W czasach gdy środki ochrony osobistej są „na wagę złota” a WHO oraz Ministerstwo Zdrowia rekomendują ich używanie wszelkie inicjatywy związane z dostępnością maseczek wydają się cenne. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza taka akcja w Polsce zainicjowana m.in. przez członków Rotary Club Olsztyn, której jednym z liderów jest kolega Ireneusz Iwański a koordynatorem medycznym dr Łukasz Grabarczyk.
Dzięki tej akcji do Polaków ma trafić kilka milionów materiałowych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.
Nieodpłatne maseczki trafiły już do miejscowości: Olsztyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda, Mławy, Szydłowo, Wiśniewo, Dzierzgowo, Radzanów, Wieczfnia Kość, Stupsk, Lipowiec Kość, Szreńsk, Janowiec Kościelny, Międzyrzec Podlaski, Drelów i Jedlińska. Partię kilkunastu tysięcy maseczek dla miasta Biskupiec na Warmii ufundował z kolei Krzysztof Marczak również członek RC Olsztyn.
Akcja ma też zasięg międzynarodowy. W połowie kwietnia do Kazachstanu poleciała partia 100 tysięcy maseczek a kolejna trafiła na Ukrainę.
Ich produkcja rozpoczęła się 24 marca. Do akcji włączyli się anonimowo właściciele czterech fabryk włókienniczych, którzy odpowiedzieli na apel dr. Łukasza Grabarczyka związanego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie.
Dr Grabarczyk podkreśla, że ideą inicjatorów akcji jest by wyprodukować maseczki dla wszystkich. Są one przekazywane najpierw samorządom a te dostarczają je mieszkańcom. Tak by jednocześnie zachęcić do pozostania w domu i nie narażania się na potencjalne zarażenie wirusem.
Największą zaletą maseczek jest to, że są one wykonane z materiału wielorazowego użytku. Raz użyte maseczki wygotowuje się 30 min w gorącej wodze. Wirus ginie po 15 min, w temperaturze około 60 stopni.
Szczegóły akcji można znaleźć na stronie internetowej: https://maseczkipersonalne.pl/
O koordynatorze akcji
Koordynator akcji dr Łukasz Grabarczyk to znany olsztyński neurochirurg, który wspólnie z Ewą Błaszczyk i prof. Wojciechem Maksymowiczem jest inicjatorem powstania Kliniki Budzik dla Dorosłych. Budzik działa od trzech lat i dzięki jego działaniom udało się wybudzić ze śpiączki 25 pacjentów.
To jedyna taka klinika w Polsce dla osób dorosłych. Rozwiązania wdrożone i realizowane w Olsztynie stanowią wzór dla japońskich naukowców. Na ich podstawie prof. Isao Morita z Uniwersytetu Zdrowia Fujita uruchomił w Nagoi Klinikę dla Dorosłych, która wzoruje się na olsztyńskich rozwiązaniach.
Dzięki temu rośnie świadomość, że pacjenta w śpiączce można leczyć a dzięki właściwemu leczeniu także można przywrócić do życia.
Dr Grabarczyk jest członkiem RC Olsztyn od 2016 roku.
Jarosław Kowalski, RC Olsztyn
Fot. z arch. Łukasza Grabarczyka, RC Olsztyn