiowych, jak i stacjach telewizyjnych.
Bardzo dziękujemy Pani Ewie Iżykowskiej-Lipińskiej, Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Joannie Doleckiej za współpracę i zgodę na organizację Wystawy i Wernisażu.
Tekst: Tomasz Michalik, Beata Michalik, Kamila Sitak
Zdjęcia: Paweł Sadaj, Renata Sadaj