24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Polio. Ogromną rolę w walce z tą chorobą odgrywają rotarianie z całego świata dzięki swej pracy, poświęceniu i finansowemu zaangażowaniu.
Rotary to międzynarodowa społeczność skupiająca liderów, którzy podejmują najtrudniejsze wyzwania na świecie, lokalnie i globalnie. Zwalczanie polio jest jednym z jej najdłuższych i najbardziej znaczących wysiłków. Wraz ze swoimi partnerami Rotary pomogło uodpornić ponad 2,5 miliarda dzieci na polio w 122 krajach i zmniejszyć liczbę przypadków polio o 99,9 procent na całym świecie.
– „Sztandarowym globalnym projektem Rotary International w obszarze zdrowia jest inicjatywa całkowitej eradykacji choroby Heinego Medina, czyli polio z powierzchni globu – mówi Łukasz Grochowski Gubernator Dystryktu Rotary w Polsce – inicjatywa rozpoczęła się 30 lat temu, kiedy na świecie chorowało ponad 350 tysięcy osób rocznie. Dzisiaj mamy pojedyncze przypadki – w roku 2018 zanotowano ich tylko jedenaście”.
Choroba Heinego-Medina (polio) wywoływana jest przez wirus polio, który przenoszony jest drogą pokarmową lub wziewną. W Europie szeroko rozpowszechnione są szczepienia przeciwko tej chorobie, dlatego praktycznie nie spotyka się jej w tej części świata. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała nawet w 2001 roku, że Europa jest wolna od choroby Heinego-Medina. Często jednak chorują na nią dzieci w ubogich krajach Azji i Afryki. Schorzenie opisali dwaj uczeni – Jakob Heine i Karl Oskar Medin – stąd też jej nazwa.
Choroba Heinego-Medina może okazać się śmiertelna lub doprowadzić do trwałego kalectwa, które jest następstwem niedowładów i porażeń nerwów obwodowych.
– „Jako czynnie praktykujący neurochirurg każdego dnia spotykam pacjentów, leczę pacjentów z różnego rodzaju chorobami powodującymi niedowład czy porażenie kończyn – mówi Łukasz Grabarczyk specjalista neurochirurg – część pacjentów można wyleczyć, ale istnieją choroby takie jak choroba Heinego – Medina wywołana przez wirus polio, w której tak naprawdę nie jesteśmy w stanie nic pomóc”.
Zakażenie szerzy się drogą pokarmową i kropelkową. Objawy polio w dużej mierze uzależnione są od postaci choroby. W 95% przypadków polio przebiega bezobjawowo. Jedynie w 4-8% przypadków mamy do czynienia z objawowym zespołem Heinego-Medina. Symptomy, jakie mogą jej towarzyszyć, to:
• gorączka, biegunka, ból gardła i dolegliwości górnych dróg oddechowych przypominające grypę – pojawiają się przy zakażeniu poronnym;
• zaburzenia neurologiczne, takie jak sztywnienie szyi i wrażliwość na światło, wynikające z aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – przy nieporażennym polio;
• porażenie mięśni zarówno kończyn, jak i biorących udział w procesie oddychania – przy porażennym polio.
Światowa Organizacja Zdrowia w 2001 roku uznała, że krajom europejskim nie zagraża zespół Heinego-Medina. Jednak nadal obowiązują szczepienia przeciw polio i należy do nich przystąpić, ponieważ w przeciwnym razie narażamy nasze dziecko na tę niebezpieczną chorobę.
– „Nie rozumiem młodych ludzi, a szczególnie młodych rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci, mówię im wtedy – przecież wy za nich życia nie przeżyjecie – mówi Krzysztof Głombowicz – dziennikarz, komentator sportowy, który w dzieciństwie chorował na polio – Rodzice nie zdają sobie sprawy że nie przeżyją za swoje dzieci tego życia w bólu, cierpieniu i upokorzeniu, bo to jest najtrudniejsze. Szczepionki uratowały Europę, ale zawsze jest ryzyko, że epidemia powróci. Dlatego zawsze apeluję do rodziców – szczepcie, szczepcie i jeszcze raz szczepcie swoje dzieci.
W Polsce szczepienia obowiązkowe przeciwko wirusowi polio podaje się w kilku dawkach. Pierwsza dawka – składa się z zabitych komórek wirusa, które należy podać domięśniowo na przełomie 3 i 4 miesiąca życia.
Druga i trzecia dawka – podawane są doustnie i składają się z inaktywowanych szczepów wirusa. Po przyjęciu tej szczepionki dziecko przez około godzinę powinno wstrzymać się od spożywania surowych owoców i picia soków.
Od ponad 30 lat klub Rotary International aktywnie walczy z polio. Działalność charytatywna, chęć niesienia pomocy oraz wiara i niezłomność w działaniu zaowocowały rozpoczęciem globalnej akcji „End Polio Now”. Dzięki ciężkiej pracy Rotarian, przyjaciół, partnerów i wolontariuszy z całego świata, udało się zaszczepić miliony dzieci, tym samym ocalając je przed infekcją wirusem polio i zapadnięciem na Chorobę Heinego-Medina.
W styczniu 2009 roku fundacja Billa i Melindy Gates obiecuje 355 milionów dolarów i przyznaje Rotary grant na wyzwanie w wysokości 200 milionów dolarów. Ogłoszenie to doprowadzi do łącznej kwoty 555 milionów USD na wsparcie inicjatywy Global Polio Eradication Initiative.
Pomóż nam stworzyć świat wolny od Polio i wesprzyj nas swoją dotacją. Każda darowizna przeznaczona na zwalczanie polio będzie trzykrotnie zwiększona przez Billa & Melindę Gates.
Pomimo niewątpliwego sukcesu walka trwa nadal. Działacze chcą „Zakończyć Polio Teraz”, a przynajmniej jak najszybciej. Równolegle trwają działania mające zwalczyć wirus w Afganistanie i Pakistanie. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale nic tak nie dodaje energii i siły jak widoczne efekty prowadzonych działań!
Przekaż swoją darowiznę na:
Dane dla wpłat do Rotary Foundation z Polski
w Euro/ przelewy SEPA/ Annual Fund-SHARE, Polio Plus Fund
IBAN : DE51 3007 0010 0255 0200 00
BIC/SWIFT : DEUTDEDDXXX