ROTARY WALCZY Z POLIO

ROTARY WALCZY Z POLIO

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Polio. Ogromną rolę w walce z tą chorobą odgrywają rotarianie z całego świata dzięki swej pracy, poświęceniu i finansowemu zaangażowaniu.

Rotary to międzynarodowa społeczność skupiająca liderów, którzy podejmują najtrudniejsze wyzwania na świecie, lokalnie i globalnie. Zwalczanie polio jest jednym z jej najdłuższych i najbardziej znaczących wysiłków. Wraz ze swoimi partnerami Rotary pomogło uodpornić ponad 2,5 miliarda dzieci na polio w 122 krajach i zmniejszyć liczbę przypadków polio o 99,9 procent na całym świecie.

– „Sztandarowym globalnym projektem Rotary International w obszarze zdrowia jest inicjatywa całkowitej eradykacji choroby Heinego Medina, czyli polio z powierzchni globu – mówi Łukasz Grochowski Gubernator Dystryktu Rotary w Polsce – inicjatywa rozpoczęła się 30 lat temu, kiedy na świecie chorowało ponad 350 tysięcy osób rocznie. Dzisiaj mamy pojedyncze przypadki – w roku 2018 zanotowano ich tylko jedenaście”.

Choroba Heinego-Medina (polio) wywoływana jest przez wirus polio, który przenoszony jest drogą pokarmową lub wziewną. W Europie szeroko rozpowszechnione są szczepienia przeciwko tej chorobie, dlatego praktycznie nie spotyka się jej w tej części świata. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała nawet w 2001 roku, że Europa jest wolna od choroby Heinego-Medina. Często jednak chorują na nią dzieci w ubogich krajach Azji i Afryki. Schorzenie opisali dwaj uczeni – Jakob Heine i Karl Oskar Medin – stąd też jej nazwa.

Choroba Heinego-Medina może okazać się śmiertelna lub doprowadzić do trwałego kalectwa, które jest następstwem niedowładów i porażeń nerwów obwodowych.

– „Jako czynnie praktykujący neurochirurg każdego dnia spotykam pacjentów, leczę pacjentów z różnego rodzaju chorobami powodującymi niedowład czy porażenie kończyn – mówi Łukasz Grabarczyk specjalista neurochirurg – część pacjentów można wyleczyć, ale istnieją choroby takie jak choroba Heinego – Medina wywołana przez wirus polio, w której tak naprawdę nie jesteśmy w stanie nic pomóc”.

Zakażenie szerzy się drogą pokarmową i kropelkową. Objawy polio w dużej mierze uzależnione są od postaci choroby. W 95% przypadków polio przebiega bezobjawowo. Jedynie w 4-8% przypadków mamy do czynienia z objawowym zespołem Heinego-Medina. Symptomy, jakie mogą jej towarzyszyć, to:
• gorączka, biegunka, ból gardła i dolegliwości górnych dróg oddechowych przypominające grypę – pojawiają się przy zakażeniu poronnym;
• zaburzenia neurologiczne, takie jak sztywnienie szyi i wrażliwość na światło, wynikające z aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – przy nieporażennym polio;
• porażenie mięśni zarówno kończyn, jak i biorących udział w procesie oddychania – przy porażennym polio.
Światowa Organizacja Zdrowia w 2001 roku uznała, że krajom europejskim nie zagraża zespół Heinego-Medina. Jednak nadal obowiązują szczepienia przeciw polio i należy do nich przystąpić, ponieważ w przeciwnym razie narażamy nasze dziecko na tę niebezpieczną chorobę.

– „Nie rozumiem młodych ludzi, a szczególnie młodych rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci, mówię im wtedy – przecież wy za nich życia nie przeżyjecie – mówi Krzysztof Głombowicz – dziennikarz, komentator sportowy, który w dzieciństwie chorował na polio – Rodzice nie zdają sobie sprawy że nie przeżyją za swoje dzieci tego życia w bólu, cierpieniu i upokorzeniu, bo to jest najtrudniejsze. Szczepionki uratowały Europę, ale zawsze jest ryzyko, że epidemia powróci. Dlatego zawsze apeluję do rodziców – szczepcie, szczepcie i jeszcze raz szczepcie swoje dzieci.
W Polsce szczepienia obowiązkowe przeciwko wirusowi polio podaje się w kilku dawkach. Pierwsza dawka – składa się z zabitych komórek wirusa, które należy podać domięśniowo na przełomie 3 i 4 miesiąca życia.

Druga i trzecia dawka – podawane są doustnie i składają się z inaktywowanych szczepów wirusa. Po przyjęciu tej szczepionki dziecko przez około godzinę powinno wstrzymać się od spożywania surowych owoców i picia soków.
Od ponad 30 lat klub Rotary International aktywnie walczy z polio. Działalność charytatywna, chęć niesienia pomocy oraz wiara i niezłomność w działaniu zaowocowały rozpoczęciem globalnej akcji „End Polio Now”. Dzięki ciężkiej pracy Rotarian, przyjaciół, partnerów i wolontariuszy z całego świata, udało się zaszczepić miliony dzieci, tym samym ocalając je przed infekcją wirusem polio i zapadnięciem na Chorobę Heinego-Medina.

W styczniu 2009 roku fundacja Billa i Melindy Gates obiecuje 355 milionów dolarów i przyznaje Rotary grant na wyzwanie w wysokości 200 milionów dolarów. Ogłoszenie to doprowadzi do łącznej kwoty 555 milionów USD na wsparcie inicjatywy Global Polio Eradication Initiative.

Pomóż nam stworzyć świat wolny od Polio i wesprzyj nas swoją dotacją. Każda darowizna przeznaczona na zwalczanie polio będzie trzykrotnie zwiększona przez Billa & Melindę Gates.

Pomimo niewątpliwego sukcesu walka trwa nadal. Działacze chcą „Zakończyć Polio Teraz”, a przynajmniej jak najszybciej. Równolegle trwają działania mające zwalczyć wirus w Afganistanie i Pakistanie. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale nic tak nie dodaje energii i siły jak widoczne efekty prowadzonych działań!

Przekaż swoją darowiznę na:
Dane dla wpłat do Rotary Foundation z Polski
w Euro/ przelewy SEPA/ Annual Fund-SHARE, Polio Plus Fund
IBAN : DE51 3007 0010 0255 0200 00
BIC/SWIFT : DEUTDEDDXXX

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.