Polscy Rotarianie z wizytą przyjaźni w Indiach

Polscy Rotarianie z wizytą przyjaźni w Indiach

Na przełomie stycznia i lutego 2020 roku cztery pary z różnych części polski miały okazję skorzystać z Rotary Family Exchange z rodzinami w Mumbaju. Choć koronawirus zaczął już straszyć Europę, to znaków paniki próżno było szukać na lotniskach. Co najwyżej gdzieniegdzie przemykały małe zamaskowane grupki z Chin, co wówczas wydawało się lekko ekstrawaganckie.

Po wylądowaniu nocą w Mumbaju wiedzieliśmy, że będzie dobrze – mimo bardzo późnych godzin oczekiwali nas nasi gospodarze i natychmiast udało się nam nawiązać więź. Rotariańska Wymiana Przyjacielska stwarza unikalną możliwość zanurzenia się w lokalne życie, która nigdy nie będzie doświadczenie zwykłych turystów.

Nasi gospodarze zaplanowali nasz czas bardzo intensywnie. Oprócz zwiedzania lokalnych atrakcji wizytowaliśmy niezliczoną ilość lokalizacji związanych z aktywnością Rotary. A aktywność Rotary w Indiach  różni się od naszej. Przede wszystkim Rotary jest tam wszechobecne. Na początku chciałem dokumentować fotograficznie wszelkie ślady aktywności Rotary, ale poległem po pierwszych kilkunastu miejscach.  Indyjscy rotarianie bardzo dbają, by każda ich działalność zostawiała trwały ślad. Czy jest to duża inwestycja, czy tylko ławka w parku, to na pewno w widocznym miejscu umieszczona zostanie informacja o wsparciu Rotary. Również dzięki temu Rotary jest bardzo rozpoznawalne.

Ale działalność charytatywna w Indiach, ze w względu na bezmiar potrzeb, to często duże projekty. Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy był internat kilkadziesiąt kilometrów od Mumbaju, który służy dzieciom z bardzo ubogich rodzin. Rodziców nie stać na wyżywienie dzieci, więc posyłają dzieci na większość roku do internatu. Pieniędzy ledwo starcza na banana i miskę ryżu. Wszelkie inne potrzeby szkoły zaspokajają sponsorzy, tacy jak Rotary. Warunki są bardzo spartańskie, co więcej szkoła została zniszczona przez trzęsienie ziemi.  Dzięki wsparciu Rotary udało się już zbudować nowe dormitorium dla chłopców, ale dziewczęta wciąż śpią na gołej ziemi.  Wizyta w tym miejscu uzmysłowiła nam, jak bogata i zasobna jest Europa i jak łatwo zapominamy o biedzie w innych krajach. Nie mogliśmy przejść nad tym do porządku dziennego i jako Rotary Club Sopot International wesprzemy naszych przyjaciół w Mumbaju w projekcie budowy dormitorium i innych projektach związanych z edukacją. Takich miejsc, jak to, które odwiedziliśmy, są w Indiach tysiące.

Zaproponowaliśmy również partnerstwo w naszym projekcie „Hands-on” – budowie bardzo tanich protez rąk dla dzieci. Mamy nadzieję, że po okresie stagnacji związanej z koronawirusem wrócimy do działania.

Na zakończenie naszej wizyty zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Konferencji Dystryktu.  I ponownie nasze lokalne doświadczenia rozminęły się z indyjską rzeczywistością. W Konferencji brało udział ponad 2000 delegatów, prezentacje na scenie żywo przypominały konferencje Apple. Wszystko zostało przygotowane z dużym rozmachem. Ale też skala działań Rotary w Indiach jest zupełnie inna niż nasza.

Nasi gospodarze byli wyznawcami Dźnizmu. Bardzo ciekawym doświadczeniem było poznać ich religię, etykę i związany z nimi ścisły wegetarianizm. Wieczorne rozmowy pozwoliły zrozumieć nie tylko lokalną specyfikę, problemy i sukcesy, ale znaleźć to co wspólne, choćby poczucie humoru. Hasło, że Rotary łączy świat, sprawdziło się w pełni swojego znaczenia. Wracaliśmy do Polski z silnym poczuciem, że znaleźliśmy nowych przyjaciół.

Tekst i fot. Tomasz Kosiński, RC Sopot International

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.