Z inicjatywy niemieckiego dyplomaty Frieda Nielsena, wraz z partnerami strategicznymi – Ambasadą Niemiec w Polsce, Miastem Stołecznym Warszawa, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, jak również wspólnie z polskimi i niemieckimi partnerami – w Parku Skaryszewskim w Warszawie powstają Ogrody Przyjaźni Polsko-Niemieckiej.
Ogrody położone są w pięknym, idyllicznym miejscu, pomiędzy jeziorkiem Kamionkowskim a fabryką czekolady Wedel.
Dla niemieckojęzycznego Rotary Club Warszawa Goethe realizowanie zadań z obszaru współpracy polsko-niemieckiej, ochrona środowiska oraz zrównoważony rozwój odgrywają ważną rolę. Dlatego był to naturalny krok, aby zaangażować się w tą inicjatywę i przejąć symboliczny patronat nad Ogrodami.
Ogrody Polsko-Niemieckie w Warszawie to projekt ogrodu przyjaźni, który łączy ludzi.
Jako symbol tej przyjaźni Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier nie tylko zainaugurował otwarcie Ogrodów podczas swojej wizyty państwowej w czerwcu 2018 roku, ale również zasadził własne drzewo, co było wielkim przeżyciem o wspaniałej wartości symbolicznej dla wszystkich zainteresowanych.
Celem inicjatywy jest stworzenie cichego i przyjaznego miejsca do refleksji i spędzania wolnego czasu na łonie natury wkomponowanej w gęsto zabudowaną część Warszawy.
Pierwszy wspólny rotariański projekt w Ogrodach Przyjaźni Polsko-Niemieckiej objął darowiznę na budowę najwyższej w Polsce huśtawki, która znajduje się tam w tak zwanym „Ogrodzie do nieba”.
Huśtawka ta kołysze się symbolicznie w kierunku Warszawa – Berlin oraz jest wspaniałą i intensywnie wykorzystywaną atrakcją w Ogrodach – nie tylko przez dzieci.
Nic więc w tym dziwnego, że uroczyste przekazanie prezydentury odbyło się tym razem w Ogrodach Polsko-Niemieckich. W dniu 28 czerwca 2020 roku Ogrody zgromadziły z tej okazji ponad 50 Rotarian RC Warszawa Goethe oraz ich przyjaciół. Po prezentacji najważniejszych wydarzeń mijającego roku przez ustępującego prezydenta Joachima Franke, prezydentura oraz tradycyjny klubowy łańcuch zostały uroczyście przekazane Alexandrowi Heinelt – nowemu prezydentowi klubu na rok 2020/2021.
Podczas spotkania do klubu uroczyście przyjęto czterech nowych członków, jak również odbyło się symboliczne przekazanie „Rotariańskiej Ławki” przedstawicielce dzielnicy Praga Południe, Pani Małgorzacie Czerniakowskiej. Ławka osadowiona w Ogrodach jest wspólną darowizną Klubów Rotary: Warszawa Goethe, Mettmann, Berlin Mickiewicz i Berlin Zitadelle, a także ICC Niemcy-Polska i Naszego przyjaciela Frieda Nielsena.
Przekazanie służby w Ogrodach było również okazją do zaprezentowania działalności w nadchodzącym roku. Szczególnie miłą inicjatywą była darowizna piłki nożnej sygnowanej ręcznie przez Łukasza Podolskiego w ramach projektu „Arche/ARKA” (miejsce nauki dla pokrzywdzonych przez los dzieci z Pragi) jako głównej nagrody licytacji na kolejnym koncercie charytatywnym Rotary Club Warszawa Goethe.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Rotarian będących gościnnie w Warszawie do odwiedzania Ogrodów jak również na niemieckojęzyczne spotkania RC Warszawa Goethe, które odbywają się w środy o godz. 12:30 (więcej informacji: https://rc-warszawa-goethe.eu/pl/spotkania-klubowe/).
Alexander Heinelt, RC Warszawa Goethe
Fot. z arch. RC Warszawa Goethe