Karolina Kędzierska-Kapuza – Osobowość Roku 2019

Karolina Kędzierska-Kapuza – Osobowość Roku 2019

Rotarianka dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza zajęła I miejsce w plebiscycie Głosu Szczecińskiego zdobywając tytuł Osobowość Roku 2019 w kategorii nauka. 

Dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza jest adiunktem w Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych PUM, Szczecin, aktualnie Past Prezydentką Rotary e-Club Poland (w klubie od 2019 – wcześniej w latach 2014-2018 działała w Rotary Club Szczecin Center).

W uzasadnieniu nominacji można było przeczytać: „Pani doktor jest bardzo profesjonalna i konkretna. Dba o pacjenta i jest bardzo zaangażowana w proces jego leczenia. To lekarz z powołania, który nie stoi w miejscu tylko ciągle się dokształca i podnosi swoje kwalifikacje. Zawsze można na Niej polegać, nie odmawia pomocy nawet poza godzinami pracy. Jest bardzo miłą, sympatyczną i uśmiechniętą osobą„.

Takich opinii jest więcej: „Doktor z indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, w przystępny sposób tłumaczy sposób leczenia” czy „Mogłabym dużo napisać, takich lekarzy z takim serduchem jest mało, zrozumienie, pomoc, dociekliwość, wrażliwość, jak wchodzę do gabinetu to od razu czuje się lepiej, bo wiem, że pani doktor nie zbagatelizuje żadnego problemu, czy wątpliwości”.

Dr. hab n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza, jest absolwentką Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Pracę doktorską obroniła w 2003 r., pracę habilitacyjną w 2014 r. Specjalista chorób wewnętrznych od 2005 roku, chorób nerek od 2009 roku, transplantologii klinicznej od 2013 roku oraz diabetologii od 2019 roku. Posiada 20 letnie kliniczne i ambulatoryjne doświadczenie zawodowe. Prowadzi konsultacje i leczenie w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej, diabetologii oraz zaburzeń lipidowych.

Jest autorką i współautorką ponad 80 prac opublikowanych w renomowanych i impaktowanych czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in.: Transplantation Proceedings, Diabetes, Annales of Transplantation, Nephrology Dialysis Transplantation, Pharmacological Reports Online. Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego oraz Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie od 2 kadencji. Pod jej kierownictwem powstały dwie prace magisterskie z dziedziny diagnostyki laboratoryjnej oraz praca doktorska z dziedziny medycyny. Aktualnie dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza jest promotorem 4 prac doktorskich oraz kierownikiem specjalizacji z nefrologii i transplantologii klinicznej dwojga lekarzy.

Sama o sobie pisze tak: „Zawód wybrałam z pasji, nie z powołania. Uważam, że powołanie można mieć do stanu duchownego, a nie do praktykowania medycyny. Moją pasją jest zdobywanie i przekazywanie wiedzy. Odkąd pamiętam lubiłam się uczyć, poznawać – wszystko było dla mnie interesujące – zwierzęta, rośliny, ludzie i miejsca. Szczególnie interesował mnie temat „człowiek- co ma w środku i jak działa?”. Od czasów studiów medycznych wiem, że ten dział medycyny nazywa się fizjologia i patofizjologia. W nowoczesnym świecie media społecznościowe pełnią dużą rolę. Są podstawowym i szybkim źródłem informacji w wielu dziedzinach życia. Dlatego pomyślałam, że mając wiedzę i doświadczenie mogłabym pomóc pacjentom informując i ucząc w sposób rzetelny i przystępny na temat zdrowia, profilaktyki i leczenia chorób, w których się specjalizuję„.

Prowadzi także blog o zdrowiu poradylekarskie.design.blog, gdzie z poczuciem humoru opowiada o naszych dolegliwościach oraz ich leczeniu i radzeniu sobie z nimi.

Dr hab. n. med. Karolina Kędzierska- Kapuza jest nauczycielem akademickim, naukowcem i lekarzem multispecjalistą. Mimo tak wielu osiągnięć zawodowych jest bardzo ciepłą, serdeczną osobą, która jak Rotarianka pomaga innym na co dzień inicjując lub wspierając szereg akcji pomocowych.

Wspólnie z RC Szczecin Center:

  1. Trzykrotnie organizowała akcję „Dni Dawcy Szpiku” w Szczecinie (2014-2016), osobiście brała udział w rejestracji potencjalnych dawców szpiku w celu poszerzana bazy DKMS. W trakcie akcji udało się zarejestrować ponad 300 nowych potencjalnych dawców.
  2. Pozyskała środki o wartości 20.000 PLN na zakup wyposażenia dla pracowni neurologopedycznej dla Szczecińskiego Stowarzyszenia Pomocy Autystom.
  3. Jest inicjatorką zbiórki pieniędzy i zakupu 6 sztuk nowoczesnych aparatów Holtera ABPM o łącznej wartości ok. 30.000 PLN dla Klinicznego Oddziału Nefrologii Dziecięcej w Szpitalu Zdroje (2014 i 2016).
  4. Dzięki jej pomocy powstał pierwszy w woj. zachodniopomorskim i w Szczecinie Bank Mleka Kobiecego (2018). Na tę inwestycję pozyskała środki międzynarodowe (Global Grant z udziałem 17 Klubów Rotary) w kwocie 280.000 PLN, do współfinansowania projektu przekonała również władze Miasta Szczecina, które wsparły projekt kwotą 160.000 PLN. W sumie łączny koszt powstania Banku wyniósł 440.000 PLN. Aktualnie bank służy noworodkom urodzonym we wszystkich szpitalach w Szczecinie.
  5. Zebrała 20.000 PLN na rehabilitację prof. Elżbiety Urasińskiej (PUM) poszkodowanej w wypadku.

Wspólnie z Rotary e-Club Poland:

  1. Zorganizowała zajęcia dodatkowe dla dzieci w Policach w ramach grantu dystryktalnego prowadzonego przez Rotary e-Club Poland pt.: „Edukacja- integracja, od jutra lepiej czytam”

Głównym celem projektu jest: Wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z rodzin ubogich, niewydolnych wychowawczo poprzez pomoc w nauce dzieciom nie osiągającym sukcesów edukacyjnych z powodu niskiej normy intelektualnej, deficytów rozwojowych i zaniedbań środowiskowych

  1. Kupiła leki z zebranych środków (1200 PLN) na misję medyczną w Kenii, organizowaną przez prof. Elżbietę Petriczko (2019).
  2. Kupiła przyłbice i maski FFP2 (z zebranych na ten cel środków) dla pracowników medycznych szpitali w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, ponadto pozyskała darowiznę ponad 450 maseczek materiałowych, które przekazała pracownikom Kliniki Okulistyki Dziecięcej, Położnictwa i Ginekologii oraz Nefrologii PUM (2020).
  3. Z jej inicjatywy zebrano środki w wysokości 6600 PLN na zakup aparatu do tlenoterapii wysokoprzepływowej do walki z COVID-19 – sprzęt pojechał na OIOM szpitala jednoimiennego w Zgierzu.

Poza realizacją powyższych inicjatyw sama jest honorową dawczynią krwi i mleka kobiecego. Na codzień jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki chłopców. Jej hobby to rekreacja na wolnym powietrzu, fotografia i praca w ogrodzie.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Fot. z arch. Karoliny Kędzierskiej-Kapuzy

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.