Global Grant realizowany przez RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński dedykowany jest Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Lidzbarku Warmińskim. Tytuł Grantu to: „Doskonalenie wspierania rozwoju BEL (podstawowe wykształcenie i umiejętność czytania i pisania) i zdolności poznawczych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci niepełnosprawnych w Lidzbarku Warmińskim przy użyciu nowoczesnych metod edukacyjnych”. W ramach tego projektu zakupiono urządzenia do rehabilitacji m. in. tzw. sal doświadczania świata, integracji sensorycznej, zestawy komputerowe i zestawy laptopów do sal logopedycznych dla nauczycieli i uczniów, stół interaktywny dla przedszkolaków, piec komorowy do pracowni ceramicznej, urządzenia do szycia (krosna i maszyny dziewiarskie), sprzęt gospodarstwa domowego i inne. Łączna wartość Grantu wyniosła 41 377 dolarów.
Oficjalne prace nad Grantem rozpoczęliśmy 1 grudnia 2018 r. Planowane zakończenie przewidywane było na 31 grudnia 2019 r. Życie skorygowało jednak nasze ambitne zamiary, ale można stwierdzić, że Global Grant, jest od maja 2020 r. gotowy do oficjalnego oddania.
Nim jednak do tego doszło nasza współpraca trwająca około 15 lat, odbywała się poprzez wspólne wydarzenia sportowe jak: turnieje tenisa stołowego czy spotkania świąteczne połączone z wręczaniem paczek od Świętego Mikołaja. Byliśmy i jesteśmy uczestnikami życia codziennego wychowanków Ośrodka. Mając na uwadze i obserwując potrzeby już w maju 2010 r. dzięki RC Lingen (Dystrykt 1850) i RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński, dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim mogą korzystać z sali integracji sensorycznej i sprzętu rehabilitacyjnego. Za tę sumę wyposażyliśmy plac zabaw oraz sale doświadczania świata (sale, w których dzieci mogą się bezpiecznie bawić i jednocześnie ćwiczyć zmysły zapachu, dotyku, słuchu i wzroku). Kupiliśmy również sprzęt rehabilitacyjny. Był to nasz pierwszy matching grant, którego koszt wynosił 35 tys. dolarów.
Rozpoczynając prace nad drugim Global Grantem – we wrześniu 2017 roku musieliśmy przeprowadzić rozmowy z zaprzyjaźnionymi klubami jak: RC Lingen / Ems, RC Bersenbruck Altkreis, aby dowiedzieć się czy poprą finansowo nasz projekt. Przygotowaliśmy identyfikacje potrzeb i stworzyliśmy wstępny plan wyglądu i założeń projektu. Na zakończenie procesu wprowadzania projektu w życie pozostała kwestia szkoleń z terapii ADHD, biofeedbackiem i innych, które w obecnej sytuacji będą musiały być przeprowadzane on-line. Mamy nadzieję, że i z tym sobie poradzimy. Czekamy niecierpliwie na rozwój sytuacji abyśmy mogli godnie i oficjalnie zakończyć drugi Global Grant z udziałem zaproszonych gości.
10 lutego 2016 roku Fundacja Rotary International zatwierdziła Grant Globalny GG1527004, prowadzony przez RC Bartoszyce oraz 3 kluby z Polski, 2 kluby z Niemiec i jeden klub z Litwy dla Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku na ogólną kwotę 42.200,00 dolarów. Przedmiotem grantu było wyposażenie pralni w Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku oraz szkolenie wychowanków Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim w nauce zawodu: obsługa urządzeń pralniczych. Był to nasz pierwszy Global Grant.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim istnieje ponad 40 lat. W chwili obecnej obejmuje edukacją i wychowaniem 70 osób w wieku od 3 do 25 lat z głębszą lub głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Wśród nich aż 16 posiada niepełnosprawność sprzężoną, 6 porusza się na wózku inwalidzkim.
W ramach Ośrodka funkcjonują: przedszkole specjalne, szkoła podstawowa, szkoła przysposabiająca do pracy, grupy rewalidacyjno-wychowawcze dla uczniów z głębokim stopniem upośledzenia umysłowego, internat, obejmujący całodobową opieką uczniów spoza Lidzbarka Warmińskiego.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest od lat organizatorem licznych wydarzeń o zasięgu powiatowym i wojewódzkim np. Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, Przegląd Teatralny Wielki Teatr Małych Aktorów, liczne konkursy plastyczne. Ośrodek posiada międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga za działalność ekologiczną, certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie oraz certyfikat Bezpieczna Szkoła. Placówka posiada doświadczenie w pracy w ramach projektów unijnych, pozyskujemy liczne środki pozabudżetowe, które wykorzystywane są do wzbogacania bazy Ośrodka oraz organizacji zajęć dodatkowych np. wyjazdów na basen, dogoterapii, rehabilitacji ruchowej. Placówka stale współpracuje i stara się realizować działania na rzecz lokalnej społeczności. Wyroby ceramiczne SOSW są rozpoznawalne w całym powiecie i stały się ich wizytówką. Od wielu lat organizują bezpłatne pokazy teatralne dla uczniów szkół podstawowych gminy Lidzbark Warmiński, otaczają specjalistyczną opieką dzieci od 1 do 6 lat, u których wykryto deficyty rozwoju z całego powiatu w ramach zajęć wczesnego wspomagania rozwoju. Dobrze jest pomagać tak potrzebnej społecznie placówce.
Wiesław Ostapowicz, RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński