Z inicjatywy doktora medycyny Błażeja Pruszczyńskiego, nowo przyjętego członka Klubu, w dniu 19 lutego 2019 r. RC Łódź Centrum podjął się ambitnego wyzwania – przygotowania i realizacji grantu dedykowanego nie w pełni sprawnym od urodzenia dzieciom.
Dr Błażej Pruszczyński jest specjalistą w leczeniu stopy końsko-szpotawej. Jest to najczęstsza wrodzona deformacja narządu ruchu. Początkowo prawidłowa uformowana stopa, deformuje się od drugiego trymestru ciąży. Błażej stosuje nieoperacyjną metodę dr Ignacio Ponseti. Metoda ta polega na manipulacji, stopniowej zmianie ustawienia stopy i unieruchomieniu jej w opatrunku gipsowym. Zmiany gipsów dokonuje się co tydzień i ten etap leczenia trwa 4-6 tygodni. Efekty takiego leczenia są spektakularne, a przede wszystkim pozwalają uniknąć zabiegu operacyjnego.
Twórcą tej metody jest dr Ignacio Ponseti, który pracował w na tym samym uniwersytecie, w którym Paul Harris ukończył studia prawnicze. Błażej wizytował ten uniwersytet i szkolił się u następcy i ucznia dr Ponseti.
W Polsce w 2017 r. urodziło się około 400 dzieci z tą deformacją stopy i szacunkowo tyle rodzi się każdego roku. Adekwatne, nieoperacyjne leczenie tej wady jest stosunkowo mało popularne i niedoszacowane przez publicznego płatnika. Podejmujemy w Klubie próbę upowszechnienia wiedzy na temat tej metody i skutecznego ustanowienia standardów dla jej powszechnego stosowania i refundacji. Jeśli zajdzie potrzeba wystąpimy z inicjatywą zbudowania dystryktalnego grantu pomagającego w jej stosowaniu.
15 czerwca (termin roboczy) RC Łódź Centrum planuje organizację Łódzkiego pikniku rotariańskiego propagującego tę nieinwazyjną metodę leczenia dzieci.
Włodzimierz Adamiak i dr Błażej Pruszczyński, RC Łódź Centrum
Fot. www.pixabay.com