W maju 2019 mieliśmy olbrzymią przyjemność gościć Rotarian z RC Vercelli w związku z inauguracją Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego „FASada” prowadzonego przez Fundację Rodzin Adopcyjnych. Wyposażenie tego centrum było celem uzyskanego wspólnie Global Grantu. Uzyskany Grant jest efektem aktywnej współpracy aż 5 europejskich klubów, poza RC Vercelli i RC Warszawa Żoliborz brały w nim udział także RC Viverone-Lago (Włochy), RC Dortmund (Niemcy) i RC de Nimes (Francja).
Przyjaźń z RC Vercelli (nasz klub partnerski) sięga czasów, gdy należeliśmy jeszcze do Rotaract – w Polsce (Maciej Szwedowski) oraz we Włoszech (Benedetta Delleani i Masso Accornero).
Jest to już drugi projekt zorganizowany przez te same kluby – w 2013 roku sfinansowaliśmy wspólnie pierwszą w Polsce wypożyczalnie handbików – rowerów poruszanych siłą mięśni rąk dla osób niepełnosprawnych.
W ramach obecnego GG udało się zebrać aż 48 867 USD. Sfinansowaliśmy całkowite wyposażenie Centrum (m.in. komputery, testy, przedmioty-zabawki do diagnostyki i terapii, meble oraz wyposażenie), a także drogie specjalistyczne szkolenia personelu działającego w ramach Centrum (lekarze neurolodzy, psychiatrzy, specjaliści od terapii niedoborów sensorycznych). Bez naszej pomocy funkcjonowanie Centrum w tak bardzo rozbudowanym zakresie nie byłoby w ogóle możliwe. Centrum koncentruje się na dzieciach z rodzin adopcyjnych i zastępczych. Szacujemy, że do tej pory z naszej pomocy skorzystało już ponad 150 osób, to bardzo dużo, w tym dzieci poddane diagnozie i przechodzące terapię.
Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne jest pierwszą tego rodzaju placówką w województwie mazowieckim i jedną z pierwszych w Polsce. Pozwala na przeprowadzenie kompleksowej diagnozy dzieci z podejrzeniem FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder). Obejmuje, m. in. gabinet terapii sensorycznej, gabinet psychoterapii, gabinet rozwoju Montessori. Umożliwia pracę zespołowi wykwalifikowanych specjalistów. Stanowi uzupełnienie państwowej służby zdrowia, która tak kompleksowych działań nie oferuje.
FASD jest terminem używanym do opisu trwających przez całe życie zaburzeń fizycznych i / lub zaburzeń neurorozwojowych, które mogą wynikać z ekspozycji na alkohol w okresie płodowym. Szacuje się, że w Europie jest najbardziej rozpowszechnionym, niegenetycznym schorzeniem neuro-rozwojowym dotyczącym około 1% wszystkich żywych urodzeń (Carpenter, 2011).
Ze względu na charakter działalności naszego klubu temat FASD jest nam niezwykle bliski. Poza realizacją Grantu, naszą codzienną misją jest szerzenie świadomości o skutkach picia alkoholu w ciąży i podczas karmienia piersią. Realizujemy to poprzez prowadzenie strony na Facebooku „maluchy bez skuchy” gdzie piszemy pozytywnie o ciąży bez alkoholu. Zapraszamy do polubienia tej strony. Nie skupiamy się tam wyłącznie na kobietach, gdyż alkohol w ciąży nie jest wyłącznie problemem kobiet. Naszym celem jest budowanie świadomości społecznej. Zakładamy, że lepiej świadomie zapobiegać, niż później zwalczać skutki.
Prace nad realizacją projektu rozpoczęliśmy bezpośrednio po informacji o przyznaniu Grantu – we wrześniu 2018 roku. 17 czerwca 2019 roku zorganizowaliśmy uroczystą inaugurację Centrum, w Warszawie przy ul. Płatniczej 83. Przyjechała delegacja klubu Vercelli m.in. wspomniani wcześniej Benedetta Delleani i Masso Accornero. W uroczystości brał udział Gubernator Łukasz Grochowski oraz Greg Grzegorczyk (regionalny przedstawiciel Gubernatora).
Realizacja tego Grantu to jeden z największych projektów współpracy zorganizowany przez warszawski klub. Nie udałby się bez zaangażowania Michała Karwowskiego (RC Warszawa Żoliborz), Macieja Szwedowskiego (RC Warszawa Żoliborz), Benedetty Delleani (RC Vercelli), Marco Saglione (RC Vercelli) oraz Doroty Polańskiej (dyrektor Centrum). Dzięki zaangażowaniu finansowemu dystryktu włoskiego udało się znacząco zwiększyć skalę pomocy. Bardzo się cieszymy, że realizacja Grantu pozwoliła zacieśnić współpracę z europejskimi klubami, zwłaszcza z RC Vercelli, udowadniając, że możemy na siebie wzajemnie liczyć. Przede wszystkim budujący jest fakt, że wspólnie i po raz kolejny realizujemy rotariańską misję służenia lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni!
Anna Markowska, Maciej Szwedowski, Rotary Club Warszawa Żoliborz
Fot. z arch. RC Warszawa Żoliborz