Od tartaku do muzeum

Od tartaku do muzeum

Pierwsze w 2020 roku cykliczne spotkanie Rotary Club Poznań upłynęło w klimacie filmowym. Członkowie klubu mieli okazję obejrzeć film „Od tartaku do muzeum”, który przybliża sylwetkę człowieka uparcie dążącego do celu i konsekwentnie realizującego swoje marzenia. Tym człowiekiem jest wieloletni członek i prezydent RC Poznań w roku 1992/1993, Adam Smorawiński.

Adam Smorawiński uczestniczył w sześciu rajdach Monte Carlo, 13-krotnie zdobył laur Mistrza Polski. Następnie zajął się biznesem i dorobił się majątku. Na początku lat 90. został generalnym importerem BMW w Polsce. Dzisiaj Adam Smorawiński (rocznik 1927) wiedzie spokojne życie i nadal pojawia się na wyścigach samochodowych na Torze Poznań, gdzie wręcza nagrody młodym adeptom sportu samochodowego.

Poza motoryzacją, jego pasją stało się polowanie. Kilkanaście lat temu założył wraz z żoną fundację, w ramach której wybudował pawilon wystawienniczy przy Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie i przekazał tam swoje zbiory.

Adam Smorawiński jest dziś człowiekiem majętnym, spełnionym, ale skromnym. Do majątku doszedł ciężką pracą. Zaczynał od kupna w latach 50-tych starego tartaku, dojeżdżając do niego przez 3 lata codziennie, ponad 80 km starym motorem. Wyjeżdżał o 4 rano, a wracał o 22.00. I tak powoli piął się w górę.

Dokument „Od tartaku do muzeum” to opowieść o mądrym człowieku, który dorobił się majątku, zabezpieczył rodzinę, a ponieważ mu jeszcze zostało, to uważa, że nic nie stoi na przeszkodzie by część fortuny przeznaczyć dla dobra publicznego.

Po projekcji dokumentu, pan Adam wraz z synem Wojciechem chętnie odpowiadał na pytania członków RC Poznań. Szczególne zainteresowanie wzbudziła historia powstania Toru Poznań.

W tych trudnych czasach wielkim fanem sportów samochodowych był sekretarz komitetu wojewódzkiego partii w Poznaniu Jerzy Zasada. To on dał pozwolenie, a potem pełną akceptację poczynaniom dyrektora fabryki Tarpana Andrzeja Bobińskiego, który pod płaszczykiem budowy toru doświadczalnego dla fabryki mógł rozpocząć budowę prawdziwego toru wyścigowego. To właściwie była dzika inwestycja, tym bardziej że władze Polskiego Związku Motorowego nie były przychylne tej budowie. Oni chcieli mieć tor w Kielcach, ale jak wiemy, tam jest jedynie skromna namiastka obiektu, a my dopięliśmy celu i pod koniec 1977 roku Tor Poznań został otwarty.

— Opowiadał Adam Smorawiński”

Jego marzeniem było, aby na poznańskim torze odbywały się wyścigi F1. Niestety w tamtych czasach z różnych względów okazało się to niemożliwe do wykonania. Jednym z problemów było choćby przyznawanie wiz na wjazd do Polski. Przez prawie 40 lat istnienia Toru Poznań na obiekcie odbyły się setki wyścigów samochodowych, motocyklowych, kartingowych. Co prawda wyścigów F1 tutaj nie było, ale byli kierowcy jeżdżący w tej elitarnej grupie: Michael Schumacher, Jackie Stewart czy Robert Kubica.

Źródło: https://rotarypoznan.pl/posts/od-tartaku-do-muzeum/

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.