Maseczki dla Polski

Maseczki dla Polski

W czasach gdy środki ochrony osobistej są „na wagę złota” a WHO oraz Ministerstwo Zdrowia rekomendują ich używanie wszelkie inicjatywy związane z dostępnością maseczek wydają się cenne. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza taka akcja w Polsce zainicjowana m.in. przez członków Rotary Club Olsztyn, której jednym z liderów jest kolega Ireneusz Iwański a koordynatorem medycznym dr Łukasz Grabarczyk.

Dzięki tej akcji do Polaków ma trafić kilka milionów materiałowych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.

Nieodpłatne maseczki trafiły już do miejscowości: Olsztyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda, Mławy, Szydłowo, Wiśniewo, Dzierzgowo, Radzanów, Wieczfnia Kość, Stupsk, Lipowiec Kość, Szreńsk, Janowiec Kościelny, Międzyrzec Podlaski, Drelów i Jedlińska. Partię kilkunastu tysięcy maseczek dla miasta Biskupiec na Warmii ufundował z kolei Krzysztof Marczak również członek RC Olsztyn.

Akcja ma też zasięg międzynarodowy. W połowie kwietnia do Kazachstanu poleciała partia 100 tysięcy maseczek a kolejna trafiła na Ukrainę.

Ich produkcja rozpoczęła się 24 marca. Do akcji włączyli się anonimowo właściciele czterech fabryk włókienniczych, którzy odpowiedzieli na apel dr. Łukasza Grabarczyka związanego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie.

Dr Grabarczyk podkreśla, że ideą inicjatorów akcji jest by wyprodukować maseczki dla wszystkich. Są one przekazywane najpierw samorządom a te dostarczają je mieszkańcom. Tak by jednocześnie zachęcić do pozostania w domu i nie narażania się na potencjalne zarażenie wirusem.

Największą zaletą maseczek jest to, że są one wykonane z materiału wielorazowego użytku. Raz użyte maseczki wygotowuje się 30 min w gorącej wodze. Wirus ginie po 15 min, w temperaturze około 60 stopni.

Szczegóły akcji można znaleźć na stronie internetowej: https://maseczkipersonalne.pl/

O koordynatorze akcji

Koordynator akcji dr Łukasz Grabarczyk to znany olsztyński neurochirurg, który wspólnie z Ewą Błaszczyk i prof. Wojciechem Maksymowiczem jest inicjatorem powstania Kliniki Budzik dla Dorosłych. Budzik działa od trzech lat i dzięki jego działaniom udało się wybudzić ze śpiączki 25 pacjentów.

To jedyna taka klinika w Polsce dla osób dorosłych. Rozwiązania wdrożone i realizowane w Olsztynie stanowią wzór dla japońskich naukowców. Na ich podstawie prof. Isao Morita z Uniwersytetu Zdrowia Fujita uruchomił w Nagoi Klinikę dla Dorosłych, która wzoruje się na olsztyńskich rozwiązaniach.

Dzięki temu rośnie świadomość, że pacjenta w śpiączce można leczyć a dzięki właściwemu leczeniu także można przywrócić do życia.

Dr Grabarczyk jest członkiem RC Olsztyn od 2016 roku.

Jarosław Kowalski, RC Olsztyn

Fot. z arch. Łukasza Grabarczyka, RC Olsztyn

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.